Yannıer: Bu 3 yıllık bir proje, sonucu geç de erken de alabiliriz - BasketFaul.com

Yannıer: Bu 3 yıllık bir proje, sonucu geç de erken de alabiliriz

01-12-22 20:05
Fenerbahçe Beko Genel Menajeri Derya Yannier, Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan 40+ programına konuk oldu. Batuhan Erkenci’nin sorularını yanıtlayan Derya Yannier; takımın hedefleri, transfer konusu ve oyuncuların sağlık durumları ile ilgili bilgiler verdi.    
* Bu sezon başı yoğun bir yaz dönemiyle beraber yeni bir takım olgusu oluşturmaya çalışmıştık ki bu bizim için 3 senelik bir proje. Bu 3 senelik proje içerisinde de taraftarlarımızdan sabırlı olmalarını talep etmiştik çünkü yeni parçaları bir araya getirdiğinizde bazı şeyleri oturtmak zaman isteyebiliyor ve günün sonunda da biz bu 3 sene içerisinde de Fenerbahçe Basketbolu’nu ait olduğu noktalara taşıyacağız demiştik. Bu erken de olabilir geç de olabilir. Şu anda herkesin beklentisi üzerinde başlangıç yaptık. Yeni bir takımın, yeni bir koçun böyle bir dönemde takımın bu kadar erken reaksiyon vermesi çok sevindirici bizim adımıza. Siz o yaz dönemi boyunca her şeyi kafanızda kurmaya çalışıyorsunuz. Hem artıları, hem eksileri, zor günleri düşünüyorsunuz ve alternatifli, dengeli bir yapı oluşturmaya çalışıyorsunuz. Günün sonunda da biraz şanslı olmayı da umut etmek durumundasınız çünkü bu işte de bir şans faktörü var. Siz 15-16 kişiyi bir araya getirdiğinizde öngöremediğiniz problemler oluşabiliyor fakat bizim bu bakımdan şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü takım kimyası, oyuncuların birbiriyle uyumu bakımından taşlar yerine oturmuş gibi duruyor. Biz bir takım olgusu üzerinde inşa edilmiş bir yapıyız. Bireyler üzerinden değil, takım üzerinden ilerlemeye çalışan bir yapıyız. Dolayısıyla alçakgönüllülükle her gün aynı şevkle çalışarak hiçbir şey kazanmadığımızı kabul ederek her gün üstüne koymamız lazım. Ancak böyle istediğimiz yerlere gelebiliriz.
* Bizim en büyük özelliğimiz her maç farklı farklı oyuncuların ön plana çıkabiliyor olması. Bazen bazı oyuncular formsuz olabiliyor, sakatlık olabiliyor dolayısıyla sizin o takım olgusunda parçaları bir araya koyduğunuzda bütün parçaların birbirini tamamlıyor olması, biri eksikken diğerinin bunu tamamlıyor olması takım olgusu adına en önemli şey. Tabii ki burada sıfırdan bir iskelet kurduğunuzda sizin umacağınız şey bunun %70-80’inin tutmasıdır. İlla ki uymayan parçalar olabilir, hata yapabilirsiniz. O bakımdan olumlu giden bir süreç yaşıyoruz. Fakat illa ki zor süreçlerimiz olacaktır. 
* Biz bir iskelet oluşturduk ve çok güvendiğimiz, saha içinde de bu işin lideri olan bir koçumuz var. Koçla beraber de ona çok iyi destek olan bir teknik ekibimiz var. Onlar da gerçekten çok iyi çalışıyorlar. Şu an için işler yolunda gözüküyor. Bize düşen görev de bunun aynı şekilde devam etmesini sağlamak.
* Saha içerisinde her işi değerlendirmeye çalışıyoruz. Maç etkinliklerinde de üretebileceğimiz her şeyi üretmeye çalışıyoruz. Şunun da müjdesini vereyim uzun süredir çalıştığımız bir proje var. Sözünü vermeyeyim ama Real Madrid maçına yetiştireceğimizi umuyorum bir aksaklık çıkmazsa. Taraftarımıza çok güzel bir sürprizimiz olacak. Şimdiden ufak bir duyurusunu vereyim. Hem sahada bizim için çok önemli hem de taraftarlarımızı eğlendireceğimiz bir gün olacağını umuyorum.
* Facundo Campazzo konusu çok enteresan bir konu. Sosyal medya günümüzde sürekli etkileşim üzerinden yürüyen bir denklem haline geldiği için hep uç noktalar ve büyük kitlelerin ilgisini çekebilecek noktalar daha fazla alıcı buluyor. Bunu da eleştirmiyorum, normal karşılamak lazım. Konu Fenerbahçe olduğu zaman her daim sosyal medyada bu tarz şeyler konuşuluyor. Ben bunu bizzat kendim takip etmiyorum ama ister istemez kulağınıza geliyor. Biz yazın ki çalışmamıza ekip olarak çok inanıyoruz. Yazın yaptığımız tüm tartışmalar bugün için. Siz 16 oyuncuyu bir araya getirdiğinizde hepsinin formda ve sağlıklı olduğu dönem toplasınız 15-20 gündür. Şu anda da baktığınızda eksik oyuncularımız var. Fakat bütün bu eksiklerinizi sezon başında düşünüyorsunuz, düşünmeye çalışıyorsunuz. 
