A Milli Takımımız Üzerine Bir Değerlendirme (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

A Milli Takımımız Üzerine Bir Değerlendirme (İlker Yıldız)

01-03-23 15:15

A Milli Erkek Basketbol Takımımız, FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri 2. Tur I Grubu'ndaki son iki maçını oynadığı pencere haftasında ilk olarak Bursa Tofaş Spor Salonu’nda, FIBA 2023 Dünya Kupası’na katılmayı garantileyen Letonya ile karşılaştı ve maçtan 83-74’lük skorla yenilgiyle ayrıldı. Gruptaki altıncı ve son maçımızda ise Belçika'yı deplasmanda 28 sayı farkla 82-54 mağlup ederek, grubu galibiyetle tamamladık. Hatırlanacağı gibi millilerimiz, FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri 2. Tur I grubunda kalan iki maçı öncesinde, 25 Ağustos-10 Eylül 2023 tarihlerinde Filipinler, Japonya ve Endonezya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan FIBA 2023 Dünya Kupası’na katılma hakkını maalesef kaybetmişti.


Letonya Maçı
Aynı gün Anadolu Efes’in EuroLeague’de LDLC ASVEL Villeurbanne (Fransa) maçı olduğu için, bu karşılaşmada başantrenörümüz Sayın Ergin Ataman’ın yerine takımımızın başında yardımcı antrenörümüz Sayın Hakan Demir çıktı. Letonya karşısında ilk yarıyı 49-46 geride tamamlayan millilerimiz, maçın üçüncü çeyreğinden itibaren takım olarak gerek savunmada direnç koyamamak gerekse de hücumda top paylaşımı konusunda ciddi sıkıntılar yaşamamızdan dolayı, oyunda ve skorda rakibimizin büyük üstünlük kurmasına engel olamadık. Özellikle de pota altında rakibimize karşı çok zayıf kaldık. Kadroda yer alan üç oyun kurucumuz olan Doğuş Özdemiroğlu, Kenan Sipahi ve Berk İbrahim Uğurlu’dan teknik ekibimiz mç esnasında gerekli verimi alınamayınca, tıpkı FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’nda ve daha önceki grup maçlarında olduğu gibi PG alışkanlığı olmayan Şehmus Hazer’i bir numaraya çekerek, onun rakip oyun kuruculara yaptığı baskıdan yararlanma gibi anlık çözümler üretmeye çalıştık. Kaos basketbolunda Şehmus'dan PG pozisyonunda gelen katkının, gerçek anlamda sadece maçtaki farkı kapatmaktan başka bir anlam ifade etmediği de ortadaydı. Bu karşılaşmada milli takımımız adına ne takım savunması ne top paylaşımı ne de oyun düzeni anlamında pek bir şey göremedik.

Gerek FIBA Dünya sıralaması adına puan veren bir karşılaşma olmasından gerek ülke basketbolumuzun prestiji adına öneminden gerek ülke temsili açısından gerekse de Kahramanmaraş merkezli son yüzyılın belki de en büyük depreminden dolayı ülkece yaşadığımız acıların bir nebze de olsa dindirilmesi ve insanlarımıza moral olması açısından önemli bir karşılaşmadan, oyun anlamında beklentilerin çok uzağında kalarak alınan yenilginin, bizleri ayrıca üzdüğünü de belirtmek isterim.

Belçika Maçı
Belçika ile son altı ayda üçüncü kez karşılaştık. 2022 FIBA Avrupa Şampiyonası’nda aynı grupta yer aldığımız Belçika’yı, 2022 yılı Eylül ayında Gürcistan’da oynanan karşılaşmada 78-63’lük skorla mağlup ettikten sonra, FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri 2. Tur I Grubu üçüncü maçında 2022 yılı Kasım ayında ülkemizde oynanan müsabakada 86-52 gibi farklı bir skorla mağlup etmeyi başarmıştık. FIBA 2023 Dünya Kupası’na katılma şansını son maça bırakan Belçika, Sırbistan’ın Büyük Britanya’ya mağlup olması ve bizle oynayacakları maçı kazanmaları durumunda FIBA 2023 Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanacaklardı. Salonun yarısından çoğunu Türk taraftarların doldurduğu müsabakayı, millilerimiz baştan sona üstün bir oyunla bir kez daha kazanma başarısı gösterdi. Üç gün önce oynanan Letonya maçına göre, başta savunma direnci olmak üzere; çok iyi top paylaşımı, oyun düzenine sadık kalacak şekilde sabırlı ve kontrollü hücumlarımız, maç içerisinde doğru oyuncu değişiklikleri, oyuncularımızın performanslarını en iyi şekilde nasıl ortaya koyabilecekleri konusunda görev dağılımının iyi yapılmış olması (Şehmus’tan PG yaratma fantezisine kaçılmaması) ve geniş oyuncu rotasyonu ile, Belçika’yı bir kez daha mağlup ederek, son altı aylık süreçte rakibimizi toplamda üçüncü kez mağlup etme başarısı göstermiş olduk. Bu sonuçla millilerimiz, altı ülke takımının yer aldığı FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri 2. Tur I Grubunu; 4 galibiyet, 6 mağlubiyet ve 14 puanla dördüncü sırada tamamladı.


