Triple double makinası ile söyleşi... Oğulcan Sevim... - BasketFaul.com

Triple double makinası ile söyleşi... Oğulcan Sevim...

15-12-22 15:35
Oğulcan Sevim'in ismi triple double ile birlikte anılır...
Ve ardından da şu soru akıllara gelir: Neden üst liglerde oynayamadı?
Hem bu sorunun yanıtını almak, hem de daha yakından tanımak için Çözüm Koleji'nden Oğulcan'la söyleşi yaptık...
İşte triple double makinasından pasajlar...

* Basketbola Özkanlar İlk öğretim Okulu'nda başladım, Türkiye dördüncüsü olduğumuzda Karşıyaka ve Tuborg beni istedi, tercihimi Karşıyaka için kullandım.
* 10 sezon Karşıyaka'da oynadım. Altyapıda çok iyi oyuncularla yan yana mücadele ettim... Furkan Aldemir, Sertaç Şanlı, Ramazan Tekin, Gökper Gen, Ege Mala... Şampiyonalarda derece alamadık ama bu takımlardan NBA, Euroleague oyuncuları çıktı.
* Gençler Şampiyonası'nda asist kralı oldum ve A takıma yükseldim ancak süre alamayınca TBL'deki İzmir BŞB'ye transfer oldum.
* Sonraki sezon Mustafa Derin Best Balıkesir'de, ardından Karşıyaka'nın pilot takımı olan Bostanlı'da, Maliye'de, Gelişim Koleji'nde, çok iyi sezon geçirdiğim Finalspor'da, yeniden İzmir BŞB'de, Anadolu Basket'te, Diyarbakır'da, Sincan'da ve Büyük Anadolu'da oynadım. Şimdi de Çözüm Koleji'ndeyim. Yani kariyerim TB2L ve TBL'de geçti.
BSL OYUNCUSU OLURDUM
* BSL oyuncusu olabilirdim ama gençken elimden tutacak, yol gösterecek abilerle pek karşılaşmadım, oysa dönemin en iyi guardlarından biriydim. İnsanlar bilmedikleri olaylar konusunda karalamalar da yaptı. Gençken basketbol anlamında her şeyi iyi yaptığınızı düşünüyorsunuz. Beni yönlendirenler olsa eksiklerimin daha fazla üzerine gidip, daha çok ve daha doğru çalışır, yeteneklerimin üzerine daha fazla koyar ve daha iyi bir oyuncu olabilirdim. Menajer seçimlerimi de iyi yapamadığımı sonradan anladım.
* Filmi 10 yıl geriye sarsak yeteneğimi ileri taşımak için her şeyi yapardım, hava atmaz, eksiklerimi farketmeye çalışırdım.
* Altyapılardayken çok skorer bir oyuncuydum, 40-50 sayı attığım maçları hatırlıyorum. Antrenörüm Ceyhun Cabadak fundamental konusunda bana çok şey öğretti, ona çok şey borçluyum. O da eski bir guarddı. Bana asisti öğretti ve sevdirdi. Ondan aldığım eğitimle takımın kazanmasını herşeyden daha önemli gördüm.
OTURMASINI BİLMİYORUM
* Gelecekte hangi ligde oynarım bilmiyorum ama kenarda oturmasını bilmediğim için aynı pozisyonda yabancı oyuncu varsa, ben o takımda olmam. Yabancıya verdikleri şansı bana vermezlerse bunu gururuma yediremem.
* Ülkemizde çok iyi guardlar varken onları oynatmadığımız için milli takıma yabancı devşiriyoruz.. Yabancılar gayet net bir şekilde Türk guardların önünü kesiyor
TBL'DE YABANCININ İŞİ NE?
* TBL'de bir yabancı bile olmaması lazım. Yabancıların TBL'ye ne faydası var. Avrupa kupalarında mı oynuyorsun? Gencecik oyuncular bu yüzden basketbolu bırakıyor. 
* TB2L basketbolumuz açısından yararlı ancak oyuncular açısından güvencesiz bir lig. 7 ay maaşını alamayan birçok oyuncu aynı zamanda başka işler yapmak zorunda kalıyor. Gerçekte profesyonel ama resmi olarak profesyonel olmayan bir lig. Paranı ödemeyen kulübü icraya versen ne olur? En fazla kulüpteki iki sandalyeyi alırdım. TBF bu ligi de sözleşmeli lig statüsünde kabul etmeli. Yılların sahada geçiyor ama sigorta primin yatmıyor.

Yorumlar Okunma: 5760