Kadınlar Cumhurbaşkanlığı Kupası ardından (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kadınlar Cumhurbaşkanlığı Kupası ardından (Hayri Pekergin)

10-01-23 03:55

Kadın basketbolunda sezonun ilk kupası 28 Aralık 2022 tarihinde Ankara Spor salonunda sahibini buldu. 


Çukurova Basket (ÇBK) Yenişehir Belediye hücumda daha dengeli dizilişi, kritik anlarda kolay baskete daha az izin veren yapısı ile Fenerbahçe Alagöz Holding önünde kazanarak kupanın sahibi oldu. 

Ligin zirvesine damga vuran bu iki “kulüp” arasında 7 Ocak 2023 tarihinde oynanan ING KBSL maçını da kapsam içine alarak değerlendirme yapmanın daha sağlıklı sonuç vereceğini düşündüğüm için okuduğunuz yazıyı özellikle beklettim. 

Dün oynanan ve ÇBK Yenişehir Belediye tarafından kazanılan maç son dönemde büyük çekişme yaşayan iki kulüp arasındaki KBSL sıralaması ve play-off saha avantajı yarışı açısından önem taşıyordu.  

Bu sezon KBSL’deki tek yenilgisini Fenerbahçe Alagöz deplasmanında maçın son saniyelerinde  öndeyken yapılan bir basit hata sonucu uzatmada kaybederek alan ÇBK

Yenişehir Bld., Cumhurbaşkanlığı Kupa finalinde sarı lacivertliler önünde 84-78 kazandıktan 10 gün sonra bu kez ING KBSL’de 77-68 galip gelerek Fenerbahçe Alagöz Holding ile puan farkını açarken ikili averajı da lehine çevirdi.    


28. Cumhurbaşkanlığı Kupasında ÇBK Yenişehir Belediye cephesinde, takıma katılmayacağını maçtan bir gün önce açıklayan Jonquel Jones’un hesapta olmayan yokluğuna rağmen kupanın kazanıldığının altının çizilmesi gerekiyor.  
 
Jones’un yokluğu maç kazanma aritmetiği olarak, Mersin ekibinin yerli rotasyonunda Özge Özışık (5s) Gamze Takmaz (8s), Gökşen Fitik (5s), Esra Ural Topuz (2s), Asena Yalçın (7s) ve maçın kaderini etkileyen kritik şutlara imza atan Sinem Ataş (9s) ile gelen toplam 36 sayı ile fazlası ile telafi edildi.
 
Fenerbahçe Alagöz Holding yerli rotasyonu ise Olcay Çakır Turgut (10s), Alperi Onar (5s) ve Merve Aydın (4s) ile finalde 19 sayılık katkı getirdi.  
 
Mersin ekibi açısından savunmadan ziyade hücumda oyuncuların beceri setlerine uygun “spacing” ve kimyanın ön planda olduğu bir finaldi.  
 
Hayes ve Gray ÇBK Yenişehir Bld.  adına “isolation” pozisyonları ve potaya giderek üretilen asistlerle daha verimli bir kimya oluşumuna katkıda bulundu. 
 
İki takımın savunmada birbirine üstünlük kuramadığı ilk 30 dakika ardından maçın kırılma anlarında ön tarafta rakibine göre daha çok gedik veren Fenerbahçe Alagöz Holding savunması, Hollingsworth (16s) ve Esra Ural Topuz’a (2s)giden “al da at” paslarına engel olamadı. 
 
Maçın oynanan bölümlerinde Meesseman (12s) ve skor ritmi ile son beş dakikaya kadar takımı maçta tutan McBride (26s), ikinci yarıda Iagupova (13s) ve Olcay Çakır Turgut (10s) Fenerbahçe Alagöz Holding adına ön plandaki isimlerdi. 
 
Dünkü lig maçında sakatlığı nedeni ile yer alamayan Kia Stokes (8s) hücumda pozisyon üretmese de kendisine servis edilen paslarla skor buldu.    
 
Turuncu lacivertliler sonlardaki kritik anlarda Fenerbahçe Alagöz Holding savunmasını kolaylıkla geçerken sarı lacivertlilerin getirdiği yardımlar
Sinem Ataş tarafından sonucu belirleyecek şekilde cezalandırıldı.  
 
Maçın son dakikasında geriden gelerek skora ortak olmak isteyen sarı lacivertliler, McBride’ın skor liderliğini savunma etkisi ile birleştiremeyince Kupa ÇBK Yenişehir Bld. müzesine gitti. 
 