Letonya ve Belçika Maçlarındaki Kadro Tercihleri
A Milli Erkek Basketbol Takımımızın Belçika ve Letonya maçları için açıklanan 15 kişilik aday kadrosuna baktığımızda, ülke basketbolumuzu ve ülkemizi temsil adına geçmiş aday kadrolarda sıkça gördüğümüz oyuncuların olmadığını ve kendi takımlarında bile ciddi performans düşüklüğü yaşayan, süre ve sorumluk alamayan oyuncuların aday kadroya alındığına tanık olduk. Ne hikmetse teknik ekibimizin geçmiş aday kadrolarda sıklıkla yer verdiği; devşirme oyuncu olarak Scott Jordan Wilbekin veya Shane Larkin, Melih Mahmutoğlu, A. Buğrahan Tuncer, J. Metecan Birsen ve Sertaç Şanlı gibi önemli oyuncuları milli takım aday kadrosunda göremedik. Oysa, bu oyunculardan Shane Larkin’in Letonya maçında oynayabilme durumu olmaması dışında, diğer oyuncularımızın tamamının her iki maçta da oynayabilme durumları söz konusuydu (tabii bilmediğimiz sakatlıkları yoksa)!

Ülke olarak asrın en büyük afetini yaşadığımız bu zorlu dönemde, ülkemizi temsil eden her spor federasyonun ve her kurumun üzerine önemli sorumluluklar düştüğü bir gerçek. Alınan her güzel sonuç ve başarı, acılarımızı bir nebze de olsa unutmamızı ve bu zorlu sürecin üstesinden daha da kuvvetle hep birlikte gelmemizi sağlayacaktır. Bu nedenle ülkemizi en iyi kadrolarla ve en iyi şekilde temsil etme adına gereken hassasiyetin gösterilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Eğer Letonya maçında bu ismini saydığımız oyuncularımız kadroda yer almış olsaydı, kuvvetle muhtemel Letonya karşısında galibiyet alabilirdik. 

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri I grubunda kalan son iki maçımız öncesinde her ne kadar FIBA 2023 Dünya Kupası'na katılım hakkını kaybetmiş olsak da; A Milli Takımlar seviyesinde oynanan bütün resmî ve özel müsabakaların hem milli takımlarımız açısından hem de ülkemizin prestiji açısından büyük öneme sahip olduğunu söylememiz zor olmasa gerek. Hele de bu bir FIBA organizasyonu ise!... Bilindiği gibi FIBA'nın düzenlediği bütün resmî organizasyonlarda ülke milli takımlarının aldıkları sonuçlar, ülke puanına etki etmekte ve FIBA dünya sıralamasında da belirleyici olmaktadır. 

Başka bir dikkat çeken önemli bir ayrıntı ise, 15 kişilik aday kadroda 5 oyun kurucunun yer alıyor olmasıydı. Sayın Ergin Ataman, FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası'nın 12 kişilik aday kadrosuna Larkin dışında PG özellikleri olmayan Buğrahan ve Şehmus'u PG olarak kadroya almıştı! Şimdiki kadroda ise oyun kurucu olarak; İsmail Cem Ulusoy, Doğuş Özdemiroğlu, Şehmus Hazer (Letonya maçının son çeyreği hariç Şehmus oyun kurucu olarak oynatılmadı. O vakit daha önceki maçlarda Şehmus’u gereksiz şekilde PG olarak oynatma ısrarı nedendi?), Kenan Sipahi ve Berk İbrahim Uğurlu. Ne büyük tezat değil mi?