* Biz geldiğimiz noktada sezon başından beri Nemanja Bjelica’nın bir sakatlığı var, Dyshawn Pierre’in sakatlığı bulunuyor, Scottie Wilbekin şanssız şekilde sakatlandı, Marko Guduric’in bir hastalığı var. Biz bunlara her zaman kendi içimizden çözüm üretmeye çalışıyoruz. En güzel örneği de Beşiktaş derbisinde İsmet Akpınar sezon başından bu yana kadroya bile giremezken en ihtiyaç olunan yerde çıktı ve çok güzel bir performans ortaya koydu. 
* Şunu net olarak söyleyebilirim ki biz sezonun şu ana kadar olan bölümünde herhangi bir oyuncuyla ilgili transfere ilişkin herhangi bir somut girişimde bulunmadık. Basında ne okuyorsanız bunun farklı şeyleri olabiliyor ama şunu birinci ağızdan söyleyebilirim ki herhangi bir oyuncuyla ilgili girişimimiz olmadı. Campazzo yaz döneminde ilgi duyduğumuz bir oyuncuydu ancak kendisi hep NBA’de kalmayı tercih etti.
* Pierria Henry sezonun bitmesinin ardından tamamen ailevi sebeplerden dolayı belli bir tarihe kadar Amerika’da olması gerektiğini söyledi ve bizim Henry ile karşılıklı opsiyonlu bir kontratımız vardı. Durum öyle olunca yeni sezon planlaması doğrultusunda Henry ile özel bir protokol yaptık. Karşılıklı opsiyonları kaldırdık. Eğer ki bir gün Avrupa’ya dönmek isterse öncelikli hakkın bizde olacağına ilişkin bir protokol yaptık. Henry bizim oyuncumuz ve başka takımdan bonservis talep edecek noktada bir anlaşmamız yoktu, sadece ilk hakları bizdeydi. Henry, Avrupa’ya dönmek istiyorum dediği taktirde bizim kendisiyle 48 saat içerisinde imzalama hakkımız vardı. Fakat o gelişme olduğunda teknik ekiple oturarak böyle bir şeye gerek yer olmadığına karar verdik. Dolayısıyla o 48 saatte biz reaksiyon vermediğimizden Henry de Avrupa’da serbest bir oyuncu haline geldi ve Baskonia ile anlaştı.
* Transferin genelinde biz sürekli piyasayı kontrol ediyoruz, etmek zorundayız. Siz Fenerbahçe gibi bir kulüpseniz zaten menajerlerin ilgisi sizin üzerinizde. Fakat menajerlere bağımlı kalmadan oluşabilecek tüm şartlara karşı bir planınız olması lazım. Bu bakımdan biz piyasayı sürekli elimizin altında tutmaya çalışıyoruz. Bu demek değil ki sürekli birilerine teklif yapıyoruz, kesinlikle hayır. Şunu da ekleyeyim farklı isimler yazılıyor, çiziliyor, sosyal medyada karşılık buluyor ancak bu takımın iyiliğini isteyen gerçek Fenerbahçe taraftarlarının şunu bilmesi gerekiyor: oyuncular ve menajerleri de sosyal medyayı takip ediyor. Bu yazılıp içilen oyuncular bu takım içerisindeki oyuncuların kafalarını karıştırabiliyor zaman zaman. Bunlar da robot değil sonuçta, kendi hayatları var. Oyuncular kendi pozisyonlarında bir ismin yazıldığını gördüğünde kafasında senaryo yazmaya başlayabilir.
* Nemanja Bjelica’nın durumu Sırbistan Milli Takımı’ndan bu yana süregelen bir durum. Onun şöyle özel bir durumu da var milli takımda olduğu için FIBA’nın yapmış olduğu oyuncu sigortası üzerinde de girişimimiz var. Nemanja’dan faydalanamıyoruz ama kaybımızı karşılayacak bir girişimimiz, çabamız var. Burada da sürekli bilgileri kendilerine iletiyoruz. Orada milli takımda sakatlığı nüksederek bize geldi. Bizde çok temkinli gitmemize, tüm testlere olumlu yanıt vermesine rağmen idmanlara başladığı dönemde Nemanja Bjelica bir ağrı hissetti ve bu bizi geriye attı. Bütün bunları sigorta şirketiyle yürütüyoruz ve inşallah da bir karşılık bulacağız. Nemanja’nın dönüş sürecinde olağandan daha da fazla temkinli davranıyoruz. Çünkü bundan sonra sakatlığın bir daha nüksetmesi demek, belki bütün sezonu kaybetmesi anlamına gelebilir.
* Dyshawn Pierre’in dış yan bağlarında bir esneme olmuştu. Tedavi süreci devam ediyor. Onu gün gün takip ediyoruz. Çok korktuğumuz kadar ciddi bir sakatlığı yoktu ama dış yan bağlar olduğu için onun da hassas bir süreci var. Önümüzdeki haftadan itibaren sahalara dönebilmesi için çalışacağız.

* Scottie Wilbekin hepimizin yüreğini ağıza getirdi. Ters bir pozisyon. Çok şükür korktuğumuz kadar dramatik olmadı ama sonuç olarak ön çapraz bağlarında bir zorlanma var. Dolayısıyla hassas bir konu olduğu için dönüş süreci 2-3 haftayı bulacaktır. Marko Guduric’in de ciddi bir gribal enfeksiyonu var. Real Madrid maçına yetiştirmeye çalışıyoruz ama ağır bir enfeksiyon. Hiçbir oyuncumuzun sağlığını da riske edecek bir karar almayız.  

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1476