BGL normal sezon EN'leri - BasketFaul.com

BGL normal sezon EN'leri

22-03-23 09:54

 A GRUBU

 

Gaziantep Basketbol
Geçen sezonun BGL şampiyonu,klasman grubunu bu sezonu da çok iyi geçirerek namağlup bitirdi. Kadrosunu 2-3 oyuncu dışında koruyan Gaziantep temsilcisi kararlı, sert ve kaliteli oyunuyla rakiplerine net üstünlük sağlayarak bu senenin de en büyük şampiyonluk adayı olduğunu gösterdi.
 
TOFAŞ
Geçen sezonun en fazla göze batan oyuncularından Özgür Cengiz’i ve yılların deneyimli antrenörü Cem Akdağ’ı Gelişim Kolejinden transfer ederek altyapının başına getiren Bursa ekibi grubu 2. sırada bitirdi. Çeyrek finalde Beşiktaş karşısında Özgür Cengiz’in oynayıp oynamamasına göre şanslarında ciddi farklılık olacaktır.
 
Gelişim Koleji
Belki de BGL’nin adından en çok söz ettiren takımı oldular. Antrenörünü Tofaş’a kaptıran ve 1 oyuncusu NCAA’ye, 4 oyuncusunu da BSL kulüplerine transfer eden Gelişim Koleji, geçen sene sezon süre almayan kontenjan oyuncuları ve U18’den gelen oyuncularıyla, genç hırslı antrenörü Efe Can Önal’la çok iyi sezon geçirdiler. Darüşşafaka ile olan eşleşmede seri bir hayli çekişmeli geçmeye aday gözüküyor.
 
Galatasaray NEF
Sezonun 2. yarısında çıkış yakalayan Galatasaray’da en göze batan olumlu gelişme Efe Vatan’ın gelişimiydi. Türk basketbolu bu hızlı öğrenip gelişen genç oyuncuyu sabırsızlıkla gelişimini takip edecektir. Kariyerini umarız doğru planlar ve uzun yıllar adından söz ettirir. Türk Telekom ile eşleşmerinde bir tık daha favori gürünüyorlar.
 
TED Ankara Kolejliler
Ahmet Kutay Güneş ve Kerem Sarıaslan’ın taşıdığı bir takım görüntüsü verdiler. Sezona iyi başlasalar da, ligin 2.yarısında inişli çıkışlı bir performans gösterdiler. Karşıyaka eşleşmesinde işleri pek kolay değil gibi duruyor.
 
 
A GRUBU NORMAL SEZONUN EN’leri
SEZONUN TAKIMI
Gaziantep Basketbol
SEZONUN ANTRENÖRÜ
Ali Yıldırım (Gaziantep Basketbol)
SEZONUN OYUNCUSU
Arda Birkeser (Gaziantep Basketbol)
ALTIN KARMA
Ahmet Kutay Güneş (TED Ankara Kolejliler)
Emir Arda Sivas (Gaziantep Basketbol)
Cem Küçüközkan (TOFAŞ)
Sefa Karadöl (TED Ankara Kolejliler)
Emir Apaydın (Gelişim Koleji)
GÜMÜŞ KARMA
Ata Arda Gül (Galatasaray NEF) 
Doğan Bozveli (Gelişim Koleji)      
Turan Altunbaş (Gaziantep Basketbol
Efe Vatan (Galatasaray NEF)
Evren Demirci (TOFAŞ)
BRONZ KARMA
Özgür Cengiz (TOFAŞ)
Bartu Encü (Gelişim Koleji)
Yunus Miraç Nur (Antalya Gelişim Gençlik)
Kaan Bozkurt (Manisa BBSK İzmir Bahçeşehir Koleji)
Yağız Ahmet Aktaş (Bahçeşehir Koleji)
 
 
 

B GRUBU

 

 
Anadolu Efes
Geçtiğimiz sezon U16 takımıyla altyapılarda Türkiye şampiyonu olan Özcan Çakar’ı BGL takımının başına getiren Anadolu Efes, Emre Melih Tunca’nın büyük gelişim gösterdiği normal sezonda rakiplerine üstünlük kurarak grubu namağlup bitirmeyi başardı.
 
Darüşşafaka
Sezona iki mağlubiyet alarak başlayan Darüşşafaka, sezon ortasında inişli çıkışlı bir grafik çizdi. Takımdaki birçok oyuncusundan dengeli katkı alarak son 7 maçının 6’sını kazanıp klasman grubunu 2.sırada bitirDİ, çeyrek finalde Gelişim Koleji ile eşleşti.
 
Beşiktaş JK
Normal sezonu 11 galibiyet 7 mağlubiyet ile 3. sırada bitiren ekip, özellikle ligin 2. yarısını Yağız Aksu ve Ahmet Ata Özbek’in önemli katkılarıyla iyi geçirip play offlarda Tofaş’ın rakibi oldu. Serinin keyifli ve zorlu geçeceği kuşkusuz.
 
Pınar Karşıyaka
Basketbol Gençler ligine iyi bir başlangıç yapan İzmir ekibi, B Grubu'nun iyi basketbol oynayan takımlarından biriydi. İlkay Cem Cevizci ve Emir Bugay’ın iyi bir performans gösterdiği normal sezonu 4. sırada bitirerek, TED Ankara Kolejliler ile play off ön eleme turu oynayıp çeyrek finale yükselmenin mücadelesini verecek.
 
Türk Telekom
Bu sezon uzun oyuncusu Arda Özdoğan’dan 12 maç faydalanabilen Türk Telekom ilk 11 hafta 3 galibiyet alabildi ve ligin ilk yarısı beklenen performansının altında kaldı. Son 7 hafta Erim Edvin Lif’in de katkısıyla 6 maçını kazanan ekip B Grubu'nu 5.sırada bitirerek, Galatasaray’ın ön elemedeki rakibi oldu.
 
B GRUBU NORMAL SEZONUN EN’leri
SEZONUN TAKIMI
Anadolu Efes
SEZONUN ANTRENÖRÜ
Özcan Çakar (Anadolu Efes)
SEZONUN OYUNCUSU
Emre Melih Tunca (Anadolu Efes)
ALTIN KARMA
Mehmet Efe Teoman (Darüşşafaka)
Tolga Kay (Anadolu Efes)
Ahmet Ata Özbek (Beşiktaş)
Buğra Çal (Darüşşafaka)
Mehmet Efe Demirel (Anadolu Efes)
GÜMÜŞ KARMA
Yağız Aksu (Beşiktaş)
Berk Can Akın (Bursaspor)
Emir Bugay (Pınar Karşıyaka)
Mehmet Nihat Atalan (Bursaspor)
Arda Özdoğan (Türk Telekom)
BRONZ KARMA
İlkay Cem Cevizci (Pınar Karşıyaka)
Berkay Terzi (Teşvikiye)
Kadir Yiğit Yancı (Fenerbahçe)
Kerem Durmaz (Aliağa Petkim)
Emre Can Akdümbek (Darüşşafaka)
 

Yorumlar Okunma: 1370