Ataman: Ligde Türk oyuncular konuşulurken benim de görüşüm alınmalıydı - BasketFaul.com

Ataman: Ligde Türk oyuncular konuşulurken benim de görüşüm alınmalıydı

16-08-22 13:11
Ümit Avcı/Milliyet
Türk basketbolunun önemli isimlerinden Ergin Ataman, Milliyet'ten Ümit Avcı'nın sorularını cevapladı. 
Ergin Ataman, A Milli Basketbol Takımı'nın Avrupa Şampiyonası'ndaki en genç takımlardan birisi olacağını söyledi. Tecrübeli başantrenör konuyla ilgili, "Yaş ortalaması 24 olan bu kadro tabii ki bir iki yıl sonra daha da güçlü olacaktır ama şu anda da madalya kazanabileceğimize inanıyoruz. Belki son yılların en zorlu turnuvası olacak ama biz çok iddialıyız" açıklamasını yaptı.

HEDEFE UZAK DEĞİLİZ
"Şu anda herkesi çok motive ve bir hedef doğrultusunda çalışmanın bilincinde görüyorum tüm ekibimizi. Herkes en iyisini yapmaya çalışıyor ve onlarla konuştuğumda da Avrupa Şampiyonası'nda madalya alabileceğimize inandıklarını anlıyorum. Yani bu hedefin çok uzağında değiliz ama şunu da belirtmek lazım; bizim gibi 5-6 takım daha, belki de daha fazlası, mutlak madalya hedefiyle şampiyonaya geliyor. Çok güçlü kadrolar topladı bütün ülkeler, son yılların en sert ve kaliteli Avrupa Şampiyonası olacak gibi duruyor." 

YÜZDE 50 İLE OYNUYORUZ
Ümit Avcı: Hazırlık maçları da başladı. Slovenya maçı önemli bir göstergeydi. Larkin olmamasına rağmen hücumda çok etkili gözüktük ama savunmada da hatalar vardı. Bu maçlardaki performans sizi tatmin etti mi?

"Şu anda hazır değiliz. Yüzde 50 ile oynuyoruz. Larkin'in takıma katılması da önemli bir faktör olacak ve hücuma daha da çeşitlilik katacak. Slovenya maçında hızlı hücum savunmasında sıkıntımız olduğunu gördük. Bu da biraz da hücumdan kaynaklandı. Yapılan top kayıpları sonrası ya da atılan basketler sonrasında tek pasla yediğimiz sayılar bizim dengemizi bozdu. Yarı saha savunmasını ise iyi yaptığımızı düşünüyorum. O eksikler de zamanla oturacak. Bir de hazırlık maçlarında biz tamamen kendi oyunumuzu yerleştirmeye, bir yandan da kadroyu belirlemeye çalışıyoruz. Deneme-yanılma yapıyoruz. Evet maçların son periyotlarını kazanmaya oynuyoruz ama oraya gelinceye kadar da hangi oyuncuyu nasıl kullanabileceğimizi görmeye çalışıyoruz. Rakip analizi yapmıyoruz. Taktiksel bir savunma kullanmıyoruz. O yüzden ben kadro tamamen belli olup rakip analizine başladığımızda daha iyi savunma yapacağımı düşünüyorum."  

BAŞARISIZLIKTAN KORKSAM EGE SAHİLLERİ'NDE YATIYOR OLURDUM
Ümit Avcı: Burada sizin hakkınızı da vermek gerek. Rakipler bizim hakkımızda konuşurken, söze hep üst düzey bir antrenöre sahip Türkiye diye söze başlıyor. Yani madalya hedefi oyuncular kadar sizin de son yıllarda başardıklarınızla alakalı gözüküyor. Bu sizin üzerinizde 'kaybedersek' baskısı yaratıyor mu?

"Spor bu. Orada 24 takım savaşacak, 3 tanesi madalya alacak. Sonuçta başarısızlıktan korkarsak bu işi yapmamak gerek. Öyle olsa benim üst üste iki Euroleague şampiyonluğunu cebime koyup, Ege sahillerinde yatıyor olmam gerekirdi. Bence başarısızlık korkusu yok ama beklentiyi karşılayabilme sorumluluğu var. Buna başarmak için çalışacağız ama yapamayabiliriz de..."  

