Mavibirlik'ten hakem eleştirisi - BasketFaul.com

Mavibirlik'ten hakem eleştirisi

05-02-23 21:39
TB2L takımlarından Net Değerleme Mavibirlik, Çorlu Belediyesi maçıyla ilgili hakem kararlarından derledikleri pozisyonların görüntülerini paylaşırken, yaptığı açıklama ile de hakemlerin iletişim yerine teknik faul çalmayı tercih ettiklerini belirtti.

Kulübün açıklaması şöyle:

"Net Değerleme Mavibirlik SK - Çorlu Belediyesi SK arasında oynanan TB2L D  grubu 11'inci hafta maçında, öncelikli olarak çok net bir galibiyet alan rakibimiz, Çorlu Belediyesi takımı teknik ekibi ve oyuncularını performanslarından dolayı tebrik ederiz.
Bununla birlikte maç esnasında meydana gelen hakem hataları tarafımızca tespit edilerek, TBF Merkez Hakem Kurulu ile basketbol kamuoyunun görüş ve bilgilerine sunulmuştur.

Bu maçta takımımıza çalınan takım faulü sayısı:  32 , Çorlu Belediyesine çalınan ise 17'dir. Bunlar arasında takımımıza sekiz teknik faul ve bir sportmenlik dışı faul çalınarak konuyla ilgili antrenörümüzün hakemle iletişim talebine asla izin verilmemiştir. Baş hakem; Buğra Çağatay Savaş, birinci yardımcı hakem; Salih Serkan Koçak ve ikinci yardımcı hakem; Çağrı Temur kararlara yönelik mâkul ve tatmin edici açıklama yapmak yerine, teknik faul çalarak cezalandırma yolunu tercih etmiş ve maçın kontrolünü tamamen kaybetmişlerdir.

Görüntüler incelendiğinde faul oranlarındaki eşitsizlik açıkça ortadadır. 
Oyun esnasında her iki takım oyuncularının gerçekleştirdiği benzer hareketlerde, eşit cezalandırma yapılmadığı, bir tarafa faul olarak yorumlanan hareketin, diğer tarafta hiçbir şekilde düdük çalınmayarak yorumlandığı, konuyla ilgili mâkul iletişim çerçevesinde kalınarak bilgi talebinde; hakemlerin teknik faulle cezalandırma yöntemini tercih ettikleri paylaşılan görüntülerde görülmektedir.

8'inci hafta, yine evimizde oynadığımız Frutti Extra Bursaspor maçının ilk periyodunda da benzer olaylar meydana gelmiş, birinci periyotta maçın hakemleri, bir sportmenlik dışı ve üç teknik faul çalarak bir oyuncumuzu diskalifiye etmişlerdir.
Hakemlik müessesesi yönettikleri maçta basketbol kurallarını eşit, adil ve tarafsız olarak uygulamak zorundadırlar. 
Her ne kadar, kısmen de olsa maçın gözlemcisi, olanları ve hakemlerin performanslarını mutlaka belirtmiştir.
Olayda kötü niyet aranmasa bile maçımızı yöneten "C" klasman hakemlerinin kural bilgi düzeyleri, yorumlamaları ve iletişim becerileri şüphesiz ki; MHK eğiticileri tarafından gözden geçirilerek değerlendirilecektedir.

Yaş ortalaması 18,4 olan takımımızda ve misyonu genç basketbolcuları Türk basketboluna kazandırmak olan kulübümüzde, yaşanan hataların münferit olduğu ve tekrarlanmayacağı düşüncesi hakimdir.

Basketbol kamuoyuna duyurulur."

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1643