'Se'li, 'Sa'lı Madrid maçı ! (İnan Şefkatli) - BasketFaul.com

'Se'li, 'Sa'lı Madrid maçı ! (İnan Şefkatli)

03-12-22 04:56
Salona doğru yürüyorum. Köfteci (ne güzel de kokar o maç köftesi) oğluna diyor ki, "Şu dumanı iyice ver, ben böyle bir kalabalık görmedim. Çok satış yaparız." Gerçekten de sezonun en kalabalık maçı. Işığı gören gelmiş. Maçın özel konuklarından biri Jorge Jesus. Başkan ile beraber seyretmek üzere maça gelmiş. O da ambiyansa kapıldı, maç başlarken salondaki coşkuyu kendi telefonundan kayıt bile etti. 

Guduriç sakat, Wilbekin sakat, Piere sakat, sezonun flaş transferi Bjelica hep sakat. Madrid'in eksikleri (Yabusale, Fernandez Hanga), Fenerbahçe'deki gibi can alıcı değil. Fenerbahçe'de maçın ilk beşi çok ilginç. Bu kadar eksiğe rağmen Motley, Edwards, Melih, Şehmus kenarda. Beşiktaş maçının yıldızı İsmet ve yükselen form grafiği ile Metecan sahada. Şu bir gerçek ki Madrid takımı çok dolu bir kadro ama Laso döneminin duygusu, heyecanı ve coşkusu hiç yok. %78 ile ikilik %50 ile 3 lük atarak maçı hep önde götürdüler. 
Bu özetten sonra şimdi gelelim benim maç - takım ile ilgili 'se' ve 'sa'larıma...

10 gün içine 5. maçına çıkan bir takım...
İkisi çok zor Euroleague deplasmanı...
İkisi çok zor Türkiye derbisi ve deplasman...
Beşinci maç Euroleague'nin dev takımıyla Fenerbahçe sahada... 

Soru: Hiç olmazsa Beşiktaş maçını bu araya sıkıştırmasaydınız ? Takım 4 gün hem antrenman yapar, hem dinlenir, hem de Madrid takımını çalışırdı. Olmadı, yapılamadı ! Oynatıldı maç.

Hayes o maçta da yürüdü bu maçta da yürüdü. 
Jekiri  sezon başından beri her daim zaten bir muamma ! 
Carsen Edwards büyük soru işareti. Bu akşam sahaya girdiğinde takımın, salonun tamamı sabretti bekledi. Hayal kırıklığı. Böyle bir maçta ve eksiklerin olduğu ortamda bile kenarda çok tercih edilmeyen bir oyuncu olmak, girdiğinde de garip ruh haliyle devam etmesi bence bu akşamki sıkıntı olmasından öte daha çok sezonun bundan sonrasında oyuncu bazında kayıp olma ihtimalinin yüksek olacağını gösteriyor. 
Şehmuz kenarda. İlk yarı hiç oynatılmadı. 3. çeyreğin son dakikasında oyuna girdi. Maçın sonunda lehine tezahürat yapılan tek oyuncu oldu. Maçın başında oynatılsaydı, daha çok saha da kalsaydı ?
Tarık için de bir şeyler yazmak lazım. Fenerbahçe takımında Obradoviç döneminde takıma geldi. Kısa bir dönem sonra Türk tabiyetinden BGL takımında da oynatılmak suretiyle önemli bir beklentiye girildi. Yerine rotasyona girebilecek kendi altyapı oyuncularindan Efe Ergi Tirpanci, Egehan Arna, Yiğit Onan gibi potansiyel oyunculardan vazgeçildi. Gelinen noktada performansıyla ilgili bence büyük sıkıntı var. Sakatlıktan geldi evet ama gerçekten hiç konsantre değil. Takımın en çok direnç gösterdiği anlarda birkaç pozisyon savunmada adamını unuttu, bomboş pota altı yendi, hücum ribaundu verildi. Bu maç özelinde de acaba oyunda kaldığı 15 dakika biraz fazla mı oldu ?
İsmet maçın başında beş dakika oynadı. Sonra süresi doldu. Kenara geldi, ceza olarak tek ayak üstünde tüm maç oturdu !
Calathes aynı Hayes gibi, çok yorgun ve dağınık. Madrid'in ona yaptığı baskıya karşı Şehmus'u aynı anda oynatıp Calathesi daha efektif kullanabilir miydik ?
Motley gene çok çaba sarfetti ama o da çok yoruldu . Maçın sonunu zor getirdi. Oyundan çıkarken ismini sorsanız bilemeyebilirdi !

Booker ve Sehmus'un performanslarıyla Fenerbahçe ancak bu kadar maça tutunabildi.

%25 ile atılan 3 sayı,  toplamda 14 savunma ribaundu derken çok ilginç bir şey söyleyeyim: Her şeye rağmen maçı gene de yakın bir skora getirebilirdik. Musa ve Hezonja'nın extraları ile  maalesef Itoudis'in bugünkü formsuzluğu (ki bana göre çok da normal) buna izin vermedi.

Fenerbahçe için geriye değil öne bakılacak bir dönem şimdi. Yine iki hafta içinde Alba - Olympiakos - Baskonia gibi çok hedef maçlar oynanacak. Ligde de bu süreçte iki sert takım Gaziantep ve Telekom maçları var. Umarım en az iki oyuncunun iyileşeceği bir kadro ile bu sürece girilir ve buraya kadar gelinen bu nokta kaybedilmez.

Maçtan bir not... Bir ara Jesus için tribünler tezahürat yapmaya başladı. Jesus  önce dinledi sonra da ‘bana değil sahadaki oyunculara destek verin' tarzında bir hareket yaptı. Bana da sanki  birini hatırlattı !!!

Bir kısa not da hakemler için... Performansları evlere şenlikti. Bir ara üçü de dağıldı. Sonuca bir etkileri olmadı ama bu kadar  savrulmaları hoş bir görüntü vermedi.

Kalın sağlıcakla... 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1449