Altyapı notları ve bir açıklama (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Altyapı notları ve bir açıklama (Hayri Pekergin)

14-11-22 02:07

ZORUNLU BİR AÇIKLAMA 

Yazının konusu Ankara’da U18 Kızlar Liginde oynanan bir altyapı maçı. 

Bununla birlikte geçtiğimiz hafta yayınlanan “Basketbol Antrenörü Aranıyor” başlıklı yazı ile ilgili erkek ve kadın liglerinde yer alan ve son dönemde coach değişikliği süreçleri yaşayan bazı kulüplerimiz ile alakalı geri dönüşler aldım. 

Bu çerçevede geçen haftaki yazının erkek ya da kadın liglerinde yer alan coach değişikliği süreci yaşamış ya da yaşayacak olan herhangi bir kulüp ile alakalı olmadığını belirtmek isterim. 

Hatta yazının bazı okurlar tarafından ilişkilendirildiği kulüplerde antrenör değişikli süreci yaşandığını, sezona başlayan antrenörün görevinden ayrılmış olduğunu yazı yayınlandıktan sonra gelen geri bildirimler sayesinde öğrendim. 

Şunu da belirtmemde yarar var. 

Erkek ya da kadın basketbolunda yer alan kulüpler kamusal bir performans icra ediyor olmasına rağmen benim açımdan bu kulüplerin iç işleyişleri ile ilgili konular “içeride çok büyük üzüntü ile takip ettiğim olumsuzluklar olsa bile” kulüplerin kendilerinin çözmesi gereken hususlardır. 

Bu nedenle bu yazılarda, çok talep edilmesine rağmen teknik anlamda antrenör eleştirisi, kulüplerin yönetimi ya da “gündelik iş akışı” ile alakalı eleştiriler prensip olarak yer almaz. 

Bu konuda istisna ise yukarıda söz edilen durumların Türkiye basketboluna zarar verecek derecede etki üretmesidir. Eğer ülke basketboluna zarar vereceğini düşündüğüm bir husus var ise öncelikle o husus(lar) ile ilgili gerekli uyarıları uygun kanallar vasıtası ile doğrudan muhataplarına ilettikten sonra bir  gelişme olmuyor ise sizlerin de geçmişte defalarca şahitlik ettiğiniz gibi o konuyu en güçlü şekilde burada ilgililer ve basketbol camiası ile paylaşırım. 

ALTYAPI NOTLARI - 2
U18 Kategorisi gelişim sürecindeki temel tekniklerin maçlarda uygulanması kadar, oyuncuların sahayı "okumak", hücumda önlerindeki seçenekler arasında doğru kararı vermek, gelecekte profesyonel seviyede üstlenecekleri rollerin gereklerini şimdiden özümsemek gibi değerleri  kazanmaları adına kritik bir süreç. 

Örneğin U18 dönemi boyunca guardlar için skor bulmak kadar yanlarındaki oyunculara değer katmak, deyim yerinde ise onların ellerini ısıtmak, hücumda yeni şut sokmuş, eli sıcak (odaklı) oyuncuyu aramayı öğrenmek, power forvet ve pivotlar için hücum ribaundu ile skor bulmak ya da doğru pick açılarını refleks haline getirmek, forvetler için spacing içinde sürekli doğru açılarda kalarak gelen pas ile üçlü tehdit opsiyonlarının gereğini yapmak, tüm oyuncular için ezbere değil rakip savunmanın yerleşimini görerek oynamak çok sayı atmak kadar önemli.        

Ankara U18 Kızlar Liginde yer alan ilk 4-5 takım arasındaki maçlar Kızlar BGL ortalamasına göre daha zorlu, oyunculara değer katan bir seviyede oynanıyor. 

Sert ve çekişmeli maçların fazlalığı U16 ve U18 kategorilerindeki oyunculara çok yararlı bir ortam sağlıyor. 

BOTAŞ ve Çankaya Üniversitesi U18 takımları arasındaki Ankara Ligi maçı da sert, çekişmeli ve coachlarından aldıkları geri bildirimleri "değerlendiren" oyuncular için sahadan kazanımlarla ayrılmayı sağlayan bir karşılaşma idi.   

