Bizler Destek Olmaya Devam Ederken… (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Bizler Destek Olmaya Devam Ederken… (İlker Yıldız)

05-09-22 20:24
A Erkek Basketbol Milli Takımımız, FIBA 2022 Avrupa Basketbol Şampiyonası A grubu maçlarına rezalet bir şekilde ev sahipliği gerçekleştiren Gürcistan’a hiç de beklemediğimiz bir şekilde iki uzatma sonunda yenilerek, şampiyonadaki beklentilerimizin çok altında performans sergilemeye ve bizleri üzmeye devam etti. Ancak, maç sonucundan daha çok milli takım kafilemizin Gürcistan’da yaşadığı olaylar maçın da ötesine geçti.

Suçlular Cezasız Kalmamalı
A Erkek Basketbol Milli Takımımızın Gürcistan ile oynadığı FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası A Grubu maçında diskalifiye olan oyuncumuz Furkan Korkmaz'a soyunma odasına giderken Gürcistan milli takım oyuncularının saldırıda bulunması ve maç bitiminde Gürcistan polisinin milli takım kafilemizdekileri soyunma odasına doğru itekleyerek darp etmesi, kesinlikle kabul edilemez. En önemli basketbol organizasyonlardan biri olan FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliğini hakkı ile yerine getiremeyen Gürcistan Basketbol Federasyonu ve bu süreci iyi yönetemeyen FIBA yetkililerinin, yaşanan olaylarla ilgili en kısa sürede milli takım kafilemizden hem özür dilemeleri hem de suçlulara en ağır şekilde ceza verilmesini de sağlamaları gerekmektedir. Başta FIBA ve Gürcistan Basketbol Federasyonu olmak üzere bütün yetkililer, yaşanan bu insanlık dışı olaylar karşısında en kısa sürede görevlerini yerine getirmelidirler.

Ayrıca, Sayın Necip Kapanlı'nın "Furkan Korkmaz'ın karıştığı olay sırasında sürenin çalışması ve oyuna yeniden başlarken doğru yere alınmaması ve 20 saniye eksik oynatılması da bir başka hata oldu" şeklinde belirttiği gibi maçta çok açık bir şekilde iki kural hatasının olmasından dolayı, maçın FIBA tarafından tekrar oynatılması da muhakkak gündeme gelmelidir.

Perşembenin Gelişi Çarşambadan Bellidir
A Erkek Basketbol Milli Takımımızın başantrenörü Sayın Ergin Ataman'ın gerek kadrodaki oyuncu tercihleri gerekse de Avrupa Şampiyonası öncesinde oynattığı/oynatamadığı basketbol karşısında sadece ben yakın geçmişte yedi yazı kaleme aldım ama ne teknik ekibimiz ne de basketbol basınımız "perşembenin gelişi çarşambadan bellidir" sözünü apaçık şekilde doğrulayacağı belli olan uyarılara dikkat ettiler. Basketbol basınımız ve basketbolumuzun çok bilirleri yaşanan süreçte sadece gözlerini kapadılar ve kulaklarını tıkadılar. Oysa yerinde ve vaktinde yapılacak eleştirilerle birlikte, çok daha doğru bir kadro yapılanması ve oyun anlayışıyla şampiyonada daha iyi oyunlar ortaya koyabilirdik. Sonuçlardan bağımsız olarak söylemek gerekirse, mevcut kadronun oynayacağı oyunun bu kadar alt düzeyde olmaması gerekirdi.

Milli takımımızın FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası'nda gruptaki ilk üç maçta iki galibiyet almasına rağmen, grubun en güçsüz takımları karşısında bile baskın bir oyun sergilemeyi geçtik, oyuncu potansiyelimize baktığımızda beklentilerin çok altında kalan performanslar sergilemesi pek de kabul edilir bir durum olmasa gerek. Sayın Ergin Ataman’ın da ortaya konan basketboldan bizler gibi hiç memnun değil ki, Karadağ maçından sonra oyuncularını çok ağır bir dille eleştirmek zorunda kaldığını görüyoruz. Buna rağmen şansında yanımızda olmasıyla ilk iki maçımızı kazandık. Ama ev sahibi Gürcistan'ın Shengeila ve Bitadze gibi önemli eksiğinin yanında, uzatmalarda pota altındaki tecrübeli isimleri Giorgi Shermadini'nin de beş faul alarak oyundan çıkmasına rağmen; rakip pota altına Alperen’e top indirmek yerine, Larkin (2/10, %20 üçlük) ve Cedi Osman (2/10, %20 üçlük)’ın üçlük denemeleri ile yanlış tercihlerle maçı da adeta rakibimize hediye ettik. Son iki yılın EuroLeague şampiyonluğu yaşamış koçu Sayın Ergin Ataman'ın gerek FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri'ndeki Letonya ve Sırbistan maçlarında gerekse de FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası'nda formda olduğundan pek söz edemeyeceğimizi düşünüyorum. Umarım Belçika ve İspanya ile oynayacağımız maçlarda hem teknik ekibimizden hem de oyuncularımızdan özlediğimiz performansları hep birlikte izleriz.

