Tempolu Derbinin Galibi Fenerbahçe - BasketFaul.com

Tempolu Derbinin Galibi Fenerbahçe

27-11-22 22:14

İSTATİSTİK

Türkiye Sigorta Basketbol Ligi’nin 8. Haftası’nda Galatasaray derbi mücadelesinde Fenerbahçe’yi ağırladı. Üç sayı gerisinden ciddi yüzdeyle oynayan iki ekibin mücadelesi yüksek heyecan ve tempoya sahne oldu. Fenerbahçe üçüncü çeyrekte 8 sayı geriye düşmesine rağmen rakibini yakaladı ve 97-91 kazanarak derbiden galibiyetle ayrıldı. 

Galatasaray maça Bost-Ennis-Göksenin-Caloiaro-Mahir beşi ile başlarken Fenerbahçe maça Calathes-Wilbekin-Hayes-Metecan-Booker beşi ile başladı.

Maça iki takım da yay gerisinden üçlüklerle tempolu başladı. Galatasaray Göksenin’le Calathes’e yaptığı baskıda başarılı gibi gözükse de Calathes hücumda boş oyuncuları bulmakta gecikmedi. Metecan ve Booker’ın üçlükleri Fenerbahçe’ye nefes aldırdı. Galatasaray hücumda Caloiaro’nın etkili oyununa Bost-Ennis ikilisinin eşlik etmesiyle skor buldu. İki takım rotasyona gidince de durum değişmedi. Galatasaray da McGee bireysel yetenekleri ile skor bulurken Fenerbahçe Wilbekin’in bireysel yetenekleri ile cevap verdi ve ortaya yüksek bir skor çıktı. İlk çeyreği Fenerbahçe Şehmus’un son hücumda bulduğu üçlükle 31-23 önde kapattı. 

İkinci periyotta da takımların hücum gücünden bir şey eksilmedi. Galatasaray’da çeyreğin ilk bölümünde Ennis ön plana çıktı ve attığı üçlüklerle Galatasaray’a dönüş yolunu açtı. Fenerbahçe kısa sürede Wilbekin-Calathes ikilisine döndü ve oyunu kontrol etmeye çalıştı. Bu bölümde Ennis’e hücumda Carsen Edwards üçlükleri ile cevap verdi ve skor dengede gitti. Çeyreğin ikinci bölümünde Bost Ennis’ten sazı aldı ve Galatasaray’ı skorda öne taşıdı. Bost’a Wilbekin karşılık veremeyince Galatasaray küçük bir marj yakaladı ve devreye 51-46 önde girdi.

Üçüncü çeyrekte Bost ve Ennis kaldığı yerden devam etti. İkilinin bulduğu üçlüklerle Galatasaray farkı 10 sayı bandına yaklaştırırken oyun kontrolünü de eline aldı. Fenerbahçe Booker Hayes Metecan ile 3 uzunlu beşine dönünce Calathes’in de kıpırdanmasıyla Galatasaray’a hızlıca yaklaştı ve 11-2 seri ile 63-62 öne geçti. Galatasaray cevap vermekte gecikmese de Fenerbahçe’de devreye bu kez Wilbekin girdi ve çeyrek sonunda bulduğu 6 sayıyla takımını tekrar öne geçirdi. Son çeyreğe Fenerbahçe 72-70 önde girdi.

 

Son çeyreğe Hayes’in üçlüğü ile başlandı. Galatasaray McGee ile üçlüğe cevap verdi ve iki takımın dış atışlardaki yüzdeli oyunu devam etti. Galatasaray Bost-Ennis-McGee üçlüsü ile rakibine son bir darbe vurmak istese de Fenerbahçe yayın gerisinden bu sefer Nigel Hayes ve Metecan’ı devreye soktu. Son 4 dakikaya girilirken Fenerbahçe 10 sayı farkla üstünlüğünü sürdürdü. Bitime 3.30 kala Hayes’in üçlüğü ile fark 13 oldu ve Pistiolis arka arkaya iki mola kullanmak zorunda kaldı. Kalan süreyi Fenerbahçe çok akıllı kullandı ve rakibine dönüş imkanı vermedi. Tempolu ve yoğun oynanan maçı Fenerbahçe 97-91 kazanarak namağlup liderliğini sürdürdü. 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1856