Ataman: Efes'e de mesaj olsun - BasketFaul.com

Ataman: Efes'e de mesaj olsun

11-11-22 23:59
A Erkek Milli Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, Belçika maçının ardından yayıncı kuruluş NTV'ye konuştu.
"Çocukları kutluyorum. Türk Milli Takımı'na yakışır bir şekilde oynadılar. Tam bir takım oyunu oynadılar. Müthiş savunma yaptılar. Taraftar çok iyiydi, onların verdiği coşkuyla oynadık. Bu işin bir oyuncunun attığı sayılarla olmayacağını gösterdik, takım halinde hep birlikte savaşarak çok değerli bir galibiyet aldık. Kimse Belçika'yı küçümsemesin. Bu takım Sırbistan'ı deplasmanda yenmişti. Şimdi bizi çok zorlu bir mücadele bekliyor. Aynı şekilde pazartesi günü Sırbistan'da kazanmaya çalışacağız. Sonuçta bu akşam bu güzel basketboldan dolayı tüm takımı kutluyorum."  
 
Ataman basın toplantısında ise Milli Takım'ın Anadolu Efes'e örnek olmasını diledi. Ataman'ın konuşması şöyle:
"Türkiye Milli Takımı’nın bugün 40 dakika boyunca sahaya karakter koymasından dolayı çok mutluyum. Takımdaki 12 oyuncu da bugün sahada yürekleriyle oynadılar ve agresif savunma yaptılar. Hücumda da topu sürekli topu paylaşarak takım basketbolu oynadık. Oyuncularımı bu tür bir mantalitede gördüğüm için mutluyum. Hepsini tebrik ediyorum, bizim için çok önemli bir galibiyet. Bundan sonra önümüzdeki Sırbistan maçına konsantre olacağız. 

Sırbistan’ın çok önemli yıldız oyuncuları var, yine de bugün gösterdiğimiz karakteri onlara karşı da göstermeye çalışacağız. Hücumda topu sürekli paylaşarak savunmada karakterimizi ortaya koyacağız. Belçika’nın bundan 2-3 ay önce Sırbistan’ı deplasmanda yendiğini düşünürsek bence biz de bunu başarabiliriz. Her iki taraf için de çok kritik bir maç olacak. 

Bugün Türk gençlerinin böylesine bir mücadele vermesi bence Türkiye için bir gurur kaynağı. Sonuçta her maç farklı, Belçika takımını hiçbir şekilde küçümsemiyorum. Bu takım bundan 2 veya 3 ay önce Sırbistan’ı deplasmanda yenmeyi başarmış, son derece iddialı bir takım. Bu sebeple galibiyet kadar elde ettiğimiz fark da ileride olası ikili veya üçlü averaj durumlarında bize avantaj sağlayabilir. Şimdi Sırbistan maçına odaklanacağız.

Evet, elemelerde zor bir durumdayız. İki Yunanistan mağlubiyeti bizi oldukça zorluyor ama önümüzde üç maç daha var. Son topa kadar bu gençler, karakterleriyle mücadeleyi bırakmayacaklarını gösterdiler. İstanbul seyircisine de teşekkür ederim, bizi mahcup etmediler.

Bu tür maçları İstanbul’da oynamak durumundayız çünkü çok yoğun bir fikstür var. Birçok oyuncumuz dün EuroLeague maçı oynayıp geldiler. Ben bu sabaha karşı saat 7’de Madrid’den İstanbul’a döndüm, çok yorgunum ama bu galibiyet benim için bir moral kaynağı oldu. Açıkçası milli takımın bu denli savunma yapıp böylesine topu paylaşarak oynaması umarım kendi takımım Anadolu Efes‘e de bir mesaj olur.

Ben geçtiğimiz haftalarda yaptığım bir basın toplantısında milli takıma çok konsantre olduğumu söylemiştim. EuroBasket’te belki madalyaya gidebilecekken çok büyük bir talihsizlik sonucu elendik ve ben onu kafama yazdım. Ben bir şeyi kafama yazdığım zaman mutlaka onu yerine getirmeye çalışırım.

Yorgunluk fiziksel açıdan olabilir ama mental olarak dünkü Real Madrid yenilgisi benim için çok daha ağırdı. Çok zor bir maçtı, geçen yılki EuroLeague finalinin rövanşını oynadık. Takımımda sorunlar var, üst üste gelen mağlubiyetlerden sonra moralim bozuktu ama buna rağmen tamamen Belçika maçına konsantre oldum. Türkiye Milli Takımı’nda çalışmak benim için büyük onur. Bu çocukların sergiledikleri mücadeleyle basketbolseverler için bir onur kaynağı olduklarını düşünüyorum."
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1812