Belçika Maçının Anlattıkları! (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Belçika Maçının Anlattıkları! (İlker Yıldız)

12-11-22 21:38
A Milli Erkek Basketbol Takımımız, gelecek üç yıllık süreçte FIBA’nın düzenleyeceği resmi bir organizasyondan mahrum kalmaması adına final niteliğindeki dört maçının ilkinde Belçika’yı 86-52’lik skorla rahat bir şekilde mağlup etti. FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri ikinci tur I grubundaki üçüncü maçımızda ilk galibiyetimizi elde etmiş olduk.

Hatırlanacağı gibi millilerimiz ikinci turdaki ilk maçında Letonya’ya deplasmanda 26 sayı farkla 111-85 yenildikten sonra, ikinci maçta da kendi sahamızda Sırbistan’a 79-72 yenilmişti. Bu sonuçlardan sonra gruptan çıkmamız, kalan dört maçımızı da kazanmamıza bağlı noktaya geldi.

Teknik ekibimizin de çokça dile getirdiği şekilde büyük beklentilerle ve madalya umudu ile gittiğimiz FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası'nda hem oyun hem de sonuç olarak millilerimiz bizlere büyük hayal kırıklığı yaşatmıştı. Şimdi de FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri'nde kalan dört maçımızı kazanamadığımız taktirde hem FIBA 2023 Dünya Kupası'na katılamayacağız hem de 2025 yılına kadar önümüzdeki ÜÇ (3) koca yıl boyunca FIBA'nın düzenleyeceği herhangi bir uluslararası organizasyonda finallerde yer alamayacağız! Kısacası üç yıl boyunca A Milli Erkek Basketbol Takımımız ülke spor gündemimizde bile yer alamayacak.... Umarım böyle bir olumsuzlukla karşı karşıya kalmayız. Aksi halde ülke basketbolumuz son 30 yılın en büyük başarısızlığıyla ve adeta sportif anlamda telafisi olmayacak büyük bir çöküntüyle karşı karşıya kalabilir...

Sayın Ergin Ataman'ın, bütün uyarılara rağmen Avrupa Şampiyonası'nda Larkin dışında PG'deki tercihleri Buğrahan ve Şehmus olmuştu. Sayın Ataman gerçek PG’nin bir takım için önemini anlamış olsa gerek ki, Belçika maçında Şehmus ve Buğrahan’ı PG rotasyonunda pek düşünmedi. Bütün oyuncuların süre aldığı Belçika maçında Göksenin dışında en az süre alan iki oyuncunun Şehmus (11:19 dakika) ve Buğrahan (11:20 dakika) olduğunu görüyoruz. En çok süre alan oyuncular ise Avrupa Şampiyonası’nda hemen hemen hiç yararlanılmayan Onuralp (24:17 dakikada; 19 sayı- 6 ribaunt- 5 asist ve 23 verimlilik puanı) ve Yiğitcan (26:32 dakika) olurken; PG pozisyonunda en çok süre alan oyuncu ise Kenan Sipahi (20:09 dakika) oldu.

Kenan Sipahi her ne kadar çok üst düzey bir PG olmasa da, Belçika maçında gerçek bir PG'nin Şehmus ve Buğrahan gibi saf PG olmayan ve zorlamayla PG yapılmaya çalışılan oyunculara göre takıma nasıl bir seviye atlattırdığını da çok açık bir şekilde hep birlikte gördük. Gerçek bir PG, hem takım arkadaşlarının oyununu geliştirir hem de takımını olabilecek en iyi seviyeye getirir. Sayın Ergin Ataman keşke bir PG'nin öneminin ne anlama geldiğini FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası'nda tüm ülkeye yaşattığı hayal kırıklığı öncesinde anlayabilseydi!