İlginç bir not;
Bu final ile Fenerbahçe Alagöz Holding oynanan son beş Cumhurbaşkanlığı Kupa finalinde dördüncü kez kaybetmiş oldu. 
 
2015 Yılında kurulan ÇBK Yenişehir Belediye takımının bu sürede geldiği seviye, bu seviyeyi sürdürmekteki ısrar ve istikrarı, kadın basketbol takımına yapılan yüksek ölçekli yatırımları altyapı ve tesis noktalarına taşımış olması kadın basketbolunun içinde bulunduğumuz gerileme döneminde toplam kaliteyi yukarı çeken bir performans. 
 
ÇBK Yenişehir Belediye adına “Lig” ve Cumhurbaşkanlığı Kupasındaki bu başarı ve ligdeki kritik galibiyetin 2022-2023 sezonunun geride kalan dört ayında üç değişik coach ile (Zafer Kalaycıoğlu/Emre Vatansever – Ekrem Memnun – Aydın Uğuz) alınmış olması ayrıca ilginç ve dikkat çekici.  
 
Turuncu lacivertliler açısından fotoğrafa geçen sezon Mart ayında Aziz Akkaya idaresinde yine Fenerbahçe önünde kazanılan Türkiye Kupasını da içine alacak şekilde bakarsak Fenerbahçe önünde 10 ayda dört farklı Coach idaresinde başarı elde edildiğini görüyoruz. 
 
Basketbol maçı iki  (takım) açısı olan değerlendirmelerin sürekli göreceli olarak yapılması gereken bir karşılaşma. 
 
Bir tarafı kendi dinamikleri ile analiz etmek kadar diğer tarafın dinamiklerini de göz önüne almak gerekiyor.  
 
Ne demek? 
 
Teknik yönetim olarak bu kadar çok değişiklik yaşanmasına rağmen gelen bu başarı ve galibiyetlerin ÇBK Yenişehir Belediye tarafında olduğu kadar Fenerbahçe Alagöz Holding tarafındaki performanslar ile de açıklanması gerekiyor. 
 

Turuncu lacivertlilerin bu sezon Fenerbahçe Alagöz Holding önünde başarılı olması ardında Hayes – Gray ikilisinin sarı lacivertlilerin karşılarına çıkardığı guard kombinasyonlarının tümüne skor ve kimya üretimi olarak üstünlük sağlaması, pota altında gerçek bir pivotu olmayan Fenerbahçe karşısında  Hollingsworth’ün savunmada kesicilik, skor ve ribaunt olarak ortaya koyduğu etki ilk göze çarpan faktörler. 

Mersin ekibinin takım içindeki bütünleşmesi, gelen giden coachlara rağmen oyuncuların rotasyondaki rollerini benimsemiş olması, Esra Ural Topuz başta olmak üzere tüm bench’in sürekli yüksek enerji ile katkı yapması da büyük resme pozitif katkı sağlıyor. 

Son yıllara kadar savunması ile belleklerimizde yer etmeyen Hayes’in KBSL’deki hedef maçlarda defans katkısını WNBA playoff seviyesine çıkarması takımını ne ölçüde sahiplendiğini gösteriyor. 

Mersin şehrinin Vali ve diğer üst düzey kamu görevlilerine kadar takıma sahip çıkan ve destekleyen yaklaşımı buraya kadar elde edilen başarılarda faktör olan diğer noktalar.

ÇBK Yenişehir Belediye’de bu sezon sonunda, geçen sezon olduğu gibi fiziksel olarak bir çöküş gözlenmez ve kadroda yer alan yabancı/devşirme oyuncularda WNBA sezonu yaklaştıkça bir odaklanma kaybı olmaz ise iki takım arasındaki çekişmenin sezon sonuna kadar sürmesi beklenebilir.
 
 

Fenerbahçe Alagöz Holding cephesinde bugünü değerlendirmeden önce dünü “unutmamakta” yarar olduğunu düşünüyorum. 

Son iki sezonda takımın iki lider skoreri Iagupova ve McBride’ın (hatta Olcay Çakır Turgut’un) “yaş olarak” en verimli dönemlerinde yapılan “Lapena” hatası ve hatanın “bir noktada” görülmesine rağmen  yapılan “uzun süreli hatada ısrar” Euroleague Women’da üst üste iki sezonda “elden kaçan” şampiyonluklara yol açmış olabilir. 

Önemli şeyleri çabuk unutuyoruz. Lapena’nın en büyük hataları neydi?

Bu hatalar Sabally konusunda kısa forvet pozisyonunda (topun önünde savunma ve hücumda kimya üretimini zora sokan) ısrar ve pota altı savunmasının omurgası olan Elizabeth Williams’ı bütün bir sezon öldüresiye kullanıp sezon sonunda adım atamaz hale getirmek idi.  

