Haftanın Takımı: Samsunspor - BasketFaul.com

Haftanın Takımı: Samsunspor

24-01-23 20:44
TBL'de ilk devreyi geride bıraktık ve hiç ara vermeden ikinci devreye heyecanlı maçlarla başladık. 

Haftanın açılış maçında OGM Ormanspor'u konuk eden Balıkesir karşılaşmadan galibiyetle ayrılan taraf oldu. Yapılan kan değişiklikleri sonrasında gözle görülür mental bir toparlanma sürecine giren Balıkesir sahada eskisinden daha iyi savaşıyor diyebiliriz.Gün be gün daha da iyiye gideceklerinin sinyallerini her maç bizlere göstermeye devam ediyorlar. Kahlil Dukes, Berke Aygündüz ve Merthan Mutlu'dan gelen katkıların istikrarlaşması ve buna her maç bir uzunun da eklenmesi Balıkesir'in performansının yukarı çıkmasındaki en büyük etken. 
Ormanspor ise rahatsızlığı yüzünden Koç Özgür Adıgüzel ile yolları ayırıp Volkan Karaçam iie anlaşmıştı. Takım Özgür hocadan yoksun maçlarda çok iyi karakter koysa da son bölümde genelde kaybeden taraf oluyordu. Şu an yeni koçlarıyla bir geçiş sürecinde olan Ankara temsilcisi ise formda olan rakibi karşısında iyi mücadele ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle üçüncü çeyrek Utku Yücedağ ve Mendzana ile çok iyi bir geri dönüş yakalamıştı. Tek yabancıyla oynamalarının da etkisiyle sonunu getirememesi onların için talihsiz oldu.

Haftanın en rahat galibiyetini ise Sigortam.net, Antalya Güneşi karşısında aldı. Rakibini 46 sayı farkla yenen Sigortam.net seriyi de 5 maça çıkarmış oldu. Tekrar yukarı çıkma sürecinde böylesi kolay bir galibiyet her takıma her açıdan iyi gelecek bir maç ve sonuç olsa gerek.  Antalya Güneşi'nde ise işler gittikçe kötüye gitmeye devam ediyor. Sponsor bulamamaları onların ikinci devreye daha da kötü başlamalarına neden oldu. Umarım en kısa sürede iyileşme görebiliriz yoksa şimdiden maalesef düşecek ilk takım olacaklarını söylemek zorunda kalacağız.

Bornova ise 8 maçlık mağlubiyet serisine Harem deplasmanında nokta koydu. Koç değişikliği sonrasında gelen Troy Franklin hamlesi Bornova'yı oyunda yukarı çeken en önemli şey olduğunu söyleyebiliriz. Bornova'nın tam aradığı kısa dedirtti sahada izlerken kendisini adeta. Harem gibi form grafiği iyi bir takım karşısında deplasmanda kazanmaları ekstra önemliydi. Bundan sonra galibiyet/mağlubiyetten bağımsız çok daha iyi oynayan bir Bornova izleyeceğimizi düşünüyorum
Haremspor ise özellikle İzzet Türkyılmaz hamlesinden sonra oyun kalitesini yukarı çıkarttı. Ligin üst sıralarındaki takımlara mağlup olsa da sonuna kadar iyi mücadelesini sürdürüyordu. Çağdaş Bodrumspor karşısında aldıkları mağlubiyetten sonra oyunlarında açıkcası biraz düşüş görünüyordu. Ancak bu maç mağlubiyete rağmen sahada çok iyi oyun izledik. Tekrar form grafiğini yukarı çıkartmayı başaran takımdan yine sürpriz galibiyetler de bekleyebiliriz. 

Ankara derbisinde ise Ankaragücü Mamak, Gölbaşı Belediyesi TED Ankara Kolejliler'i mağlup ederek evinde önemli bir galibiyete imza attı. Her maç daha iyiye giden Ankaragücü Mamak, ilk çeyreği çekişmeli geçen derbinin devamında üstünlüğü eline aldı ve bir daha da hiç bırakmayarak galip gelen taraf oldu. Özellikle Carlton Bragg'den çok da iyi katkı alamadıkları günü galibiyetle kapatmak onlar için önemli olsa gerek.
Ricky Tarrant'ın ayrılığı sonrasında bir türlü toparlanamayan TED, bu maçında hiç içine giremedi, çok düşük konsantrasyonla oynadıkları karşılaşmayı ise kaybetmeleri sürpriz olmadı. Bu maçın ardından ise Koç Emrah Benli ile yollar ayrıldı ve yerine Korhan Aydanarığ getirildi. 

