Basketbol Gençler Ligi ve 1+3+8 (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Basketbol Gençler Ligi ve 1+3+8 (Hayri Pekergin)

25-09-22 23:36

2022 – 2023 Sezonunda Basketbol Gençler Liginde yer alacak erkek ve kadın takımları geçtiğimiz hafta organize edilen ön eleme turnuvası ile belirlendi. 

Erkekler BGL’de katılan altı kulüp arasında üçü, Kadınlar BGL’de ise katılan sekiz kulüp arasından altı kulüp oynanan maçlar sonunda BGL liglerine katılmaya hak kazandı. 

Bu sezon BGL liginde idari planda geçen sezona kıyasla bazı önemli değişiklikler var. 

Bunlardan ilki deplasmanlı bir lig olan BGL’de deplasmana giden kulüplere geçen sezon TBF tarafından %100 oranında sağlanan ulaşım ve konaklama desteğinin bu sezon belirli  bir tutar ile sınırlandırılmış olması. 

TBF tarafından bu sezon için kulüplere verileceği belirtilen tutarı özellikle belirtmiyorum.

Belirtmiyorum zira TBF bile kulüplere önceden gayrı resmi olarak açıkladığı destek tutarını kulüplerden gelen geri bildirimler sonucu BGL başlangıç toplantısında %25 arttırmak durumunda kaldı. 

Enflasyonun önümüzdeki dönemde yüksek seyretmeye devam edeceği düşünüldüğünde bugün tek başına bir takımın uçakla seyahat ya da deplasman otel konaklama masraflarından birini bile karşılayamayan bu tutarın sezon içinde artmak zorunda kalacağı bir gerçek. 

Bu olmazsa, katılımcı kulüplerden bazıları uçak yerine tren ya da otobüs gibi vasıtalarla giderken, maddi durumu güçlü olmayan kulüpler uçakla gitmek zorunda kaldıkları deplasmanlara maç günü gidip dönmek zorunda kalacak. 

Elbette bu durumlar sporcu sağlığı üzerinde riskleri arttıran, bu ligin getireceği toplan faydayı sınırlayan hususlar. 

Fayda demişken BGL Ligleri için bu sezon belirlenen yaş gruplarına da değerlendirmekte yarar var. 

Geçtiğimiz sezon BGL liglerinde 2003 doğumlu bir kontenjan oyuncusu yer alırken, Lig’de 2004-2007 doğumlu oyuncular oynayabiliyordu. 

Bu sezon TBF 2003 doğumlu 1, 2004 doğumlu 3 kontenjan oyuncusunun BGL liglerinde yer alabileceğini açıkladı. 

Kadrosunda 2003 doğumlu oyuncu bulunmayan ya da bu oyunculara BGL Liglerinde yer vermeyen kulüpler 4 adet 2004 doğumlu kontenjan oyuncu ile sahaya çıkabilecek. 

Öncelikle yaş grupları konusunda yapılan ani değişikliklerin bazı maliyetleri olduğunu TBF’nin kurumsal hafızasının biliyor olması gerektiği düşüncesindeyim. 

2018’de TBF tarafından yine böyle ani bir karar ile uygulamaya alınan U13 ve U15 kategorileri, U16 kategorisinin yerinde tutulmaya devam etmesi ile büyük bir kargaşaya ve verimsizliğe neden olmuş, kabak o dönem U14 Türkiye Finalleri iptal edilen 2004 jenerasyonunun başına patlamıştı.

Bu sezon BGL’de yapılan bu kontenjan uygulaması ile TBF’nin normalde  altyapı yaşı sona eren 2004 doğumlu oyunculardan 2018 sezonu için özür dilercesine bir alan açtığını görüyoruz. 

TBF tarafından uygulanacak olan 1+3 + 8 uygulaması genele yayılan bir yarar sağlar mı? 

Yarar sağlarsa kime sağlar? 

Bu konuları çok ayrıntılı şekilde düşünmek. Etki analizini iyi yapmak gerekiyor. 

Öncelikle hem erkek hem kadın BGL takımlarının tümünde 1+3+8 sisteminde yer alacak sayıda ya da nitelikte kontenjan oyuncusu yok. 

Bazı kulüpler bu uygulamadan habersiz oldukları için A takım kadrolarında yer vermeyecekleri 2004’lü oyuncular ile yollarını ayırdı. 

Erkek ve Kadınlar kategorilerinde bazı 1+3 kapsamında bulunabilecek bazı oyuncular ise kendi kulüplerinde TB2L, TKBL, TBL gibi deplasmanlı liglerde kendilerine yer buldu.

Bu oyuncular zaten trafiği yoğun, mücadele seviyesi yüksek olan bu liglerde yer aldıktan sonra bir de BGL’de mi oynayacak?

Eğer bu gerçekleşirse bu durum oyuncular üzerindeki sakatlık risklerinin katlanarak artması anlamına gelebilir.    

Dolayısı ile 1+3+8 uygulaması tüm kulüpler tarafından homojen bir şekilde uygulanamayacağı için, BGL ligleri, TBF’nin amaçladığı şekilde U18/U20 arası hibrit bir yapıda olamayacak. 

Erkeklerde bazı takımlarda ağırlıklı olarak 2006 doğumlu oyuncular yer alırken kızlar BGL kategorisindeki bazı takımların sahaya U16 ekipleri çıkacağı anlaşılıyor. 

Bu işin bir yönü.  Konunun daha dikkatli bir etki analizine ihtiyaç duyan yönü ise şu;

19 - 20 Yaşındaki oyuncular tüm takımların homojen şekilde aynı yaş ortalamasında olamayacağı bu ligde, kendilerinden fizik güç olarak daha zayıf ve daha az deneyimli rakipler ile oynayarak basketbollarını ne kadar geliştirebilir? 

Anlaşılması kolay olsun diye herkesin bildiği masa tenisi örneği ile açıklamakta yarar var. 

Seviye olarak farklı iki kişi uzun süre masa tenisi oynadığında bu oyundan yarar sağlayan daha deneyimli seviye olarak daha üst düzey oyuncu olmaz. 

Zira deneyimli güçlü oyuncu kendini hiç zorlamazken, deneyimiz ya da daha alt seviyede olan masa tenisi oyuncusu sürekli kendini zorlayarak çok daha fazla gelişir.  

Konuyu kulüplere, oyunculara ya da “oyuncu yakınlarına” sorduğunuzda, tarafların uygulamaya kendilerine geleceklerini umdukları fayda/zarar pencerelerinden yaklaştığını görüyoruz. 

Açıkçası ben de bir grup 2003 ve 2004 doğumlu oyuncunun deplasmanlı liglerde pişmek yerine yaş ortalaması daha düşük rakipler önünde istatistik yaparak ne kadar gelişeceği, ne kazanacağı ne kaybedeceği konusunda emin değilim. 

Bunu yaşayarak göreceğiz. 

1+3+8 uygulamasından en çok yararlanacak takımlar ise yaşça güçlü rakipler ile mücadele ederken potansiyellerini zorlayacak  yaş ortalaması U16 kategorisine yakınsayan kulüplerin oyuncuları olacak.   
Geçmişte yaş grupları ile oynayarak yapılan bir yıllık “Zihni Sinir Procelerinin” (bilmeyenler bkz ekşi sözlük) yarardan çok zarar sağladığını yaşayarak gördük. 

Umarım BGL’de bu sezon getirilen 1+3+8 uygulaması böyle bir durum yaratıp bir sene sonra çöpe atılmaz.  

Zira böyle olursa çöpe attığımız erkek ve kadın onlarca oyuncunun bir sezonu olacak. 

Twitter : @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4606