Mersin-TED gerginliği - BasketFaul.com

Mersin-TED gerginliği

09-03-23 13:16
Sezon başındaki Federasyon Kupası'ndan bu yana TED Ankara Kolejliler ile Mersin BŞB arasındaki gerginlik son lig maçında tarafların açıklamaları ile tırmandı.

Mersin tarafı TED'lileri etik dışı davranmakla suçladı, Başkent kulübünden ise "haddinizi bilin" yanıtı geldi.

İki kulübün açıklamaları şöyle:

MERSİN BŞB'NİN AÇIKLAMASI
Deprem felaketinden sonra salonumuzu depremzedelere açmamız ve takımımızın antrenman yapamamasından dolayı son 10 gün antrenmanlarımızı Ankara'da sürdürdük. Rakibimiz Gölbaşı Belediyesi TED Ankara Kolejliler yönetimi bu süreçte ilk olarak maçın ertelenme talebine muhalefet edip takımımıza saha tesis etme ile ilgili sıkıntılar çıkarmıştır. Maçın bir gün öncesinde de potaları indirmiş ve antrenmanımızı sekteye uğratarak takımımızın yaşadığı bu zorlu dönemi fırsata çevirmeye çalışmıştır.
TED Ankara Kolej'in adını taşıyan bu kulübün sportmenlik, ettik dışı ve ucuz faaliyetlere başvurması bizleri üzmüştür.
Bu nedenle 2 yöneticimiz yarın itibariyle TED Mezunlar derneği yönetiminden istifa edeceklerdir.
Taraftar merak etmesin, biz her şeye rağmen şampiyon olacağız.

TED ANKARA KOLEJLİLER'İN YANITI
 
Dün Ankara’da Gölbaşı Belediyesi TED Ankara Kolejliler – Mersin BBSK arasında oynanan ve takımımızın galibiyetiyle sonuçlanan TBL müsabakası sonrasında, Mersin BBSK resmi sosyal medya hesabında gece saatlerinde yayınlanan açıklamaları üzüntüyle okuduk. Müsabakayı kaybetmiş olmanın verdiği anlık öfkeyle yazıldığını düşündüğümüz bu açıklamaya, yanlış anlaşılmaları gidermek adına cevap verilmesi gerekmektedir.
Öncelikle, Türkiye Tek Yürek pankartı ile birlik içerisinde çıkılan bu maç öncesinde yaşanan deprem felaketinde, Kulübümüzün, Türk Eğitim Derneği önderliğinde, Mezunlar Derneğimiz ve camiamız ile koordineli şekilde deprem ve sonrasında gösterdikleri dayanışma ve yardım çabalarını hatırlatmaya gerek görmüyor, insanları birleştirici özelliği olan bir spor müsabakası kaybedildi diye rakibini centilmence tebrik etmek yerine, asılsız ithamlarla yenilgiye kılıf aranmasını spor ruhundan uzak buluyoruz. 
Sporda bir gün bir takım kazanır, bir gün diğer takım. Spor salonunda aldıkları yenilgileri, “maçın ertelenme talebine muhalefet etmemiz”, “maçın bir gün öncesinde potaları indirip antrenmanlarını sekteye uğratmamız” gibi ipe sapa gelmez iddialara bağlayıp, Kulübümüzü “SPORTMENLİK, ETİK DIŞI VE UCUZ FAALİYETLERE” başvurmakla suçlayanları HADDİNİ BİLMEYE davet ediyor, söz konusu hakarete varan ifadeleri sahiplerine iade ediyoruz.
Kulübümüz Mersin maçının ertelenmesine itiraz etmemiş, TBF nezdinde 11 gün içerisinde en önemli 3 maçı oynamak zorunda bırakılmaya itiraz etmiş, rakipleriyle eşit şekilde mücadele etmek isteğini dile getirmiş; buna karşın maç da Mersin BBSK tarafından talep edilen tarihte oynanmıştır. Potaların indirildiği iddiası gülünç olmaktan öte bulunmayıp, Kulübümüz, Federasyon Talimatlarında yazılı şekilde müsabakadan 1 gün öncesinde maç ile aynı saatte rakip takıma antrenman için salonu tam ve eksiksiz şekilde tahsis etmiştir. 
Mersin BBSK ile bu sene 28.09.2022 tarihinde Mamak Hidayet Türkoğlu Spor Salonu’nda oynanan Federasyon Kupası yarı final maçını 92-74; 29.10.2022 tarihinde Mersin Edip Buran Spor Salonu’nda oynanan maçı 87-83; son olarak Gölbaşı Cumhuriyet Spor Salonu’nda dün oynanan maçı 86-84 kazanmış bulunmaktayız. Bu üç farklı salonda oynanan maçların hepsinde mi “maçın ertelenme talebine muhalefet ettiğimizi”, “potaları indirip indirmediğimizi” kamuoyunun takdirine bırakıyor, sportmence tebrik edilmeyi beklerken asılsız ve gülünç iddialarla karşı karşıya kalmaktan dolayı üzüntü duyduğumuzu belirtmek istiyoruz. 
Türk Medeni Kanunu uyarınca, herkes dilediği derneğe üye olup istifa etmekte özgür olup, Mersin BBSK yöneticileri de bu kapsamda fiil ehliyetine sahip bireyler olarak diledikleri Mezunlar Derneği’ne üye olup istifa edebilirler. 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar Okunma: 1692