Nasıl Devam Edeceğiz (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Nasıl Devam Edeceğiz (Hayri Pekergin)

06-03-23 23:55

Okuduğunuz yazıdan önce yazılan son yazı tam bir ay önce 5 Şubat akşamı kaleme alınmıştı.

Ankara ve İstanbul’da okul maçlarında başarılı olantakımları konu almışım. 

Büyük yıkım ve kitlesel kayıplara neden olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere, Güney Anadolu, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun pek çok şehrini etkileyen deprem felaketinden saatler önce. 

Gelmesi beklenen hatta geçen yıllarda tatbikatlarının bile yapıldığı bu depremin etkisinde kalan bölgelerde enkaz altında kalan ya da kendini sokağa atabilen insanlarımızın o günden bugüne yaşadıkları, felakete müdahale aşamalarında ortaya çıkan durumlar büyük bir üzüntü, hayal kırıklığı ve öfke yarattı. Yaratmaya devam ediyor. 

Bu duyguların yansımalarını artık bu ülkede insanların bir araya gelebildikleri ender ortamlar olan stat ve salonlarda görüyoruz. 

Başta insan hayatı olmak üzere telafisi mümkün olmayan çok büyük kayıplar yaşandı. 

Hayatlar boyu hatta nesiller boyu biriktirilen maddi ve manevi değeri olan varlıklar kayboldu.   

Böyle bir ortamda, ülke gündemin hızla değiştirilmeye çalışılması çabalarını aklı başında kişiler olarak sizler de fark ediyorsunuzdur. 

Bugünlere kadar “kime” yaradığı tartışma konusu olmayan kutuplaşmaların kimler tarafından hangi amaçla üretilmeye çalışıldığını, bunun için sporun bile  “araç”  olarak kullanıldığını görüyoruz. 

Bundan sonra nasıl devam edeceğiz sorusunun cevabını şu anda bilmiyorum. 

Bildiğim şey on binlerce ölüm ve on milyonu aşkın vatandaşın etkilenen yaşamları orada dururken eskisi gibi devam etmenin artık mümkün olmadığı.  

Bugün bunun farkında olmayanlar, uzak şehirlerde gündelik hayatlarına devam etse bile, depremin tarım sanayi ve ihracat başta olmak ülke ekonomisinde neden olacağı olumsuz “akım etkileriyle” yüz yüze gelmekten kaçınamayacak. 

Depremden etkilenen bölge ve manevi ve maddi korkunç kayıplar yaşayan insanlarımızla, kurumlarımızla toplumsal dayanışmanın artarak devam etmesi gerekiyor. 

Herkesin kendi işini en iyi şekilde yapması önem taşıyor. 

Kendi sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getirelim ki başta resmi kurumlar olmak üzere her kademenin kendi görevini en iyi şekilde yaptığının “takipçisi” olma hakkını kendimizde görelim. 

Bu ülkede şu anda depremden etkilenen milyonlar varken  etkilenmeyenlerin büyük bölümünün potansiyel depremzede olduğu akıldan çıkmamalı.   

Birey ve toplum olarak bu yaşananlardan sonra aklımız ve vicdanımızla hareket etme gereği var.    

Depremden sonraki bu ilk yazıda basketbola değinmenin yeri olmadığını düşünüyorum. 

Böyle bir beklentisi olan okurların anlayış göstereceğine inanıyorum. 

Yaşamını yitiren vatandaşlarımızın ailelerine ve sevdiklerine baş sağlığı, yaralı olanlara acil şifalar diliyorum. 

twitter: @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3565