Haftanın maçında ise Yılyak Samsunspor, lider ortaklarndan  Çağdaş Bodrumspor'u yenerek adeta zirveyi karıştırdı. Transfer sezonunu bence en iyi hamlelerle kapatan takımlardan biri olan Samsun, ilk maçtan da bu düşüncemin ne kadar doğru olduğunu gösterdi. İlk yarıda net bir dominasyonla farkı çift hanede bitiren Samsunspor ikinci yarı rakibinin geri dönüşünü engelleyemese de üstünlüğünü bırakmadı. Bu sonuçla Samsun ligde 2. sıraya yükseldi, Bodrum'u 3. sıraya düşürdü. 
Çağdaş Bodrumspor ise ligin en zorlu deplasmanlarınında başında gelen Samsun'da çok zorlandı. İkinci devre geri dönüş kıvılcımını Hakan Yapar ve Chris Warren ile yaksa da sonunu getiremedi. Üst üste kazandıkları 12 maç sonrasında geçen hafta Finalspor'a kaybeden Bodrum bu hafta Samsunspor karşısında mağlup oldu.  Koç Serhan Aydanarığ lle kulüp karşılıklı anlaşarak yollarını ayırdılar. Bu kararın bu sonuçlardan bağımsız alınan bir karar olduğunu bilinmekte.

Ligin yeni tek başına liderlik koltuğuna oturan ise Mersin BBGSK oldu. Bu hafta da Kocaeli karşısında kazanmasını bilerek tam yukarının karıştığı hafta kendini 1. sıraya tek başına atmasını bildi. 
Kocaeli ise 3 maçlık çok güzel bir galibiyet serisi yakalamışken Yalova maçıyla beraber arka arkaya 3 maçlarını da kaybettiler. Tam çıkışa geçtikleri anda tekrar üst üste kaybetmeleri onların playoff yarışı içinde dezavantajlı duruma düşürebilir. Ligde aşağı yukarı büyük resim netleşmeye başlasa da çok çetin bir liderlik savaşı, playoff savaşı ve düşmeme savaşı var. 

Artık iniş çıkışları geride bırakarak her geçen gün daha iyiye giden Yalovaspor bu hafta da evinde Fenerbahçe Koleji'ni mağlup etti. Sakatlıklar konusunda ligin şüphesiz en şanssızı olan Fenerbahçe karşısında kendi evinde oynayan Yalova favori olarak çıkmış olsa da oyun ritmini ve kazanma alışkanlığını yakalamak için galip gelmek şüphesiz çok önemliydi. 
Fenerbahçe Koleji ise maalesef hala sakatlıklar yüzünden kendi performansının geride kalmaya devam ediyor, bu hafta da kötü bir mağlubiyetle kapatıldı. Böylesi diğer büüyk kulüpleri teşvik eden örnek bir proje takımı umarım en kısa sürede eski performansına döner. Gençlerin TBL'ye, TBL'nin de gençlere çok ihtiyacı var.

Haftanın kapanış mücadelesinde ise Bursa derbisi heyecanı yaşandı. Bu keyifli karşılaşmada ise Finalspor, Akran Gemlik'i mağlup etmesini bildi. Finalspor yukarıdaki çetin yarıştan kopmamaya devam ediyordu. Şafak Edge'nin dahil olmasıyla Finalspor, Erdem İlter'in boşluğunu da olabilecek en iyi şekilde doldurduğunu artık söyleyebiliriz. Bu maçın da kahramanlarından biri Şafak oldu ve takımına 11. galibiyetini getirdi.
Ligin bir diğer proje takımlarından olan Gemlik ise rakibine yaklaşamadı, baştan sonra geri düşen Bursa temsilcisi ligin düşme potasındaki takımlardan biri. Bornova'nın gösterdiği reaksiyon sonrasında işlerinin alt sırada daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Ama tıpkı Fenerbahçe'de dediğim gibi bu ligin gençlere, gençlerin de TBL'ye ihtiyacı var. Bu yüzden de umarım en kısa zamanda Gemlik'i çok daha iyi basketbol oynarken görürüz. 

