Cevher Özer: Seyircili maçlarda oynamak çok keyifli - BasketFaul.com

Cevher Özer: Seyircili maçlarda oynamak çok keyifli

07-09-22 12:20
Fatih ŞEKER
Türk basketbolunun deneyimli isimlerinden Cevher Özer, bu sezon Süper Lig’de mücadele edecek Ayos Konyaspor’un takım kaptanlığını yapacak. Uzun yıllardır Süper Lig’de forma giyen 39 yaşındaki basketbolcu, yeşil-beyazlı ekibe yeni sezonda tecrübesi ile katkı sağlamayı hedefliyor. 

Cevher Özer ile yaptığımız röportajdan öne çıkan başlıklar şu şekilde: 

* Klasik ama çalışmalar yoğun geçiyor. Sezon öncesi her takımın yaşadığı yoğun çalışma temposu içerisindeyiz. Çalışma ortamımız çok iyi. Gayet de iyi çalışıyoruz. 

* Engin hocayı çok eskiden beri tanıyorum. Beraber Beşiktaş’ta da çalışmıştık. Sezon bittikten sonra Konyaspor da şampiyon olduktan sonra sadece bir telefon görüşmesiyle transferim gerçekleşti. Çok uzun sürmedi. Tercih etmemde bir sürü etken var. Yarı final serisinde rakibimiz Konyaspor’du. Seyirciyle oynamak her zaman güzeldir. Ben uzun yıllar hep seyircili takımlarda oynadım. Gerçekten keyfi başka oluyor. Play-off serisinde de o coşkulu atmosferi gördük.  Etkileyiciydi. Hem kulübün yapılanması hem şehrin basketbola olan ilgisi hem de Engin hocanın burada olması transfer sürecimi olumlu yönde etkiledi. 

* Taraftar karşısında oynamak hem güzel, aynı zamanda zordur. Taraftarın gücünü arkanıza aldığınız zaman ivmeyle beraber oyun başka bir seviyeye çıkabilir. Ama kötü oynadığınız da başka bir seviyeye gerilersiniz. Biz Sigortam.net ile bunu burada tersine çevirmek istiyorduk ancak yapamadık. Bunu yapmak da kolay değil. Burada sonuna kadar takımına güvenen bir taraftar olduğunu gördük. Çok ciddi baskı vardı. Bir sonraki Samsunspor serisinde aynı ortam vardı.

* TBL ile BSL arasındaki fark; burada biraz daha fiziksel oyuna izin veriliyor. Sertlik seviyesi biraz daha yüksek. Son yıllarda TBL’de oynayan Türk oyuncuların kalitesi de yükseldi. Zor bir lig, herkes herkesi yenebiliyor. Her maçı aynı konsantrasyonla çıkmak zorundasın. Her takıma karşı tetikte olmanız gereken bir lig. Bir maçta bir oyuncu farklı seviyelere çıkıp maç kazandırabiliyor. BSL’de tabii ki yabancılar üzerinden dönüyor oyun. Bu her takımda böyle. Yerlilerden iyi katkı aldığınızda bir adım öne çıkıyorsunuz. TBL’de ise yerliler daha ön planda. 

* 24 yıldır A takım seviyesindeyim. Yıllar içinde oyun bambaşka bir şeye evriliyor. Eskiden atletik bir oyuncuydum gençlik yollarımda. Yıllar içerisinde bu atletikliğe yeni şeyler eklemem gerektiği ortaya çıktı yıllar içerisinde. Oynaya oynaya bunu tecrübe ediniyorsunuz. Sürekli oyununa eklemeler yapıyorsun. Kendi açımdan neredeyse hiç yaz tatili yapmıyorum. Dinleniyorum ve kendime de vakit ayırıyorum elbette ama yazlar dahil mutlaka her gün antrenman yapıyorum. Sürekli kendi hazır tutmak zorundayım. Benim için yaşam biçimi oldu. O antrenmanı yapmadan, o teri atmadan rahat hissetmiyorum kendimi. Bu seviyede olmamı buna borçluyum diyebilirim. 