Bana göre o dönem yapılan en büyük hata ise işler istendiği gibi gitmediğinde gelen sinyalleri görmemek ya da sinyallerin görülmesine rağmen önlemleri al(a)mamaktı. 

Fenerbahçe Alagöz Holding açısından bu tür hataların artık tekrarlanmaması gerekiyor. 

Fenerbahçe Alagöz Holding’in KBSL ve Euroleague Women kadro yapılanmasında uzun süreden beri çeşitli nedenlerle takıma istikrarlı performans desteği sağlayamayan devşirme Kia Stokes’a rağmen güçlü bir pivot bulunmaması hücumda iç dış dengesi, savunmada ise önde bir miktar daha risk almayı destekleyecek kapatıcılık/kesicilik açılarından büyük resimde kırılganlık yaratıyor.  

İç sahada kazanılan Galatasaray Çağdaş Faktoring maçında sarı kırmızılıların 16 sayı farktan pivotları McCowan’ın (26s16rb) çok etkili oyunu ile gelip maça ortak olmaya yaklaşması bu anlamda ihmal edilmemesi gereken bir sinyal. 

Sarı lacivertliler açısından bakarsak, 10 Nisan 2022’de Ataşehir’de oynanan en kritik ELW finalinde kadroda yer alamayan Kia Stokes, ÇBK Yenişehir Bld. önünde 68-77 kaybedilen lig maçında (Q.Hollingsworth 11s15rb oynarken) yine sahada yok.  

Fenerbahçe Alagöz Holding coachu Marina Maljkovic tercihini Meesseman, Sabally, Stewart hatta Gelişim takımında da forma giyen Djordjevic ile dört power forvet yönünde kullanmış görünüyor.

Aynı pozisyonda çok fazla oyuncu kümelenmiş olmasına rağmen kadroda Stokes’un yanına eklenecek kapatıcı/ayakları çabuk başka bir pivot yok.    

Sarı lacivertliler açısından son 10 günde kaybedilen iki ÇBK Yenişehir Belediye maçının diğer temel faktörleri nedir dediğimiz zaman savunma yapılanmasını görüyoruz. 

Fenerbahçe Alagöz Holding önde çabuk ve kolay geçiliyor. 

Sarı lacivertliler ÇBK guardları Hayes ve Gray üzerinde bu isimlerin kapasitelerini baskılayacak sertlikte savunma uygulayamıyor. 

Kupa finalinde izin verilen 84 sayı, KBSL ikinci maçında ÇBK’nın bulduğu 77 sayı KBSL’de hedefleri olan bir takım için üzerinde aksiyon alınması gereken performanslar. 

Sarı lacivertlilere aynı zamanda hücumda daha iyi bir kimya da gerekiyor. 

McBride, Meesseman ve Stewart gibi isimlere daha temiz pozisyonlar sağlamak için potaya giderek rakip savunmanın dengesini bozmak tamamen Iagupova’nın üzerine kalmış durumda. 

Maljkovic’in bu konuyu iyi anlayıp, ÇBK Yenişehir Bld. 2. lig maçının hemen başında elde edilen seride olduğu gibi “değerli ofansif ritmi” yok eden gereksiz rotasyon hamlelerine yönelmemesi gerekiyor. 
Sorarlar yani. 

10 gün evvel Kupa kaybetmişsin. Deplasmandasın. Maçın hemen başında işler bu kadar iyi giderken hangi saik ile takımın ritmine müdahil olunur?

Bu tip konuların ötesinde, takıma yeni katılan Sabally’nin sorunları olan ofansif denkleme ne ölçüde pozitif katkı getireceğini de görmek gerekiyor. 
 
 

ÇBK Yenişehir Belediye cephesinde takımdan ayrılan power forvet Jonquel Jones yerine Elizabet Williams hamlesi geldiğini biliyoruz. 
Yabancı oyuncu piyasasında Türkiye’de oynamaya sıcak bakan üst düzey isimler arasında oyun kurucu Courtney Vandersloot ismi giderek daha çok duyuluyor. 
 
Hem Euroleague Women hem ING KBSL’de büyük hedefleri olan ÇBK Yenişehir Belediye ve Fenerbahçe Alagöz Holding’in ilgi alanındaki bu oyuncunun Türkiye’ye gelirse hangi kulübü tercih edeceği, sahadaki gerçekleşmeleri ne ölçüde değiştirebileceği merakla bekleniyor. 

twitter: @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4042