Gururumuz Efe Güçoğlu (Erman Erdemli) - BasketFaul.com

Gururumuz Efe Güçoğlu (Erman Erdemli)

19-01-23 16:30
Erman Erdemli hakemliğe başladıktan çok kısa süre sonra FIBA kokartını takmayı başarmıştı ancak rüzgar onu Amerika'ya attı. Hakemliği bırakmış olsa da basketbolla ilgisini kesmeyen Eredemli "Amerika'dan mektup"larla sayfamıza renk, donanımı ile kalite katacak. İşte Erman Erdemli'nin ilk mektubu...

GURUR KAYNAĞIMIZ: EFE GÜÇOĞLU
Değerli Basketbol Ailesi
2016 yılından beri uzaktan da olsa Türkiye’deki basketbol haberlerini basketfaul.com üzerinden takip ediyorum. Basketbol camiasındaki mutlu haberler ile kilometrelerce öteden mutlu oluyor, üzücü haberlerle üzülüyorum. Ben de bugün, sizlerin de mutlu olacağını düşündüğüm bir haberi paylaşmak istiyorum.
 
Bildiğiniz üzere, basketbol Amerika’da ilk üç spor dalından biri. Her yaş kategorisinde çok ciddi bir rekabet var. Zaman zaman acımasız, zaman zaman da yıpratıcı bu rekabet içinde, Türk basketbol altyapısından yetişen Efe Güçoğlu sadece Kaliforniya’daki değil bütün ülkedeki Türklerin gurur kaynağı oldu. Capistrano Valley High School öğrencisi Efe, Prep Hoops tarafından yapılan 2-8 Ocak haftanın oyuncusu anketine aday gösterildi ve oylama sonucunda toplam oyların %40’ını alarak, 2,702 oyla 9 farklı eyaletten 12 aday arasında birinci seçildi. Prep Hoops, tüm Amerika’da lise basketbolunun otoritesi olarak kabul ediliyor ve yıldız adayı lise oyuncularının istatistiklerini bütün basketbol ağı ile paylaşıyor. Yani, kolej basketbolu koçlarının takip ettiği bir numaralı kaynak.
 
Efe, Rancho Mirage Invitation turnuvasında 28 sayı ortalaması ve final maçında kaydettiği 40 sayı ile hem okul takımına şampiyonluğu kazandırıyor hem de kendisi MVP ödülünü kazanıyor. Bu çarpıcı istatistik, Prep Hoops’un da radarından kaçmıyor. Umarım bu rakamlar, üst düzey Amerikan üniversitelerinin koçlarının da gözünden kaçmaz ve Efe’yi Ivy League üniversitelerinin birinde hem eğitimini hem de basketbol kariyerini sürdürürken görürüz.
 
Basketbolun anavatanında, Kaliforniya gibi yüksek rekabetin olduğu bir eyalette, Türk basketbol altyapısında kazandığı fundamental, eğitim, deneyim ve basketbol zekası ile böyle bir başarıya imza atmak ve dikkatleri üzerine çekmek hiç kolay değil, hatta bazı gençlerimiz için hayal. Efe’ye ve bu başarıdaki en büyük paya sahip ailesine, bunun bir hayal olmadığını, Türkiye’deki basketbol altyapısının da ne kadar güçlü olduğunu, NBA’deki Türk oyuncularımızın tesadüf olmadığını, alttan daha nicelerinin geldiğini gösterdikleri için kendi adıma teşekkür ediyor ve bütün genç sporcu kardeşlerime ilham olmasını diliyorum.
Selam ve sevgilerimle,
Erman Erdemli

Yorumlar Okunma: 2083