Sayın Ergin Ataman’ın A Milli Takımımızla Son Bir Yılı
2022 yılı Nisan ayında A Milli Erkek Basketbol Takımımızın başantrenörlüğü görevine ikinci kez getirilen Sayın Ergin Ataman (ilki 2014-2016 yılları arasındaydı) ve teknik ekibinin yönetiminde son bir yıllık süreçte, A Milli Erkek Basketbol Takımımız 13 resmî müsabakada sadece 6 galibiyet alabildi. Bu altı galibiyetin yarısı olan üç galibiyetimizi ise Belçika'ya karşı elde ederken, diğer galibiyetlerimizi Büyük Britanya, Karadağ ve Bulgaristan'a karşı aldık. Yenilgilerimiz ise; Letonya (2 kez), Sırbistan (2 kez), Gürcistan, İspanya ve Fransa karşısındaydı. İlk kez 2014-2016 yılları arasında A Milli Erkek Basketbol Takımımızın başantrenörlüğü görevinde bulunan Sayın Ergin Ataman'ın, ikinci kez göreve geldiği bu süreçte henüz ciddi rakiplere karşı önemli bir galibiyeti bulunmuyor!

Sayın Ergin Ataman'ın ikinci kez göreve geldiği son bir yıllık süreçte katıldığımız iki önemli organizasyonda da millilerimiz beklentilerin bir hayli uzağında kaldı. İlk olarak, Sayın Ergin Ataman’ın şampiyona öncesinde sıkça ifade ettiği madalya alacağız sözlerine karşın; Almanya, İtalya, Çekya ve Gürcistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen FIBA 2023 Avrupa Şampiyonası’nda hem oyun hem de sonuç anlamında iyi bir turnuva geçirmedik ve son 16 turunda elendik. Son 20 yılda düzenlenen bütün FIBA Dünya Kupalarına katılma başarısı gösteren millilerimiz, FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri 2. Tur I Grubu'ndaki henüz dördüncü maçında Sırbistan’a yenilerek, FIBA 2023 Dünya Kupası’na katılma şansını da kaybetti.

Sayın Ergin Ataman yönetiminde son bir yılda katıldığımız iki önemli FIBA organizasyonundan da başarısız neticeler aldık. Eğer bu yıl Ağustos ayında düzenlenecek olan FIBA Olimpiyat Ön Eleme turnuvasında başarılı olup, FIBA Olimpiyat Elemeleri'ne kalmayı başarır ve orada da başarılı olup 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na katılamazsak, FIBA 2025 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’ne kadar FIBA’nın düzenleyeceği herhangi bir resmî organizasyonda A Milli Erkek Basketbol Takımımız yer alamayacak... Özetle söyleyecek olursak, A Milli Erkek Basketbol Takımımızı 2025 yılına FIBA'nın düzenleyeceği resmî bir organizasyonda göremeyeceğiz ve milli takımımız ülke spor gündeminde de doğal olarak yer alamayacak.

 

SAYIN ERGİN ATAMAN’IN A MİLLİ ERKEK BASKETBOL TAKIMIMIZIN BAŞANTRENÖRLÜĞÜ DÖNEMİNDE
RESMİ MÜSABAKA TABLOSU (2014-2016 ve 2022-2023)
S
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
1
FIBA 2014 Dünya Şampiyonası Finalleri
İspanya (Bilbao ve Barcelona)
7
4
3
491
509
-18
8.
2
FIBA 2015 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Almanya, Fransa, Hırvatistan, Letonya
6
3
3
482
535
-53
14.
3
FIBA 2016 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Filipinler (Manila)
3
1
2
200
214
-14
2. Tur
4
FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Almanya, İtalya, Çekya, Gürcistan
6
3
3
489
465
24
Son 16 Turu
5
FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri 1.Tur
Deplasmanlı
1
1
0
85
71
14
Grup 2.si
6
FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri 2.Tur
Deplasmanlı
6
2
4
475
456
19
Grup 4.sü (6 takım)
Finallere kalamadık
  GENEL TOPLAM
29
14
15
2222
2250
-28
 -

 