Hakem ikilisinin yönetim tercihi ile sert ve yoğun mücadeleli geçen, sürpriz performanslar ve dikkat çekici yeni isimlerin yer aldığı bu maçın ardından oyuncular ve ülke basketbolunun kazanımları  adına salondan mutlulukla ayrıldım. 

Bu nedenle bu maçın hikayesini maçta yer alan oyuncuların profilleri üzerinden aktarmak bana daha doğru geliyor. 

BOTAŞ maça Aleyna Tokgöz, Elif Naz Tarhan, Azra Yayla, Elif Duru Çelik ve İdil Yeniçulha ile başladı. 

Pivot Aleyna Tokgöz ilk bölümde pota altında Defne Atlı'nın atışlarını zorlaştırırken bulduğu 4 sayı takımının 5.'yı 11-5 önde geçmesinde önemli faktördü. 

2006 Doğumlu pivot bu bölümdeki iki yönlü odaklanmasını maçın ilerleyen bölümlerine de tekrarladığında kulaç uzunluğu kaynaklı kapatıcılığı (blokları), hücumda arkadaşlarına hazırladığı geniş pick gölgesi gibi avantajları ile Ankara Liginde sıralamayı değiştirebilecek faktör olabilir. 

Bu yolda öncelikle en kolay sayı bulabileceği yer olan hücum ribauntlarında kendine maç başı hedefler belirleyip buradan gelecek sayı ve temaslarla diğer hedefleri için odak ve moral araması yararlı olur. Buradan gelecek sayı ve sağlanan güven aynı zamanda takımında topu yönlendiren oyunculardan kendisine gelecek kaliteli pas akışının da artmasını sağlar.       

Maçın 2. çeyreği 20-7 Çankaya Üniversitesi üstünlüğünde sonuçlandı. Bu bölümde BOTAŞ forveti Elif Duru Çelik potaya giderek bulduğu skor ve temas sayılarıyla rakibin sert savunmasına cevap üreten iki isimden biriydi. 

Diğer 2006 doğumlu arkadaşları gibi U18 liginde  rakibin odağındaki oyuncu olmak, doğal olarak kendisine daha deneyimli isimlerle oynadığı  BGL'ye oranla daha zor pozisyonlar gelmesini sağlıyor. Elif

Duru Çelik güvenle set shot atabilen, potaya gittiğinde 2. ve 3. çeyreklerde olduğu gibi temas ve sayı üretebilen bir oyuncu. 

Bacakları yavaş değil, savunma seviyor. Bu performansı dört çeyreğe yansıtması, ofansif yetenek setinde daha az yer verdiği pull up'lara önem vermesi ve dış şutlarını rakibin önlem alacağı seviyede uzmanlık alanı haline getirmesi oyununu farklı bir seviyeye taşımasına yarar sağlar. 

BOTAŞ takımında ilk yarıyı Aleyna Tokgöz'e güzel asisti ve pota altı basketi ile tamamlayan forvet Elif Naz Tarhan 3. ve 4. çeyreklerde bulduğu ofansif ritim, üst üste üç 3 sayı isabeti ile  takımının maçta kalmasını sağlayan isim oldu. 

Elit seviyede kısa forvet oynamasını imkan verecek ülkemizde çok az bulunan fizik yapısı, 2022 U16 Türkiye finallerinde de ortaya koyduğu dış şut yeteneği, topla yumuşaklığı ile gelecek için gerekli bir çok şeye sahip. 

Bunun farkında olması, farkındalığın gereği olarak varlığını hücum ribauntlarında daha çok hissettirmesi kendine ve takımına çok şey katabilir. Uzun boyu kısa savunmacılar üzerinden kolaylıkla şut atmasını, topla kolaylığı şutuna engel olmak isteyen kendi boyundaki rakipleri geçerek potaya gitmesini sağlayan avantajlar. 

Her zor maçta en az bu akşam ortaya koyduğu verimin fazlasını tekrarlayabilecek potansiyeli var. 

BOTAŞ takımında BGL maçlarına göre rakip savunmaların en fazla odağındaki isim İdil Yeniçulha. 

