Ataman: İkinci yarıda skorerlerimizi bulduk - BasketFaul.com

Ataman: İkinci yarıda skorerlerimizi bulduk

01-12-22 22:59
Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman, Olympiacos karşılaşmasının yayıncı kuruluş mikrofonuna konuştu.

“Çok önemli bir galibiyet. Maça korkunç başladık. Çok fazla top kaybı yaptık. Devre arasında da söylediğim gibi ilk yarıda maçın kontrolünü kaybettik. Oyunumuzu oynayamadık. Soyunma odasında bunu konuştuk. İkinci yarıda daha iyi ve agresif savunma yaptık. Isaiah Taylor bize çok agresiflik kattı. Hücumda topu dolaştırdık ve skorerlerimizi bulduk. Rodrigue Beaubois’a şutlar hazırladık. Maça geri dönünce de özgüvenimiz yerine geldi. Daha sonra kendi oyunumuzu oynadık. Topu çok iyi dolaştırdık. İkinci yarıda çok iyi bir basketbol sergiledik. Krunoslav harika bir karakter, harika bir oyuncu, harika bir adam ve gerçek bir kazanan. Bu kulüp ve Avrupa basketbolu için çok şeyler verdi. Son 3 yıldır EuroLeague’i domine etmemizde kilit isimlerden biriydi. Anadolu Efes için oynamayı çok erken bıraktı ama ülkesine dönmek istiyordu. Onun için çok mutluyum. Bir oyuncumun formasının Anadolu Efes gibi tarihi bir kulüpte emekli edilmesinden dolayı da mutluyum. Onunla gurur duyuyorum." 

Ataman basın topşlantısında ise şunları söyledi:
"Elbette bizim için çok önemli bir karşılaşmaydı. Maça iyi bir başlangıç yapamadık, ilk yarı çok sayıda top kaybı yaparak oyunun kontrolünü Olympiakos’a verdik. Ayrıca topu yeterince paylaşmadığımız için sayı bulmakta zorlandık. Soyunma odasında yaptığımız konuşmanın ardından savunma sertliğimizi arttırdık, hücumda ise topu daha çok paylaşmaya başladık. İlk yarıda daha çok geçiş hücumlarını kullanarak sayı bulmaya çalışıyorduk, ikinci devre ise pas trafiğini arttırarak yarı saha hücumlarında etkili olduk. Bu sayede kontrolü elimize geçirerek Rodrigue Beaubois, Vasilije Micic ve Will Clyburn’le sayılar bulduk. Ayrıca saha yerleşimimizin de etkili olması sayesinde öz güvenimiz arttı ve kendi oyunumuzu sahaya yansıttık. Kısalarımızdan Isaiah Taylor savunmadaki enerjisi sayesinde bize büyük katkı sağladı. Amath M’Baye’nin yokluğuna rağmen bu maçı kazanabilmek bizim için çok önemli.

Devre arası soyunma odasında topu daha çok paylaşmamız ve yarı saha hücumlarını kullanmamız gerektiğini konuştuk. Maç başında yaptığımız top kayıpları nedeniyle kontrolü Olympiakos’a kaptırmıştık, kötü başlangıcın ardından duygu yoğunluğu nedeniyle bir an önce skoru dengelemeye çalıştık ama bu durum kötü şut seçimlerinin artmasına neden oldu. Oyuncularıma panik yapmamalarını ve bu maçı kazanabileceğimizi söyledim. İkinci yarıda organizasyon kalitemizi arttırdık, belki Krunoslav Simon‘un saha kenarındaki varlığı oyunculara ekstra motivasyon sağlamıştır.

 

Yani bizim takım içerisindeki atmosferimiz hiçbir zaman kötü olmadı ama sezon başında yakın skorla kaybettiğimiz maçlar ve  Larkin’le beraber Beaubois’nın yokluğu bizi olumsuz etkiledi. Özellikle son maçlarda Beaubois’nin ne kadar önemli bir oyuncu olduğu iyice ortaya çıktı. Bu sebeple biz panik yapmadan çalışmaya devam ettik ve Beaubois’nın dönüşüyle kendi oyunumuzu oynamaya başladık. Tabii Larkin’in dönüşüyle rotasyonumuz iyice genişleyecek. EuroLeague çok uzun bir maraton, tabii iyi başlamak önemli ama iyi başlamaktansa son yıllarda olduğu gibi ligi en iyi yerde bitirmeyi tercih ederim.”
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 702