Ankara ve İstanbul Okul Takımları Raporu (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Ankara ve İstanbul Okul Takımları Raporu (Hayri Pekergin)

07-02-23 00:12

Okul maçlarında il birinciliklerinin sona erdiği, sömestr tatili sonrasında bulundukları şehirlerde başarılı olan okul takımlarının eleme ve yarı final gruplarında mücadele edeceği dönem giderek yaklaşıyor. 

ING Kadınlar Basket Ligi KBSL’de yer alan toplam on dört kulüpten sekiz tanesine ev sahipliği yapan altyapı ile “ilgilenen” çok sayıda kulübün faaliyet gösterdiği Ankara ve İstanbul’da lise ve ortaokul basketbol karşılaşmaları büyük ölçüde tamamlandı. 

Ankara’da lise (A) genç kızlar ve ortaokul (A) yıldız kızlar seviyesinde maçlar tamamlanıp dereceye giren takımlar belirlenirken, lise genç kız (A) kategorisi maçlarının tamamlandığı İstanbul’da ortaokul finalleri sömestr tatili ardından programa alınacak. 

Bu iki büyük şehirde ilk üç sırada yer alan takımlara baktığımızda Ankara’da lise genç kategorisi ile birlikte ortaokul yıldız kategorisi şampiyonluğuna ulaşan Özel Tema Anadolu Lisesi’nin “duble” başarısı dikkat çekiyor. 


ANKARA LİSELER ŞAMPİYONASINA TEMA DAMGASI
Lise genç kız kategorisinde Ankara’da yer alan eğitim kurumlarının genelde okul kulüp entegrasyonu odaklı hareket ettiğini gözlemlerken İstanbul’da bu kategoride yarışmalara katılan eğitim kurumlarının birden fazla kulüple işbirliği içinde bulunduğunu görüyoruz. 

Ankara’da 2022-2023 eğitim yılında her iki kategoride ilk sırayı alan Özel Tema Anadolu Lisesi BOTAŞ Spor ile devam eden okul-kulüp işbirliğini giderek geliştiriyor. 

 
2021-2022 Eğitim yılında önce lise kızlar A kategorisinde daha sonra lise kızlar B kategorisinde iki ayrı sporcu-öğrenci grubu ile Türkiye ikincisi olarak az rastlanabilecek bir başarıya imza atan Özel Tema Anadolu Lisesi’nin okul – kulüp koordinasyonu Hakan Midilli tarafından yönetiliyor. 

BOTAŞ Altyapı Koordinatörü İlker Gözeneli Özel Tema Anadolu Lise Takımına baş antrenör olarak katkı sağlarken yardımcılar BOTAŞ altyapı antrenörleri Özge Nur Koç ve Özlem Şencan. 

Ankara Liseler A Finallerini rakipleri Özel Arı Anadolu ve Fen Lisesi ile Nesibe Aydın Yıldızlar Fen Lisesi’nin önünde ilk sırada tamamlayan Özel Tema Anadolu Lisesinde guard Nehir Acar, pivot Aleyna Tokgöz, guard Işıksu Güven, forvet Selin Fıçıcıoğlu, guardlar Begüm Demir ve Defne Çınar daha ön plandaki isimler oldu. 

 
Ankara Liseler Liginde ikinci sırada Özel Arı Anadolu ve Fen Lisesi yer alıyor. Baş antrenör Sefa Gündüz ve yardımcısı Gözde Yarga Yavuklu yönetimindeki Özel Arı Okulları’nın Çankaya Üniversitesi Spor Kulübü ile entegre şekilde yaklaşık 35 yıldır Ankara ve Türkiye ölçeğinde okul sporlarında bu istikrarı sürdürdüğüne dikkat çekmek gerekiyor. 

Ankara Finallerinde ikinci sırada yer alan Özel Arı Anadolu ve Fen Lisesinde guard Asya Ülker, power forvet Defne Atlı, guard Defne Çağlar ve forvetler Meryem Akansu dikkat çeken performanslara imza attı. 

 
Ankara Liseler Şampiyonasında üçüncü sırayı alan Özel Nesibe Aydın Yıldızlar Fen Lisesi Nesibe Aydın Spor Kulübü ile birlikte yürüyen çalışmalarının sonuçlarını giderek daha fazla almaya yolunda ilerliyor. Nesibe Aydın Yıldızlar Fen Lisesinde Tolga Tek baş antrenör olarak görev yaparken yardımcısı Cemrenur Altınay. 2022-2023 Ankara maçlarında forvetler Rojin Yolcu, Şeyma Yılık, Irmak Karaca ve Elif Çayır daha ön plandaki isimler oldu. 