Önündeki 1-2 sezonda yaklaşımı ve tercihleri, gelecekte kendisinden, oyun kurucu İdil Yeniçulha ya da (shooting) guard idil Yeniçulha olarak söz edilmesini sağlayacak. 

Şutu, penetresi savunma odaklılığı gibi bir çok şey şu anda cebinde yer alıyor. Bunlar büyük avantajlar. Benim bu maçta olumlu gördüğüm özelliği en skorer oyuncu olmasından ziyade maç içinde kenardan kendisine yapılan tepe pick'leri ardından geri çekilen savunmanın üzerine gitmek yerine karşı pull up kullanması yönündeki bilgiyi değerlendirme gayreti oldu. 

İlkini kaçırsa da önemli olan yapmadığı şeyi denemiş olmaktı. Zaten ikinci yarıda aynı şut ile sayı da buldu.  Bugün hem erkek hem kadın basketbolunda gereğinden çok shooting guarda sahipken oyun kurucu sıkıntısı yaşadığımız bir gerçek. 

İdil Yeniçulha skorla birlikte, sahadaki dizilişi anında analiz ederek yanındaki arkadaşlarına onları elini ısıtacak "kaliteli" skor fırsatları sağladıkça kendisine değer katacak. Maçtan çıkarken aklımdaki sorulardan biri, şut tehdidi ile savunmayı üstüne çekip  potaya kolaylıkla  gidebilen İdil Yeniçulha'nın, kendisini takip ederek pozisyon alacak Türkiye'nin en uzun pivotlarından Aleyna Tokgöz'e kaç asist  yapabileceğiydi. 

Böyle bir senaryo gerçekleşirse, bu "trafiği" rakipler en az 3 kişi ile durdurmaya çalışacakları için 1-2 ekstra pasla diğer BOTAŞ şutörleri çok daha uygun pozisyonlar bulabilir. 

BOTAŞ'ın maçta görece daha geniş bir rotasyon ile oynamasına rağmen 2 sayıdan fazla skor üretiminin beş oyuncudan gelmesi sonuçta belirleyici unsurların başında geliyordu. Bu anlamda zaman zaman iyi maçlarını izlediğim Nehir Uçar'a, ilk yarıda takımının son basketini bulan Hazal Çimenci'ye, görece daha kısa süreler alsa da Sudenaz Bal ve Azra Yayla'ya gelecek sert maçlarda daha büyük sorumluluk düşüyor. 

Bu isimlerin öncelikle takımları adına sahaya geldiklerinde savunma direncini sürdürmek değil arttırmak gibi bir hedefi olmalı. 2008 Doğumlu guardlar Begüm Demir ve Defne Çınar'ın oyunun içinde olma gayretleri olumlu. 

Bu isimlerden Begüm Demir bana göre sezon sonuna doğru böyle sert maçlarda oyunun her iki yönünde katkısını daha somutlaştıracak. Defne Çınar son derece çabuk ve dış şut silahı olan bir isim.

Kendi fizik yapısındaki guardların diğer tüm gerekliliklerin yanında dış atışları silah haline getirmesi bir zorunluluk. 

Defne Çınar U16 ve rakiplerin daha uzun ve güçlü olduğu U18 maçlarını birbirinden daha farklı şutlar seçerek oynamayı geliştirdikçe U18 kategorisinde katkısı artacak.   

Daha dar bir rotasyon ile mücadele eden Çankaya Üniversitesi açısından maçın kazanılmasındaki önemli faktörler, savunmasını  gerektiğinde bir kaç vites arttırabilen, asistleri ile değer yaratırken en kritik anlarda her mesafeden aldığı sorumluluğun gereğini yapan Asya Ülker ve özellikle ikinci yarıda çok kritik basketlerle farkın kapanmasına izin vermeyen Defne Atlı kadar, guardlar Nisanur

Barmakçı, Pınar Nahya ve Nehir Özcan'ın katkıları oldu. 

Sarı siyahlı takımda benim açımdan maçın sürprizi ise takıma bu sezon katılan Ayşe Coşkan idi.     

Defne Atlı ve Aleyna Tokgöz arasındaki eşleşme, buradan gelen pozisyonlar, boyalı alanda karşılıklı kapatıcılık etkileri maçı farklı bir seviyeye taşıdı. 

