Canım TBL ve Erdem İlter... - BasketFaul.com

Canım TBL ve Erdem İlter...

07-11-22 12:43
BSL'nin yarısının oynanmamasından yararlanarak bu hafta daha çok TBL maçı seyrettim ve bu ligi bir kez daha sevdim. Özellikle farklı basketbol anlayışlarıyla oynanan TED-Finalspor ve Yalovaspor-Mersin BŞB maçları çok ilgi çekiciydi. Ne TED, ne de Finalspoor şampiyonluk için kadro kurmadılar ancak beşinci haftaya girilirken sadece ikisinin mağlubiyeti yoktu. Yani bu maç bir anlamda zirve mücadelesi idi. Üzerlerinde şampiyonluk baskısının bulunmaması, koçların da tercihiyle tempolu oynamalarını ve yerlileri daha rahat işin içine sokmasını sağlıyor. Zaten izleyiciler tıngır tıngır, uzun setlerle oynanan oyunu ve koçların topu yabancılara teslim edip çubuklarını yakmalarını istemiyor. Bu güzel maçın kazanan, kaybeden iki tarafına da teşekkür ederiz.
Ülkemizde son yıllarda en büyük tartışma konularından biri olan "oyun kurucu" sorununa karşı, Erdem İlter'in nasıl yabancı guardları elemine edip su yüzüne çıktığını incelemememiz gerekiyor. Çok net söylüyorum... Yaşı itibariyle üst ligde fiziksel çatışmaya giremeyeceği bir yana, Türkiye'nin en iyi, en saf oyun kurucusudur Erdem... Oyun zekası, şut ve onun kadar olmasa da penetre özelliği, arkadaşlarını işin içine sokma becerisi... Basketbolun (14.6 sayı, 4.8 ribaund, 12.0 asist, 2.3 top çalma) dışında ruhani liderliği ve kişiliği ile de gençler için harika bir örnek. 
Yalova'daki maç ise şampiyonluk iddiası ile kurulmuş iki takımın mücadelesi olduğu için çok daha kontrollü, daha sert oynandı ve sonucu savunmalar belirledi. Mersin ikinci yarıda 27 sayıya izin verirken en büyük yardımcısı rakip takımda skorer olduğu için transfer edilen ama çember döven Jakobi Boykins oldu. Yabancı transferi sırasında takımlar karakteri de dahil her türlü araştırmayı yaparlar, buna karşın hesap edilemeyen faktörlerle zaman içinde yanıldıklarını görürler. Sanki Jakobi de bunlardan biri. Mersin'de de uzun yabancı Aaron Jones'un double double yapmasına karşın, takımın hedefleri için yeterliliği kuşku yarattı.

Bugün de Akran Gemlik Basketbol-Antalya Güneşi maçı için TV başındayız... 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2134