Yavuz: İstikrar ve takım olmak - BasketFaul.com

Yavuz: İstikrar ve takım olmak

18-09-22 17:37
Ben NBAciler kaybetti söylemine katılmıyorum.
Çünkü final oynayan iki takımın (Fransa/İspanya) önemli süreler alan toplam 7 NBA oyuncusu var. Bu takımlar NBA oyuncularına uyarak değil coachların tercih ettiği daha disipline oynanan bir basketbola NBA oyuncularını monte etmeyi başaranlar olarak öne çıktılar, ki iki takımında coachlarının kaç yıldır takımlarının başlarında olduğu ortada. Keza Polonya (0 NBA) ve Almanya da (3 NBA) takım disiplinine sadik kalarak rolleri doğru belirleyerek ilk 4'e girmeyi başardılar. Avrupa Şampiyonası olduğu için o mahalle (coachlar tarafından tercih edilen basketbol veya buna ülkelerin seçtikleri ekoller de diyebiliriz. Sürpriz oldukları için burada Polonya'yı hariç tutuyorum. Ve bunlar kadar önemli hakemler tarafından çalınan veya çalınmayan düdükler ile) kendi basketbolunu kabul ettirdi. Eğer bu turnuva bir Dünya Şampiyonası organizasyonu olsaydı durum farklı olabilirdi.
Ve belki oraya katılan bu işin dinamikleri tarafından daha çok NBA'e yakın basketbol oynanırdı ve oynatılırdı diye düşünüyorum.

1.Teknik olarak daha topu paylaşan oyun ön plana çıktı.
* Ribaundu al götür at, çok olmadı, olamadı. Çünkü takımların geri koşmaya daha çok önem verdiği görüldü.
* Bu nedenle hızlı hücumlardan kolay sayı şansı bulamayan takımlar belli bir düzen içinde transation gameler ve kısa set hücumlarını tercih ettiler. 
* Burada da ön plana çıkan teknik detaylar ise iyi ve çabuk 5 numarası olanlar erken post up'ı,  pası ve oyun görüşü iyi 1, 2 numarası olanlar tepede ve side'da erken pickleri, iyi şutörü olanlar da off pickleri daha çok kullandılar.

2. Bilhassa 5 numaralarında  dışarı çözülerek 3'lük denemede bulunmalarının sayısı bir tik daha artmış gözüktü. Kısa delicilerinin fazla olduğu takımlar beş dışarıda oyun sistemini tercih etti. Kadro yapıları ne olursa olsun Avrupa basketbolunda çoğu takımın birbirine yakın basketbol oynaması dikkat çekiciydi. Mesela şampiyona öncesi Avrupa'da oynanan maçlarda pick and roll savunmasında switch çok kullanılıyordu. Ancak bu şampiyonada rakibin  etkili kısalarını durdurmak için yüksek show up'ın geri döndüğünü gördük. Hücumda ise şutu sokamayan oyuncu artık bu seviyelerde sahada olamayacak gibi. Ayrıca topu paylaşıp doğru pası bulan oyuncu özellikleri de çok öne çıktı.

Bu arada oynanan bazı maçlardaki şans faktörü sıralamayı fazlası ile etkiledi.

3. Türk basketbolu ve milli takımlar için :

Avrupa, Dünya, Olimpiyat şampiyona tarihlerine göre bütün milli takımlara beş yıllık bir program uygulanmalı.
Bu uygulama alttan gelen jenerasyonlar gözetilerek yapılmalı. Bunların kamp yapma adetleri artırılmalı. Kamplar sırasında yabancı dil kursları uygulanmalı.
* İlk iki yıl için yabancı kuralı gözden geçirilmeli.
* Bütün milli takımlara seçilen coachlar istikrar açısından uzun süre takımlarının başında kalmalı. (İspanya / Fransa örnekleri gibi)
* Milli takımlara gelen oyuncular farklı, önemli bir yere geldiklerini hissetmeli ve hissettirilmeli.
* Ya BGL'nin üstüne bir lig kurulmalı yada onun yerine Ümitler Ligi olmalı.

Ve bence en önemlisi kulüplerdeki ALT YAPI organizasyonları geliştirilerek artırılmalı. Bir şekilde yatırım yapanlar desteklenmeli, sahip çıkılmalı. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 967