İSTANBUL LİSELER ŞAMPİYONASINDA SÜRPRİZ YOK
2022-2023 Eğitim yılında İstanbul Lise Genç Kızlar İl Birinciliğinde sürpriz yoktu. 

Özel Doğa Haliç Anadolu Lisesi Emlak Konut ve Galatasaray kulüplerinde yer alan sporcu öğrencileriyle İstanbul birinciliğine bir kez daha zorlanmadan uzandı. 

 
Serkan Ulusoy’un idari koordinasyonunda baş antrenör Batuhan Atiktürk yönetimindeki yeşil turunculularda forvet Feray Laiç, guard Yaren Düzcü, guard Ceren Akpınar, forvet Yağmur Yılmaz ve forvet Ece Erginay İstanbul maçlarında daha ön plandaki oyuncular oldu. 

Lise Kızlar İstanbul finallerinde ikinci sırada yer alan Özel Kağıthane Açı Anadolu Lisesinde Emlak Konut, Kutup Yıldızı, Beşiktaş kulüplerinde forma giyen oyuncular yer alıyor. Kerem Aşıcı’nın antrenör olarak görev yaptığı Özel Kağıthane Açı Anadolu Lisesinde yardımcı coachlar Yiğit Çelik ve Melike Karapınar. 

 
2021-2022 Eğitim yılında Lise B finallerinde Türkiye Şampiyonu olan Özel Kağıthane Anadolu Lisesinde 2022-2023 İstanbul finallerinin ön plandaki isimleri guard Dünya Hazeyen, pivot Zeynep Can, guard Balım Çokgeçim, guard Elif Ülkü, forvet Elma Eymech ve forvet Zehra Özdin oldu.  

İstanbul Lise gençler finallerinde üçüncü sırada yer alan eğitim kurumu özel Anakent Koleji idi. İbrahim Şahin’in teknik sorumluluğundaki Özel Anakent Kolejinde Fenerbahçe forması giyen forvetler Yağmur Cangüven ve Cansın Erbaş ile guard Kübra Yaylacı daha ön plandaki oyuncular olarak dikkat çekti.       

ANKARA ORTAOKUL ŞAMPİYONASINDA ÖZEL TEMA ANADOLU İLK SIRADA
Ankara Ortaokul Yıldız Kızlar İl Şampiyonasında mutlu sona ulaşan eğitim kurumu bu kategoride de BOTAŞ altyapı takımları ile güç birliği oluşturan Özel Tema Anadolu Lisesi Yıldız Takımı oldu. 

 
Hakan Midilli’nin idari koordinasyonu, İlker Gözeneli’nin teknik sorumluluğunda coach Özge Nur Koç ve yardımcı coach Özlem Şencan’ın yönetimindeki Özel Tema A.L. Yıldız Kız takımında Balıkesir’den Ankara’ya gelen skorer oyun kurucu Ayşegül Uzel (2009), atletik özellikleri ile forvet Neva Kürkçü (2009), dış rotasyonun etkili ismi guard Elif Nisa Solmaz (2010) ve gelecek için olumlu sinyaller üreten forvet Tuğçe Fıçıcıoğlu (2010) ile guardlar Zeynep Şencan (2010) ve Elif Şencan (2010) ön plandaki oyunculardı.       

 
Ankara Yıldız Kızlar İl Şampiyonasında ikinci sırayı bu kategoride birçok Türkiye şampiyonluğu bulunan Özel Arı Okulları Yıldız Kız Takımı aldı. Coach Gülseren Yarga ve yardımcı coach Mehmet Ali Güler’in yönetimindeki Özel Arı Okulları Yıldız Kız Takımında deneyimli coach Mustafa Secerlioğlu’nun kızı yetenekli forvet Naz Secerlioğlu (2009), hız ve çabukluk özellikleri ile fark yaratan guard Buğlem Nerkiz ve gelecek için büyük beklentilerle takip edilen Ece Topateş (2010) ön plandaki oyunculardı.  

 
Ülke basketbolunun en önemli markalarından bir olan kadın ve erkek milli takımlarına yüzlerce oyuncu vermiş TED Ankara Koleji 2007-2008 jenerasyonu ile başlayan yeniden doğuş hamlesine 2009-2010 grubu ile devam etmeyi hedefliyor. Caner Arda Aydın’ın kulüp ve okul takımlarındaki teknik süpervizyonunda coach Ebru Aytekin ve yardımcı coach Onurcan Örkün tarafından yönetilen TED Ankara Koleji Ortaokul Yıldız Kız Takımında yetenekli guard Doğa Sezgin (2010), takımının mücadele gücünü arttıran etkisi ile guard Yağmur Erdirik (2010), forvet İpek Doğruyol (2010) ve forvet Alya Ada Çınar (2010) daha ön plandaki oyuncular oldu. 

twitter: @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 6084