“Eleme maçlarının büyük bölümünde NBA oyuncularımızı kullanamadık”!
Sayın Ergin Ataman, Belçika galibiyetinden sonra basına yansıyan bir açıklamada, FIBA'nın saçmalığı yüzünden Dünya Şampiyonası'na gidemediğimizi ve Eleme maçlarının büyük bölümünde NBA oyuncularımızı kullanamadığımızı ifade etmiş. Açıkçası bu açıklamalara çok şaşırdım! Çünkü, Sayın Ergin Ataman yönetiminde FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri 2. Tur I Grubu'ndaki ilk maçımızda deplasmanda Letonya’ya 111-85 gibi farklı skorla kaybettiğimiz maçta ve evimizde oynadığımız gruptaki ikinci maçımız olan Sırbistan’a 79-72 kaybettiğimiz maçın kadrosunda NBA oyuncularımız Cedi Osman, Furkan Korkmaz, Alperen Şengün; EuroLeague’de oynayan önemli oyuncularımız Shane Larkin ve Sertaç Şanlı da kadroda yer alıyordu. Alınan bu iki ağır yenilgide de milli takımımızın kadrosunda gerek NBA gerekse de EuroLeague’deki oyuncularımız yer alıyorlardı. Gruptan çıkma durumumuzu adeta imkansız noktaya getiren bu iki ağır mağlubiyette de millilerimiz oyuncu kadrosu anlamında neredeyse eksiksiz bir şekilde parkedeydi. Ancak, oyun anlamında parkede pek bir şey ortaya koyamadığımızı da üzülerek izlemek zorunda kalmıştık.
 
Sayın Hidayet Türkoğlu'nun Federasyon Başkanlığı Döneminde A Milli Erkek Basketbol Takımımız 
Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanımız Sayın Hidayet Türkoğlu'nun yaklaşık 6,5 yıllık (26 Ekim 2016'dan bu güne) görev süresi döneminde A Milli Erkek Basketbol Takımımızın, FIBA'nın düzenlediği organizasyonlarda (Avrupa Şampiyonası Elemeleri/Finalleri, Dünya Kupası Elemeleri/Finalleri ve Olimpiyat Elemeleri) 49 resmî müsabakada sadece 24 galibiyeti bulunuyor. Bu dönemde galibiyet sayımız, mağlubiyet sayımızdan daha az. Bu olumsuz tabloya rağmen, ülke basketbolumuz adına kendimizi hâlâ dev aynasında görmeye devam ediyoruz. FIBA Dünya sıralamasındaki yerimizle (Şuan 16. sıradayız ve Dünya Kupası’na katılamadığımız için 2023 yılında FIBA dünya sıralamada büyük bir düşüş yaşamamız muhtemel görünüyor), BSL'nin Avrupa'nın en iyi iki liginden biri olduğuyla, yerli oyuncularımızın figüran olduğu kulüp takımlarımızın Avrupa Kupalarındaki başarılarıyla, genel anlamda ülke basketbolumuzun başarılı olduğunu söylüyor ve kendimizi avutuyoruz. Oysa, bir ülke basketbolunun niteliğinin ve gerçek başarısının en önemli göstergesi; bu saydığımız kriterler değil, A Milli Takımlar düzeyinde elde edilen istikrarlı başarılardır.

2002'de ABD'nin (Indianapolis), 2006'da Japonya'nın (Hamamatsu ve Saitama), 2010'da Türkiye'nin (Ankara ve İstanbul), 2014'de İspanya'nın (Bilbao ve Barcelona) ve 2019'da ise Çin'in ev sahipliğinde düzenlenen son beş FIBA Dünya Kupası’na katılma başarısı gösteren millilerimiz, 25 Ağustos 2023-10 Eylül 2023 tarihleri arasında Filipinler, Japonya ve Endonezya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan FIBA 2023 Dünya Kupası'na ise katılma hakkı elde edemedi.

Sayın Hidayet Türkoğlu döneminde, A Milli Erkek Basketbol Takımımızın FIBA'nın düzenlediği resmî organizasyonlarda elle tutulur herhangi bir başarısı bulunmuyor. Millilerimiz, FIBA 2019 Dünya Kupası'nı 22. sırada bitirmişti ve bu sonuç daha önce katıldığımız Dünya Kupalarına göre en kötü derecemizi almıştık. Ev sahipliği yaptığımız FIBA 2017 Avrupa Şampiyonası'nı ise ancak 14. sırada bitirebilmiştik. FIBA 2020 Olimpiyat Elemeleri'ni de geçememiştik. Son olarak da FIBA 2023 Dünya Kupası’na katılma başarısı gösteremeyerek, 20 yıl sonra ilk kez FIBA Dünya Kupası vizesi alamadık.