* Konyaspor organizasyonunda bize sağlanan ortam neredeyse kusursuz diyebilirim. Salonda belli değişiklikler olacak ve Süper Lig’e hazırlanacak. Kamp, düzenimiz ve antrenman ortamımız gayet olumlu. Güzel bir yapılanma var. Umarım Konyaspor, uzun yıllar Türk basketbolun içinde yer alır.  

 

* Takımın neredeyse tamamı tanıdığım oyuncular. Turgay abiyle Banvit’te 1,5 yıl beraber çalıştık. Çok güzel bir organizasyon vardı. Şuan hem milli takımlarda hem de kulüplerde mutlaka bir Banvitli vardır. Bunda Turgay hocanın emeği var. Engin hocayla da Beşiktaş’ta birlikte 3 yıl çalıştık. Birbirimizi iyi tanıyoruz. Daha sonraki dönemde de sohbetimiz hep baki olmuştur. Onlarla beraber güzel işler yapmak istiyoruz. 

* Her koçun sistemi farklı. Yeni bir takım kuruldu. Koçun sistemine adapte olmaya çalışıyoruz. Kendi sistemini ve nasıl oynamamız gerektiğini her gün anlatıyor. Biz de yavaş yavaş buna alışıyoruz. Yükleme döneminin ardından şimdi daha çok taktiksel çalışmalar yapıyoruz. Maçlar ile birlikte bu sistemi nasıl uygulayacağımızı göreceğiz. Gerçekten kolay bir durum değil. Bu ekip işi. Biz oyuncular olarak sistemi uygulamak adına elimizden geleni yapacağız. 

* Kaptan olarak bu ekibin içindeki oyuncular işimizi kolaylaştırıyor. Çok düzgün ve çalışma ahlakı üst düzey oyuncular. Ben kaptanlık değil, ağabeylik yapacağım. Takımın büyüğü olarak herkese destek olmak zorundayım. Bunu yıllardır da yapıyorum. Aynı zamanda da performansımla takıma yardımcı olmaya çalışacağım. 

* Lige çıkan her takım ilk sezonda zorlanıyor. Afyon’da da ilk çıktığımız zaman zorlandık ama daha sonra lige adapte oluyorsunuz. Zor ve her maçın ayrı değerlendirilmesi gereken bir lig oynayacağız. Kolay değil. Koçun da bize söylediği gibi, sonuna kadar savaşan, maçı kaybetsek dahi kazanan takımın ‘Allah’a şükür kazandık’ dedirtecek bir takım olmaya çalışıyoruz. Bu havayı yakalamak amacındayız. Bunu yakalarsak taraftarımızla birlikte ben güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Hedef konuşmak için erken. Bunu zaman gösterecek. 

* Bizim şöyle bir avantajımız var, iki yabancımız hariç diğer 3 yabancımız da ligi biliyor. Genç ve enerjik de bir takımız aslında. Bunu iyi kullanmamız gerekiyor. İki yıl üst üste Euroleague şampiyonunun olduğu, çok üst düzey bütçelerin olduğu bir ligde oynayacağız. Her şeyimizi vermek zorundayız. Savaşacağız. Geçen sezonun rakibi, bu sezonun da kaptanı olarak taraftarımız play-off serilerindeki o atmosferi bu sezon da yaşatırsalar eğer tekrardan bizim elimizden geleni yapacağımızdan emin olsunlar. Biz taraftarımızdan sadece destek bekliyoruz. 

 

* Basketbolu ne zaman bırakacağımla ilgili çok zor soru geliyor. Ancak ben bu oyunu seviyorum. Takımın bir parçası olmayı, bir takıma bir şeyler verebilmeyi, gençlere bir şeyler verebilmeyi seviyorum. Bir şeyleri öğretebildiğim zaman çok mutlu oluyorum. Sahada olmasam da gençlere bir şey katmak gerçekten çok güzel. Bundan da kopmak istemiyorum kolay kolay. Ancak bu oyun aynı zamanda fiziksel. Sahada performans veremediğimi gördüğüm zaman artık zamanı geldi derim. Ama inşallah yakın zamanda öyle bir şey olmaz. Böyle bir düşüncem de yok şuan.
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 785