Ligin son sıralarındaki derbi Beşiktaş'ın - BasketFaul.com

Ligin son sıralarındaki derbi Beşiktaş'ın

04-03-23 22:49

İSTATİSTİK

Ligin dibindeki derbide Beşiktaş Emlakjet 15-0'lık seri ile üçüncü çeyrekte üstünlüğü eline geçirip Galatasaray NEF'i 85-78 yendi. Bu sonuçla ligin en alt sırasında bulunan Beşiktaş beşinci galibiyetini aldı, üst üste yedinci kez kaybeden Galatasaray ise yedi galibiyette kaldı.

Beşiktaş maça Cartwright-Freeman-Usher-Burakcan-Samet beşi ile başlarken Galatasaray maça Russell-Ennis-Göksenin-Sadık-Ristic beşi ile başladı.

İki takım da maça tempolu başlamak istese de skor kısır kaldı. Beşiktaş Freeman'ın bireysel üretimi ile skorda öne fırladı. Galatasaray Freeman'ın ilk çeyrekteki etkili oyununa Sadık Emir Kabaca ile karşılık verdi ve hem oyunda hem de skorda dengeyi yakaladı. Beşiktaş hızlı bir şekilde rotasyona gidince temposunu kaybetti ancak çeyrek sonunda Whitehead'in turnikesi ile ilk çeyreği 19-17 önde kapadı.

İkinci çeyreğe iyi başlayan taraf Galatasaray oldu. Beşiktaş ise hücumda organize olmaktan uzak kaldı. Galatasaray Russell ve McGee'nin etkili oyunu ile 12-2 seri yakaladı ve 8 sayılık farkı yakaladı (21-29). Ardından Beşiktaş maç başındaki beşine dönüş yapınca beşte yer alan tüm isimlerden katkı aldı ve bitime 32 saniye kala Beşiktaş Galatasaray'ı yakaladı (34-35). Devreye Dylan Ennis'in turnikesi ile Galatasaray 37-34 önde gitti.

İkinci yarıya Beşiktaş müthiş bir giriş yaptı. İlk yarıda yüzdesiz oynayan Parker Jackson Cartwright takıma enerji getirerek tüm takım arkadaşlarını oyuna katmayı başardı ve Beşiktaş onun liderliğinde 15-0 seri yaparak skoru 49-37'ye getirdi. Galatasaray seriye üçüncü çeyreğin bitimine 6.06 kala Caloiaro'nun üçlüğü ile son verdi. Galatasaray Russell ve Ennis'le Beşiktaş'ın hızını kesmeye çalıştı ve farkı 7 sayı bandında tutmayı başardı. Beşiktaş çeyreğin son bölümünde Okben'in bulduğu üç sayılık basket ile farkı 10 sayıya çekti ve son çeyreğe 67-57 önde girdi.

Beşiktaş son çeyreğe Whitehead ve Cartwright'ın bulduğu 5 sayı ile başladı ve farkı 15'e çekti (72-57). Bu bölümden sonra Galatasaray Ennis-Caloiaro ikilisi ile skorda çok hızlı bir şekilde 12-0 seri yakaladı ve farkı 3 sayıya indirdi (72-69). Egemen'in smacı ile krizden çıkan Beşiktaş Cartwright'ın tekrar dümene geçmesiyle oyunda üstünlüğü ele aldı ve farkı 9 sayıya kadar tekrar çıkardı (71-80). Galatasaray son bir kez daha Sadık ile cevap verip farkı 4 sayıya kadar düşürse de kalan bölümde hücumda çok dengesiz ve acele atışlardan sonuç alamadı. Beşiktaş süreyi iyi kullandı ve Galatasaray'ın hatalarını değerlendirerek son dakikaya girilirken maçı kırdı. Beşiktaş 86-78 kazanarak galibiyet sayısını 5 yaptı ve 7 galibiyette kalan Galatasaray'a karşı bu sezon oynadığı iki maçı da kazanan Beşiktaş ikili averajı da ele geçirmiş oldu.

Öne çıkanlar...
Beşiktaş Emlakjet: Jordan Usher  14 sayı, 6 ribaund, 2 asist, Allerik Freeman 18 sayı, 2 ribaund, 4 asist, Parker Cartwright 13 sayı, 6 ribaund, 8 asist, Egemen Güven 11 sayı, 6 ribaund

 

Galatasaray NEF: Sadık Emir kabaca 15 sayı, 7 ribaund, 1 asist, Daron Russell 17 sayı, 7 ribaund, 4 asist, Dylan Ennis 21 sayı, 5 ribaund, 3 asist
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1857