Bu Bir Akıl Tutulmasıdır! (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Bu Bir Akıl Tutulmasıdır! (İlker Yıldız)

27-09-22 22:52
Bugün, TBF resmi web sayfasında; "2018 yılından bu yana A Kadın Milli Takımımızda Başantrenör olarak görev yapan Ceyhun Yıldızoğlu’na değerli katkılarından dolayı teşekkür ederiz" şeklinde bir haber okudum ve bu haberi okur okumaz da başımdan adeta kaynar sular döküldü desem az bile demiş olacağımı da rahatlıkla söyleyebilirim. Bu habere ülke basketbolumuz adına inanmak istemiyorum. Çünkü bu bir akıl tutulmasından başka bir şey değildir.

A Milli Kadın Basketbol Takımımızın tarihindeki en önemli ve en büyük başarılar Sayın Ceyhun Yıldızoğlu ile yaşandı. Yaz-kış bütün mesaisini ülke kadın basketbolunun gelişimine ayırdı. Bir gün Sakarya'daydı, bir gün Malatya'da, bir gün Tekirdağ'da ve güzel ülkemin birçok şehrinde; sonra bir bakmışsınız alt yaş kız milli takımlarımızla Bulgaristan'da Kosova'da... Bu süreçte birçok zorluklar yaşadı, binlerce kilometre yolculuklar yaptı, yüzlerce altyapı milli takım oyuncusu adayını takip etti, onlarca antrenörle bir araya geldi; ne bir hastalık ne de başka bir zorluk, hayalini kurduğu bu ülkenin kendi evlatları ile elde edeceği başarılar için bir nebze dahi olsun yolundan alı koyamadı.

Ülke basketbolumuzun gerçek emekçisi, bu ülkenin çocuklarına inanan gerçek vatan sevdalısı, milli takımlar açısından en doğru rol model ve başkaları gibi kendi ülke basketboluna ve kendi ülkesine yabancılaşmamış bir değerin nasıl olur da kıymetini bilemiyor ve anlayamıyoruz. Bu şahsiyetler adeta 40-50 yılda bir dünyanın yakınından geçen kuyruklu yıldız gibidirler. Basketbolumuzda da böyle değerli isimler ancak 40-50 yılda bir gelir. Bu değerlerin kıymetini bilemediğimiz müddetçe, ülke basketbolumuzun da gerçek değerine ulaşamayacağı da çok açık değil mi?

Basketbolumuzun bütün paydaşları, emekçileri, ülkemiz adına basketbolda da değer üretme çabası içerisinde olanlar, ülke basketbolumuzun önde gelenleri ve ülke basketbolumuzun gerçek anlamda başarısını isteyen herkesin, TBF yetkilileri tarafından verilen bu karar karşısında sessiz kalmayıp, uygun şekilde tepkilerini vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Yönetimsel olarak hatalı kararlar verilebilir, ancak asıl mesele bu hatalı kararlar karşısında ülke basketbolumuzda söz sahibi olan kişilerin vereceği tepkidir. Yerinde ve zamanında verilmeyen tepkilerin hiçbir kıymeti olamaz.

Ülke basketbolumuzun düştüğü bu durumun en büyük sorumluları da, hiç kuşkusuz ülke basketbolumuz denildiğinde akla gelen ve herkes tarafından otorite olarak kabul edilen kişilerin, gerçek anlamda doğruları açık yüreklilikle dile getirmemeleri ve seslerinin cılız çıkmasıdır. Eğer onlar, ülke basketbolumuzda yaşanan bu hatalı ve yanlış uygulamalara, uygun şekilde tepki vermezlerse; doğal olarak ülke basketbolumuzda yaşanan olumsuzlukları da yıllardır yaşanan başarısızlıkları da hak ediyoruz demektir!

Bir ülke basketbolunun gerçek gücü, mevcut federasyon yetkililerinin alacağı kararlardan daha çok; o ülke basketbolunun duayen isimlerinin olaylara bakış açısı, duruşu ve söylemlerinde gizlidir, bunu unutmayalım. Ancak bu sayede dönem dönem yaşanacak olan “akıl tutulmaları”nın önüne geçip, ülke basketbolumuz adına verilen hatalı kararların düzeltilmesini sağlar ve istikrarlı başarılara kavuşuruz.

Şunu da unutmamak gerekir ki; bugün yaşanan yanlışlıklara karşı sessiz kalanların, yarın ne konuşmaya hakkı olabilir ne de sözüne itibar edilebilir!

Değerli TBF yetkililerinin de bu hatalı karardan en kısa sürede döneceğini ummaya çalışıyorum. Saygılarımla. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4030