 

TBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Yılyak Samsunspor
Haftanın Altın Karması
Şafak Edge (Finalspor)
Berke Aygündüz (Balıkesir BŞB)
Göktuğ Baş (Yılyak Samsunspor)
Orhan Hacıyeva (Semt77 Yalovaspor)
Gökhan Akkoyun (Ankaragücü Mamak)
Haftanın Gümüş Karması
Serkan Menteşe (Sigortam.net)
Burak Eşlik (Semt77 Yalovaspor)
Melih Kapucu (Semt77 Yalovaspor)
Deniz Çelen (Sigortam.net)
Ali Işık (Balıkesir BŞB)
Haftanın Altın Karması
(Yabancı)
Myles Mack (Ankaragücü Mamak)
Marquis Wright (Yılyak Samsunspor)
Tobin Carberry (Mersin BBGSK)
Radoslav Pekovic (Balıkesir BŞB)
Brandon Huffman (Bornova Belediyesi Karşıyaka)
Haftanın Koçu
İlker Salman (Yılyak Samsunspor)
Haftanın Oyuncusu
 
Brandon Huffman (Bornova Belediyesi Karşıyaka) 43 VP
Haftanın Genç Oyuncusu
Oğuzhan Göktepe (Bornova Belediyesi Karşıyaka)
Haftanın skoreri
Utku Saraloğlu (Depomaxx Haremspor) 27
Haftanın 3’lükçüsü
Utku Saraloğlu (Depomaxx Haremspor) 6/10
Şafak Edge (Finalspor) 6/7
En fazla ribaund alan oyuncu
Brandon Huffman (Bornova Belediyesi Karşıyaka) 21
En fazla asist yapan oyuncu
 
Troy Franklin (Bornova Belediyesi Karşıyaka) 11
En fazla top çalan oyuncu
Oğuzhan Kızıl (Mersin BBGSK) 4 
 

 

İSTATİSTİK LİDERLERİ
Sayı
22,53 (ortalama)
Tobın Carberry
Mersin BŞB
Asist
9,67 (ortalama)
Erdem İlter
(Finalspor/ Çağdaş Bodrumspor)
Ribaunt
14,56 (ortalama)
Brandon Huffman
(Bornova Bld Karşıyaka)
Blok
1.81 (ortalama)
Brandon Huffman
(Bornova Bld Karşıyaka)
Top Çalma
2,38 (ortalama)
Myles Anthony Mack
(Ankaragücü Mamak Belediyesi)
3 Sayı
3,69 (ortalama)
Chrıstopher Warren
(Çağdaş Bodrumspor)
Verimlilik
26,25 (ortalama)
Brandon Cortez Walters
(Gölbaşı Bld TED Kolejliler)

 

Gelecek Hafta Maçları (17. Hafta / 27 - 30 Ocak 2023)
Fenerbahçe Koleji DS Energy - DEPOMAXX Haremspor
Bornova Belediyespor Karşıyaka - Mersin BBGSK
OGM Ormanspor - Sigortam.net
Antalya Güneşi - Ankaragücü Mamak Belediye
Akran Gemlik Basketbol - YILYAK Samsunspor
Kocaeli BŞB. Kağıtspor - Finalspor
Çağdaş Bodrumspor - Balıkesir BŞB
Gölbaşı Belediyesi TED Kolejliler - Semt77 Yalovaspor

 

S Takım O G M A Y P
1 Mersin BBGSK 16 14 2 1307 1134 30
2 YILYAK Samsunspor 16 13 3 1371 1148 29
3 Çağdaş Bodrum Spor 16 13 3 1265 1140 29
4 Sigortam.net 16 11 5 1239 1181 27
5 Finalspor 16 11 5 1307 1215 27
6 Gölbaşı Belediyesi TED Kolejliler 16 10 6 1372 1306 26
7 Semt77 Yalovaspor 16 10 6 1209 1115 26
8 Balıkesir BŞB. 16 8 8 1284 1319 24
9 Ankaragücü Mamak Belediye 16 7 9 1254 1251 23
10 Fenerbahçe Koleji DS Energy 16 6 10 1215 1274 22
11 Kocaeli BŞB. Kağıtspor 16 6 10 1185 1258 22
12 DEPOMAXX Haremspor 16 6 10 1211 1334 22
13 OGM Ormanspor 16 5 11 1180 1205 21
14 Akran Gemlik Basketbol 16 3 13 1140 1306 19
15 Bornova Belediyespor Karşıyaka 16 3 13 1141 1291 19
16 Antalya Güneşi 16 2 14 1120 1323 18
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 830