Aklımıza Takılanlar
Sayın Ergin Ataman'ın izniyle Bormio kampında yer almayan Larkin'in kulüp takımındaki performansının çok uzağında kalması (herhalde Anadolu Efes'in Euroleague maçlarına kadar ancak form tutar), Buğrahan Tuncer ve Şehmus Hazer'den PG yaratma sevdası, rakip guardların en kolay maçları bize karşı oynamalarını sağlayacak kadar çok kötü kısa oyuncu savunmamız, rakip oyun kurucuların kısalarımızın yumuşak savunması karşısında uzunlarını en doğru yerde ve en uygun zamanda topla buluşturmaları sonrasında çember altımızda kolay sayılar bulmaları, uzunlarımızın kısalarımızın kolay geçilmelerinden kaynaklı olarak oluşan açıkları kapatmaya çalışmalarıyla çemberi korumaya çalışmaları arasında sürekli ikilemde kalmaları sonucunda oyunda ne yapacaklarını tam olarak bilememeleri, Sayın Ataman'ın Larkin, Cedi ve Furkan dışındaki diğer oyuncularımızı oyundaki en ufak hatalarında oyundan alması ve azarlaması, Onuralp Bitim ve Ercan Osmani gibi takımımıza çok şey katabilecek potansiyeldeki iki oyuncudan yeterince yararlanmayı başaramamamız (bu oyuncularımızın beden dillerinden memnuniyetsizliklerini okuyabiliyoruz), uzun soluklu bir şampiyonada sadece yedi oyuncudan yararlanmamız ve diğer oyuncuları hemen hemen hiç düşünmeyerek uzun soluklu turnuva formatları için pek de verimli olmayan dar rotasyonla oynamamız (Bulgaristan, Karadağ ve Gürcistan karşısında bile), PG pozisyonunda Şahmus ve Buğrahan'ı kullanmayacaksak neden Larkin'i dinlendirebilecek olan Kartal ve Berk İbrahim gibi saf PG’lerin kadroda düşünülmemesi (dünkü Gürcistan maçının ikinci çeyreğinde Larkin ve Nuğrahan’ın peş peşe üç basit top kaybı yapmaları ve oyun kuramamaktan dolayı ritmimizi kaybetmemiz), ikili hatta üçlü averajlara bile kalma durumunun söz konusu olabileceği grup maçları sonunda her maçta farkın da büyük önemi olduğunu düşündüğümüzde Sayın Ergin Ataman’ın neden hemen her maçta teknik faul ya da diskalifiye olmaktan kendini sakınamadığı gibi birçok soru benim gibi maçlarımızı izleyen hemen hemen bütün basketbolseverlerin aklına takıldığını da düşünmek zor olmasa gerek!

Neden?
Neden bu kadar kötü oynuyoruz? Neden takım olarak gerçek potansiyelimizi parkeye yansıtamıyoruz? Neden savunmada bu kadar yumuşak bir takımız? Neden bu kadar fast break sayısı yiyoruz? Neden maç içerisinde bu kadar inişli çıkışlı oyun sergiliyoruz? Madalya hedefleyen takımın maçlarda ortaya koyduğu oyun bu mu olmalıydı?

A Milli Takımımızda Yaşanan Önlenemez Hayal Kırıklıkları!
A Erkek Basketbol Milli Takımımız, Avrupa Şampiyonaları başta olmak üzere Dünya Kupası ve Olimpiyat Elemeleri'nde iyi kadrolarla bile (mevcut kadromuzun da gayet iyi olduğunu düşünüyorum) potansiyelinin çok ama çok altında performanslar sergileyip, birçok kez hepimizi büyük hayal kırıklığına uğrattığına şahit olduk. Tıpkı bu Avrupa Şampiyonası’nda bizleri hayal kırıklığına uğratmaya devam ettikleri gibi... Bunca başarısızlıkların nedenlerinin başında çok derin şeylerin yattığını, benim gibi ülke basketbolumuzun son 35-40 yılını yaşamış ve geçmiş dönemleri de çok iyi bilenlerin bildiğinden eminim. Belki de aşağıda yer alan sözler, konu ile ilgili çoğu şeyi özetler niteliktedir.