Kısa Kısa…

1) Şehmus'tan PG olmaz! Şehmus'da PG kodları olmadığı için rakip PG'leri tutmakta da oyunu kurmakta da hem çok zorlanıyor hem de ondan gerek kulüp takımında gerekse de milli takımda gerektiği şekilde faydalanamıyoruz. Şehmus'un bu saatten sonra üst düzey bir PG olma ihtimali hemen hemen hiç yok, lütfen bu genç oyuncumuza yazık etmeyelim!

2) Buğrahan oyuna girdiğinde takımın savunma sertliği aşağıya iniyor. Oyunda fazlasıyla rahat ve savunma yönü de çok zayıf. Bu seviyelerde bu savunma ile çok zor…

3) Furkan Haltalı'nın A Milli Takım seviyesine gerçek anlamda çıkabilmesi için en az iki iyi sezon geçirmeye ihtiyacı var. Ayrıca gerek sertliği gerekse de ayak çabukluğu olmadıkça, üst düzey bir pivot olma ihtimali de zor.

4) Sayın Ergin Ataman'ın FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası'nda Onuralp'ten yararlanmaması büyük hataydı. FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası'nda Onuralp'i daha fazla kullansaydık ve PG pozisyonunda Şehmus ve Buğrahan'da ısrar etmek yerine gerçek bir PG’yi kadroya almış alsaydık muhtemelen son 16 turunda elenmez ve madalyaya da uzanabilirdik.

5) Onuralp'in hem kendisinin hem de takımımızın veriminin artması adına daha fazla takım oyununu düşünmesi gerekiyor.

6) Bu takımın en önemli özelliği enerjisi ve savunma sertliğidir. Savunma sertliğini düşüren her oyuncu, skora katkı verse de genel anlamda takıma zarar verir.

7) Deplasmanda Sırbistan'ı yenmemiz için muhakkak pota altını güçlendirmeliyiz. Sırbistan maçının 12 kişilik kadrosunda çember altı rotasyonunun genişliği adına muhakkak Metecan'ın ve Muhsin'in de düşünülmesi gerektiği kanısındayım.

8) Kenan Sipahi mevcut performansı ile A Milli Takımın birinci PG'si belki olamaz ama buna rağmen gerçek bir PG'nin önemini ve farkını da bir kez daha anlamamızı sağladı. Kenan'ın sırtı dönük şekilde eşleşme avantajını kullanması adına çembere yaklaştırmayı da çok doğru bulmuyorum. İlk yarı bunu birkaç kez denedik ve hatalı olduğunu da gördük. Uzun boylu diye PG'leri çembere yakın şekilde sırtı dönük oynatmaktan vazgeçmeliyiz. Adı üstünde oyun kurucu! Oyunu kurması gerekir, Kenan'ın boyunun uzunluğundan yararlanacağız diye birçok kez oyun kuramadan hücumları tamamladık.

9) Avrupa Şampiyonasında dar rotasyonla oynamanın cezasını çok ağır bir şekilde ödedik. Sayın Ergin Ataman'ın koçluk anlayışında pek de ratlamadığımız şekilde Belçika maçında bütün oyuncularımızın süre aldığına şahit olduk!

10) Bir takım, kadroda yer alan bütün oyuncuların yeteneklerinin toplamından daha büyük işler başarabilmesini sağlayan en önemli unsurlar; gerçek PG'lere sahip olması, savunma sertliği ve top paylaşımıdır. Bunları sağlayan bir takım, kadroda yer alan oyuncuları da takımı da geliştirir ve büyütür.

11) Sırbistan ile ülke basketbolumuz adına son 30 yılın en önemli maçını oynayacağız. Bu maçı kaybettiğimiz taktirde ülke basketbolumuz adına birçok şeyi de kaybetmiş olacağız. Barcelona kulübünün en azından bu maç için Sertaç Şanlı'ya izin vermesi adına bütün girişimlerde bulunulması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, mevcut pota altı rotasyonumuz ile Sırbistan karşısında işimiz çok zor!

Her şey Türk basketbolu için, her şey A Milli Takımlarımız için. Saygılarımla. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1249