Defne Atlı 2021-2022 sezonunun ortalarında BGL ve U16 liginde başladığı çıkışla kulübünün U16 final başarısı ve U18 şampiyonluğunda kilit isimlerden biri olmuştu. U16 Milli Takımının A ligine dönmesindeki katkısı, bu sezonki ritmi ile kendi adına işler iyi gitmeye devam ediyor. Bana göre bu fotoğrafta görmemiz gereken orta mesafe şutlarına önem vererek oyununa çok yönlülük katmak olacak.  

Asya Ülker sahaya çıktığı her gün rakiplerin savunma odağında olmasına rağmen sakin kalan, istikrarlı dış şuta sahip, sahada aynı anda 2-3 asist opsiyonu görebilen, pull up ile kendi şutunu trafiğe girmeden bulan, potaya gittiğinde ise sonuç alan, birçok bakımdan geleceğe çok emin adımlarla ilerlerken oyunu güzelleştirebilen bir oyuncu. 

Bu maç ile alakalı kendisine söylenebilecek belki de yegane şey penetre sonlarında Defne Atlı ile gerçekleşen pas trafiğinde olduğu gibi  aynı pas tercihini arka arkaya kullanıp savunmaların işini kolaylaştırmaması olabilir.   

Maçı 56-49 kazanan Çankaya Üniversitesinde Pınar Nahya savunmadaki güçlü etkisi kadar doğru fastbreak zamanlaması ve çabukluğuna eklediği penetreler ile takımına değer üreten bir oyuncu. O da geçen sezon U16 Türkiye Şampiyonasındaki seviyesinin üzerine koyarak yola devam ediyor. 

Takdir edilmesi gereken önemli başarısı maç içinde tam hissedilmese de sürekli takımına 2 haneli skor katkısını sağlıyor olması. 

Nisanur Barmakçı istikrarlı savunması ile takımının rakibi 49 sayıda tutan performansının önemli bir bileşeni oldu. Dış atışları yerine penetrelerini ilk opsiyon olarak düşündüğü için hücumda hemen ritim bulamasa da enerjisi ile hücum ribaundu ve penetreler üreterek kritik skor katkısı gerçekleştirdi. 

Gayet iyi pull up yapabildiğini daha önce gözlemleyen biri olarak gelecek seferler uzun rakipler önünde lay-up yerine bu atışları daha çok denemesi gerektiğini düşünüyorum.   

Çankaya Üniversitesinde Nehir Özcan savunma gayreti, rotasyonu derinleştirmesi, hücumda takımının başarısını kendi bireysel performansının önüne koyup zorlama atışlar yerine kritik asistleriyle maçın gidişini etkileyen role sahip oldu. Takımda işleri kolaylaştıran, doğru seçeneği sıklıkla bulan, sahada olmadığı zaman eksikliği hissedilen oyuncular vardır. 

Nehir Özcan da geçen sezon olduğu gibi bu sezon da Çankaya Üniversitesine böyle bir katkı yapıyor. 

Benim açımdan dün akşamın sürprizlerinden biri Ayşe Coşkan'ın Çankaya Üniversitesine getirdiği katkı oldu. 

Açıkça belirtmek gerekirse Ayşe Coşkan'ın pas trafiğine desteği, pota altına asistleri, ribauntlarda çalışkanlığı, başarılı şutları ile gelen skor etkisinin çok daha üzerinde değer yaratmasını sağladı. 

Benim açımdan daha önemlisi, güvenli oyununu, sorumluluk alma isteğini, takımına güçlü adaptasyonunu görmekti.  Henüz kendisini  güçlü ve gelişmesi gereken yönlerini belirtecek kadar izlediğimi düşünmüyorum. Bununla birlikte coach ve gözlemci olarak 38 yıllık deneyim bana güvenli, sorumluluk alan, her an oyunun içinde olabilen oyuncuların çok daha hızlı gelişim sağladığını gösterdi. 

Bu bakımdan gelecekte Ayşe Coşkan'ın daha etkili maçlarını izlemek benim açımdan artık bir sürpriz olmayacak. 

twitter : @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3065