Galatasaray'da neler oluyor? - BasketFaul.com

Galatasaray'da neler oluyor?

08-02-23 12:58
Andreas Pistiolis geçen sezon ortasında Galatasaray'a geldikten sonra iyi iş çıkarmıştı. Ancak bu sezon şemsiye tersine döndü ve an itibariyle Galatasaray hem play off'ları kovalayan, aynı zamanda düşmeme mücadelesi veren on bir takımdan biri. Galatasaray açısından işin daha da kötü tarafı ise son 6 lig maçını kaybederken, düşme hattındaki rakiplerinin çoğuna kaybetmiş olması. Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde Son 16'ya grup birincisi olarak çıkması normal karşılanabilecek bir sonuç. Başarı kelimesini kullanmak için BCL sezonunun devamına bakacağız.

Pistiolis geçen sezon Ekrem Memnun'un kurduğu hazır takıma gelmişti. Bu sezon ise hayatında ilk kez baş antrenör olarak takımı kendisi kurdu. Acaba başarısızlığın nedeni bu konudaki deneyimsizliği mi? Tabii ki Floyd'un sakatlığını, Dee Bost'un kendi isteği ile ayrıldığını da unutmuş değiliz... Ama Euroleague'dekiler dışındaki hangi takım çeşitli nedenlerle çoğu maçı farklı, ya da eksik yabancıyla oynamadı ki... Galatasaray'ın yenildiği maçların çoğu, rakiplerini istendiği şekilde oynandı ve Pistiolis'ten momentumu değiştirebilecek bir atak göremedik.  

Galatasaray sezona Angelo Caloiaro, Dylan Ennis, Braian Angola, Dee Bost, Jehve Floyd, Raymar Morgan'la başlandı.
Jehce Floyd ve kronik sakatlığına rağmen transfer edilen Raymar Morgan devre dışı kalınca önce kısa sözleşmeyle Ian Hummer, daha sonra Dusan Ristic alındı.
Braian Angola beğenilmedi ve Karşıyaka'ya gönderildi, yeni Tyrus McGee transfer edildi.
Dee Bost takımın temel direği idi ancak ASVEL'den teklif alınca Galatasaray'dan fişi çekti. Euroleague'e gitmek isteyen oyuncuyu zorla tutamazsınız, Dee Bost ayrılma isteği anlaşılmayınca Merkezefendi maçında net bir mesaj ve zarar verdi: 29 dakika, 0 sayı, 0/6 üçlük.
Sonunda Dee Bost gitti, yerine bu tarihte alınabilecek iyi isimlerden Fatts Russell kadroya katıldı.
Ama bütün bu hamlelere karşın durum iyi değil. An itibariyle yabancı haklarından 10'unu TBF'ye 1.350.000 TL ödeyerek kullanan Galatasaray'ın iki yabancı hakkı daha var... Her biri için TBF'ye 500'er bin TL yatırmak koşuluyla...

Şimdi duyduk ki Galatasaray'ın son antrenmanlarında iki asistan koç; Cenk Akyol ve Gökhan Turan yok. Pistiolis faturayı asistanlarına kesmek istiyorsa, bilsin ki yemezler... Asistan koçlara aynısını Igor Milicic gelince Beşiktaş da yaptı... Sezon ortasında asistanlarla ayrılmak nereden çıktı? 

İşin en ilginç tarafı ise Galatasaray'ın Pistiolis ile geçtiğimiz günlerde iki buçuk yıllık yeni sözleşme imzalamış olması... Başarılı antrenörlerle uzun vadeli anlaşmalar yapılmasını istikrar açısından doğru buluyoruz... Anahtar kelime "Başarılı"... 

Hiçbir şekilde yabancı antrenöre karşı değiliz... Ama şunu da belirtmeden yapamayacağız: Hangi Türk antrenöre onca transfere karşın takımını düşme potasına getirmişse böyle bir kredi verilir?
 
Galatasaray basketbolun çınarlarından biridir. Orada işlerin iyi gitmesi, basketbolumuz için kazanç olur. Galatasaraylılar gibi bizler de Galatasaray'ın bu duruma düşmesinden üzüntü duyuyoruz... 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 6077