 

SAYIN HİDAYET TÜRKOĞLU'NUN TBF BAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE (26 EKİM 2016'DAN BUGÜNE)
A MİLLİ ERKEK BASKETBOL TAKIMIMIZIN RESMİ MÜSABAKA TABLOSU (2016-2023)
S
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
ANTRENÖR
1
FIBA 2017 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Türkiye, Finlandiya, İsrail, Romanya
6
2
4
444
453
-9
14.
Ufuk Sarıca
2
FIBA 2019 Dünya Kupası Elemeleri 1.Tur
Deplasmanlı
6
4
2
437
389
48
Grup 1.si
Ufuk Sarıca
3
FIBA 2019 Dünya Kupası Elemeleri 2.Tur
Deplasmanlı
6
4
2
437
416
21
Finallere kaldık
Ufuk Sarıca
4
FIBA 2019 Dünya Kupası Finalleri
Çin
5
2
3
434
427
7
22.
Ufuk Sarıca
5
FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
2
0
2
145
159
-14
-
Ufuk Sarıca
Fanus Sistemi (Türkiye)
4
3
1
307
308
-1
Grup 3.sü
Orhun Ene
6
FIBA 2020 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Kanada (Victoria)
3
2
1
245
237
8
Yarı final
Orhun Ene
7
FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri 1.Tur
Deplasmanlı
4
1
3
292
299
-7
-
Orhun Ene
1
1
0
85
71
14
Grup 2.si
Ergin Ataman
8
FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri 2.Tur
Deplasmanlı
6
2
4
475
456
19
Grup 4.sü (6 takım)
Finallere kalamadık
Ergin Ataman
9
FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Almanya, İtalya, Çekya, Gürcistan
6
3
3
489
465
24
Son 16 Turu
Ergin Ataman
GENEL TOPLAM
49
24
25
3790
3680
110
-
-
GENEL ORTALAMA
48,98%
51,02%
77,35
75,10
2,24
-
-
O.M: Oynanan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

 

Ülke Basketbolumuzun Önceliklerini Doğru Belirlemeliyiz
Ülke basketbolumuzun niteliğinin ve temsilinin en önemli göstergesi olan A Milli Takımlarımıza karşı artık kayıtsız kalmayı bırakıp, başta EuroLeague kulüplerimiz olmak üzere, ülkemize değer üretimi açısından hiçbir katkısı olmayan kulüplerimizin öncelikleri yerine; ülke basketbolumuzun öncelikler hiyerarşisinde ilk sırada olması gereken A Milli Takımlarımızın gerçek anlamda istikrarlı başarılar elde etmesi adına neler yapılması gerektiğiyle ilgili çalışmalara hemen başlanması gerektiği düşüncesindeyim. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı'mızın sunduğu önemli destekler sayesinde ülkemizde sporun hemen her alanında büyük başarılar elde edilirken; basketbolda yaşanan bu başarısızlıklara anlam vermenin pek de mümkün olmadığını özellikle belirtmemiz gerekiyor! Ülke basketbolumuz adına birinci önceliğimiz; A Milli Takımlarımızın uluslararası alanda istikrarlı başarılar elde etmesi adına yapılması gereken çalışmalara odaklanmak olmalıdır. Bunu başardığımız taktirde ülke basketbolumuzun her açıdan nitelik kazanması da sağlanmış olacaktır.

Ülke çapında birçok önemli ve değerli basketbol paydaşının da katılımıyla, başta A Milli Takımlarımızın istikrarlı başarılar elde etmesi konusu olmak üzere, ülke basketbolumuzun değer üretimi gibi kalıcı çözümler getirecek konular hakkında her kesimin görüşü alınarak detaylı programlar düzenlenmesi gerekiyor. Bu programlar esnasında muhakkak eleştirilere de açık olmak ve buradan ülke basketbolumuz adına elde edilecek kazanımlara odaklanmak gerekiyor. Şahsi husumetler ve şahsi çıkarlar artık ülke basketbolumuzun gündemini işgal etmemeli. 

Her şey A Milli Takımlarımız için, her şey Türk basketbolu için.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dilerim.
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2751