Brittney Griner silah kaçakçısı ile takas edildi - BasketFaul.com

Brittney Griner silah kaçakçısı ile takas edildi

08-12-22 17:47
Rusya'da uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla hüküm giyen ABD'li kadın basketbolcu Brittney Griner, mahkum takası kapsamında serbest bırakıldı. Rusya, Griner'ı silah kaçakçısı Viktor Bout'un serbest kalmasına karşılık ABD'ye iade etti. Viktor Bout'un Rusya'ya iade edilmesine karşılık özgürlüğüne kavuşan Griner, ABD Başkanı Biden ile telefonda görüştü. Konuya ilişkin açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, "Birkaç dakika önce Brittney Griner ile konuştum. O güvende. O bir uçakta. Eve gidiyor" dedi.
Brittney Griner, şubat ayında Rusya'da üzerinde uyuşturucu maddeyle gözaltına alınmıştı. Başkent Moskova'daki Himki Şehir Mahkemesi de Griner'i, 9 yıl hapis ve 1 milyon ruble (yaklaşık 16 bin dolar) para cezasına çarptırmıştı. Rusya ile ABD'nin, aralarında Griner'in de olduğu çeşitli tutukluların değişimine yönelik görüşmeler yürüttüğü iddia edilmişti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 27 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Griner'in yanı sıra Rusya'da tutuklu bulunan ABD'li Paul Whelan'ın iadesi için Moskova'ya önemli bir teklif hazırladıklarını duyurmuştu. ABD Başkanı Joe Biden da Rusya'ya, Griner'in serbest bırakılmasına yönelik çağrıda bulunmuştu.
Brittney Griner

Silah kaçakçısı olarak tanınan Viktor Bout, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerine (FARC) silah sağladığı gerekçesiyle ABD'de 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. ABD'li aktör Nicholas Cage'in başrolünde yer aldığı ünlü "Savaş Tanrısı" filminin, "Ölüm Tüccarı" lakaplı Bout'un hayat hikayesine dayandırıldığı öne sürülmüştü. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1402