YAŞ ORTALAMAMIZ 24...
Ümit Avcı: Öyle olsa da genç bir takımız ama... İlerisi için sağlam bir temel atıldı galiba...

Kesinlikle. 24 yaş ortalamasına sahip bir takımız. Yakında açıklanır kadrolar ve bizden genç kaç takım olacak göreceğiz. Önümüzdeki 4-5 yılın takımına sahibiz. Ama bu takım çok genç, bu takım 29 yaş ortalamasına gelince şampiyon oluruz gibi bir şeyin arkasına da sığınmak istemiyorum. Bu takım şu anda da iyi. Tabii ki yıllar geçtikçe daha iyi olacak ama şu anda da bu takımın hedeflere ulaşacak gücü var.  

FEDERASYONA SİTEMİM...
Ümit Avcı: Onuralp gibi Şehmus gibi isimlerin sezon içinde oynadıkları için milli takıma daha hazır geldiklerini gördük. Türk oyuncuların daha fazla oynaması konusunda sizin TBF'ye sunduğunuz öneriler var mı?

Şu anda çok geç. Kulüpler Birliği ile toplantılar yapıldı. Bu konuda benim Federasyona bir sitemim var. Ben A Milli Takım'ın başına yeni geldim. Çok yoğun bir sezonun ardından geldim ve çok fazla müdahalede bulunamadım. Ama bence Türk oyuncuların durumları konuşulacaksa en başta A Milli Takım antrenörünün görüşü alınmalıydı. Ondan sonra o görüşü değerlendirecek olan tabii ki TBF Yönetim Kurulu'dur ama benim görüşüm alınmadı. Biraz sitemkarım ama biraz da Euroleague Final Four, Türkiye finalleri derken yaşanan tempoda anlayabiliyorum. Bana göre bu çocukların takımlarında daha fazla oynayacakları modellerin mutlaka uygulanması lazım. Geçmişte bu uygulandı ve o dönemde çok önemli yıldızlarımızın yetiştiğini, hem NBA ve Avrupa'da oynadıklarını hem de milli takıma madalyalar kazandırdıklarını gördük. Avrupa Kupaları'nda global bir mücadele var ve takımların 6-7 yabancı oynatması normal. Ama kendi ligimizde 5 yabancılı takımlarda bile o 5 yabancının 38 dakika sahada kalması, Türk oyuncuların sürelerinin çok az olması anlamsız. Sahaya 12 kişilik kadroda kaç yabancının bulunması önemli değil. 6 olsun, 7 olsun ama sahada olan beşlerde 1 ya da 2 Türk oyuncu bulunursa o zaman Türk basketbolu fayda sağlar.

ÖMER FARUK KONUSU
"Karşılıklı konuşularak alınmış bir karar yok ortada. Oyuncunun menajeri Miami'de kalması gerektiğini ve kendi profesyonelliği için bu şampiyonada oynamayacağını net olarak belirtti. Larkin, Furkan ve Cedi gibi üç silahşörün olduğu kadroda 1 numaralı uzunumuz olabilirdi. Ama bunları konuşamadık bile... Biz kadroyu açıkladıktan sonra haber geldi. Sezon içinde Mehmet Okur onunla ilgileniyordu ve bana gelen haberler keyifle oynayacağı yönündeydi. 
Kapıyı tamamen kapatma fikrinde değilim. Bu şampiyonada bile benim kapım açık. Gelip özür dilerse yarın onu kadroya alırım.

WİLBEKİN'DEN YARARLANABİLİRİZ

Wilbekin Maccabi'deyken kulübü yollamıyordu, tıpkı Barcelona'nın Sertaç'a izin vermemesi gibi... Ancak Wilbekin Türkiye'de ve Türk statüsünde oynayacak. Bu yüzden geniş kadroya onu da yazdık.  Wilbekin Avrupa'daki en iyi oyun kuruculardan biri. Sıkıntı yaşarsak hemen kendisini kadroya dahil ederiz. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4562