* (Tarih: 01.09.2022) Ergin Ataman (A Erkek Basketbol Milli Takımı Başantrenörü):

FIBA 2022 Avrupa Basketbol Şampiyonası ilk maçında Karadağ'ı 72-68 mağlup ettiğimiz maç sonrasındaki açıklamaları: "Bu akşamın tek olumlu tarafı şans eseri sonunda maçı kazanmamız oldu. Felaket bir basketbol oynadık. Uzunlarımızın oynadığı basketbol benim için utanç verici. Bu akşam Dubljevic ve diğer uzunlar karşısında bizim uzunların gösterdiği performans felaketti. Bu şekilde bir noktaya varamayacağımızı gördüm. Ama şans eseri, bir noktada hakem çok kritik bir hücum faul çaldı. Çalmayabilirdi de. Maçı hak ettik mi? Hayır. Bakacağız, kadromuz bu. Çok kötü basketbol oynadık bu akşam. Tüm Türkiye'den özür diliyorum. Turnuvaya galibiyetle başladık. Bulgaristan maçına bakacağız. Uzunlarımızdan performans alamazsak ileri gitmemiz çok zor."

* (Tarih: 04.09.2022) İbrahim Kutluay (A Erkek Basketbol Milli Takımı eski oyuncusu): "Milli takımımızın Gürcistan'a şartlar her ne olursa olsun kaybetmesini içime sindiremiyorum. Gerçekten büyük bir hayal kırıklığı. Bunun geleceği zaten belliydi. Çekirge bir sıçradı, iki sıçradı, üçüncüde yakalandı."

“Bir tane yürekli oyuncu olacak ya, bir tane… Gürcistan’a kaybediyoruz, insan utanır. Topu çembere atmaktan bu kadar aciz miyiz?”

* (Tarih: 04.09.2022) Ergin Ataman (A Erkek Basketbol Milli Takımı Başantrenörü): "Turnuva bittikten sonra eleştiriler olabilir. Ergin Ataman olarak dimdik herkesin karşısındayım. Beni eleştirilebilir ama Türkiye'de nam salmış eski ünlü basketbolcuların bu çocuklara 'siz yüreksizsiniz, utanmıyor musunuz' diye ithamda bulunmasını kınıyorum."

Biz Destek Olmaya Devam Ederken…    
FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası devam ediyor ve bu süreçte gerek teknik ekibimize gerekse de oyuncularımıza elimizden gelen kadarıyla destek olmaya devam etmeliyiz. Ancak, gerek hazırlık sürecinde oynadığımız altı özel maçta gerek FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri'nde oynadığımız Letonya ve Sırbistan maçlarında gerekse de devam eden Avrupa Şampiyonası’ndaki maçlarda (Karadağ, Bulgaristan ve Gürcistan) olmak üzere toplam 11 maçtır ortaya konulan oyunun beklentilerin çok ama çok altında kaldığını ve bizleri çok üzdüğünü de bilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bizler destek olmaya devam ederken, lütfen sizler de iyi bir takıma yakışır iyi oyunlar sergilemeye artık başlayın!

Dışarıdan yapılan eleştirilerin dozu bazen aşırıya kaçabilir ama çok önemli bir şampiyonada çok kötü bir performans sergilerken, başantrenörümüzün başkalarının ne söylediklerini takılıp kalarak ve cevaplar yetiştirmeye çalışarak konsantrasyonunu dağıtmak yerine; milli takımımızın bu kötü performansı karşısında alınması gereken önlemler üzerine kafa yorması gerektiğini düşünüyorum. Aklımıza bile getirmek istemiyoruz ama Belçika ve İspanya maçlarından sonra gruptan bile çıkamama gibi tehlikeyle karşı karşıyayken, nelere odaklanmamız gerektiğini de iyi tespit etmemiz gerekiyor. Maalesef ne teknik ekibimiz ne de oyuncularımız bir türlü formsuzluklarını üzerlerinden atabilmiş değiller. Umarım, bundan sonrası için takım olarak gerçek potansiyelimize kavuşur ve özlediğimiz oyunu parkeye yansıtırız.

Milli Takımlarımızda yer alan bütün idari kadrolarımıza, teknik kadrolarımıza, oyuncu kadrolarımıza ve emeği geçen herkese ay-yıldızlı forma için göstermiş oldukları özverili çalışmalardan dolayı şimdiden çok teşekkür ederim. Yolun sonu madalya olsun…

Her şey A Milli Takımlarımız ve Türk basketbolu için. 

Yorumlar Okunma: 2399