O bir istisna... Makina Mühendisi Utku Yücedağ - BasketFaul.com

O bir istisna... Makina Mühendisi Utku Yücedağ

02-11-22 14:05
Geçenlerde TB2L takımlarından Beylikdüzü'nde üç oyuncunun üniversite ile spor konusunda yol ayrımına geldiklerinde tercihlerini eğitimden yana yaptıklarını duyurmuştuk. O yazıda da belirttiğimiz gibi elbette liglerde oynarken üniversitelerden mezun olabilenler var ama devam mecburiyeti gerektiren ve iş hayatına atıldıklarında daha iyi imkanlar sunan bölümler için bu pek mümkün değil... İstisnalar dışında... O istisnalardan biri de İTÜ Makina Mühendislik Bölümü'nü bitiren Ormanspor oyuncusu Utku Yücedağ...
Hazırlık dahil 5 yıllık bölümü, basketbol nedeniyle 2 yıl dondurarak 7 sezonda tamamlayan Uthu Yücedağ'a yaşadığı zorlukları ve sporcuların eğitimlerini sürdürebilmeleri için çözüm önerilerini sorduk...
İşte başarılı basketbolcu, Makina Mühendisi Utku Yücedağ'dan pasajlar...
* İTÜ'yü kazanınca Ankara'dan İstanbul'a gittim. İlk yıl EBBL'de oynayan İTÜ sezon sonundaki finallere kadar bana fazla süre vermedi, ayrıca antrenman-ders saatlerinin çakışması beni zorluyordu. 
* İTÜ'de 2 yıl daha oynadım,  daha sonra kampüse yakın olan Işıkspor'a geçtim, İhsan ve Cüneyt Abi'ye keyifli bir sezon yaşadım. Sabah katılamadığım ağırlık çalışmalarını kendim yapıyor, okuldan sonra antrenmana katlıyor, sonrasında kütüphaneye gidip ders çalışıyordum. Sosyal hayatım yoktu ama çok zorlansam da hem okula gidiyor, hem de basketbol oynayabiliyordum. Daha sonra yine kampüse yakın TED'de oynayıp, sonraki sezon Işıkspor'a döndüm.
* Mamak Belediyesi'ne transfer olduğumda özel öğrenci programı ile ODTÜ'den 2 ders aldım, tabii bu yeterli değildi. Fethiye Belediye'ne geçtiğimde ise okulu tamamen dondurdum.
* Fethiye sezonundan sonra okulumu bitirmeye karar verdiğim için basketbola ara verip hazırlık dahil 5 yıllık bölümden diplomamı 7. yılın sonunda aldım.
* Ben sporla eğitimi bir arada götürmek için büyük zorluklara katlandım. Benim yaşadıklarımı herkesten beklemek doğru olmaz. Eğitimi düşündüğüm için daha iyi transferler yapmak yerine okula yakın kulüpleri seçtim. Bu konunun ideali üniversitelerde NCAA gibi ciddi basketbol organizasyonunun olması.

* Şu anda tamamen basketbola odaklandım ama sonsuza kadar oynayamayacağımı da biliyorum. Bu nedenle mesleki olarak da bütün gelişmeleri takip edip bilgilerimi tazeliyorum. Basketbolu bıraktıktan sonra da mesleğimde ilgili işlerde çalışmayı planlıyorum. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2754