Pau Gasol 2023 Dünya Kupası Global Elçisi Oldu - BasketFaul.com

Pau Gasol 2023 Dünya Kupası Global Elçisi Oldu

06-02-23 15:26
Uluslararası basketbol ikonu Pau Gasol, FIBA Basketbol Dünya Kupası 2023’ün global elçisi seçildi. Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun (FIBA) erkeklerdeki en büyük etkinliği 200 gün sonra Filipinler, Japonya ve Endonezya'da başlarken, Gasol çok iyi bildiği bir şampiyonada yer alacak.

Gasol, 2002'de Indianapolis'te düzenlenen ve katıldığı ilk Dünya Kupası'nda büyük bir sıçrama yaparak İspanya'yı beşinci sıraya taşıdı. Maç başına ortalama 19 sayı ortalamasıyla turnuvanın en skorer altıncı oyuncusu oldu.

Gasol'un İspanya ile en büyük anı ise ülkesinin Japonya'da düzenlenen 2006 Dünya Kupası'nda zafere koşmasına öncülük ettiği zaman geldi. Gasol maç başına 21,2 sayı ve 9,4 ribaund ortalamaları yakalarken, sakatlığı nedeniyle finali kaçırmak zorunda kalmasına rağmen etkinliğin En Değerli Oyuncusu (MVP) seçildi.

Gasol, 2014'te kendi sahasında oynadığı son Dünya Kupası maçında İspanya'ya üst üste altı galibiyet kazandırdı ve İspanya ardından çeyrek finallerde Fransa'ya yenildi. Gasol yine de turnuvanın en iyi beşine seçildi.

Gasol toplamda üç Dünya Kupası, beş Olimpiyat ve yedi FIBA Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda (EuroBasket) oynadı.

İspanya'nın 2008 ve 2012 Olimpiyatlarında gümüş madalya ve ardından 2016 Rio de Janeiro Olimpiyat Oyunları’nda bronz madalya kazanmasına yardımcı oldu.

Arjantin süperstarı Luis Scola'ya Dünya Kupası Global Elçisi olarak katılan Gasol, Dünya Kupası'nı dört gözle beklediğini söyleyerek, “Dünya Kupası, basketbolda kazanılması en zor kupadır. Kazanan bir takımın karaktere, kimyaya ve düştüğünde sizi kaldıracak takım arkadaşlarına ihtiyacı vardır. Böylesine harika bir takımın parçası olmak, basketbol efsanelerinden ve en zorlu rakiplerimden biri olan Luis Scola'ya 2023 Dünya Kupası Küresel Elçisi olarak katılmak benim için büyük bir onur.” dedi.

Gasol, oynadığı günlerde basketbolun harika bir temsilcisiydi ve buna 2021'deki Tokyo Olimpiyatları'ndan sonra emekli olduğundan beri devam ediyor. Sadece birkaç ay önce, FIBA Kadınlar Basketbol Dünya Kupası 2022 elçisi olarak görev yaptı ve Sidney'de kadın basketbolunu desteklemek ve tanıtmak için sahadaydı. Gasol aynı zamanda Uluslararası Olimpiyat Komitesi Sporcular Komisyonu üyesi ve spor ile sağlıkla ilgili projelerde danışman, yatırımcı ve aktivisttir. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 559