Avrupa’da Kulüplerle varız (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Avrupa’da Kulüplerle varız (Hayri Pekergin)

21-03-23 01:33

Kadın basketbolunda Milli Takım seviyesinde 2014 sonrasında yaşanan duraklama ve gerilemeyi kulüplerin Avrupa Şampiyonası yolculuklarında görmüyoruz. 

Fenerbahçe ve Çukurova Basket’in Euroleague Women, Galatasaray’ın EuroCup Women için yaptığı yatırımlar Final maçlarının oynanacağı Nisan ayı yaklaşırken sonuç vermiş görünüyor. 

Euroleague Women’da Fenerbahçe Alagöz Holding çeyrek final serisinde geçen sene şampiyonluğu adeta hediye ettiği Sopron’u farklı skorlarla 2-0 geçerek iki maç ile F4 vizesi alabilen tek takım oldu.  

Son 11 yılda 9. Kez Final Four başarısı gösteren Fenerbahçe Alagöz Holding’in kulüp olarak bu odaklanması, Fenerbahçeli taraftarların geçmişte yaşanan hayal kırıklıkları nedeni ile “temkinli yaklaşımını” giderek umuda çeviriyor. 

Bana göre son iki sezonda, işlerin iyi gitmediği ve takım kimyalarında kırılganlık olduğu görülmesine karşı Lapena tercihinde ısrarın sarı lacivertlilere maliyeti en az bir ELW Kupası oldu. 

Bu sezon Maljkovic yönetimindeki Fenerbahçe Alagöz Holding, sezon başından ortalarına kadar inişli çıkışlı performans gösterdi. 

Bu performansı bir ölçüde Olcay Çakır Turgut ve Alina Iagupova’nın ilerleyen yaşları nedeni azalan etkileri, bir ölçüde TC pasaportu aldıktan sonra sakatlık ve performans problemlerinden bir türlü sıyrılamayan devşirme Kia Stokes ile ilişkilendirmek mümkün. 

Bununla birlikte sarı lacivertliler Türkiye’de ÇBK önünde kaybedilen CB Kupa Finali ve ING KBSL maçı sonrasında belirgin bir çıkışa geçti. 

Bu çıkışın ilk haftalarında içeride ve Avrupa’da gelen galibiyetler takıma gecikmeli katılan Stewart, McBride ve  Sabally’nin bireysel hücum başarıları temelli olsa da Fenerbahçe Alagöz Holding’in savunmada yavaş yavaş ilerleme sağladığı görülüyordu. 

Sopron ile oynanan ilk maçın son çeyreği sarı lacivertlilerin bu sezon Euroleague Women şampiyon adayı gibi oynadığı ilk bölüm oldu.   

Fenerbahçe Alagöz Holding o performansı Sopron’da oynanan ikinci maçta tekrarlayınca Final Four ile ilgili soru işaretleri giderek yerini güvene bırakmaya başladı. 

Vandersloot’un kadroya katılması hücumda kimyanın daha iyiye gitmesi anlamında önemli bir avantaj.

Bu ismin istikrarlı şutör McBride ile birlikte sahada olduğu anlarda savunma bir miktar aşağı gitse de dip toplamda artılar daha fazla. 

Stewart’ın üstün performansı, Messeman ve Sabally’nin çabuk ayakları ile perdeleri savunma potansiyeli yükselen savunmanın temel faktörleri.  

Fenerbahçe Alagöz Holding Final Four’da yerli rotasyonda Olcay Çakır Turgut ve Alperi Onar’dan katkı alır, Stokes artık “ghosting yapmayı” bırakır, Iagupova basit top kayıplarını azaltır ve Sabally son haftalarda olduğu gibi pota altı savunması ve hücumda boyalı alan üretimine önem verirse bir seviye daha yukarı gitme potansiyeline sahip. 
 

Euroleague Women’da sıralama grubunu lider olarak bitiren diğer takımımız Çukurova Basket Yenişehir Bld. oldu. 

Bu oldukça kayda değer bir başarı zira ÇBK Yenişehir Bld. yola kayıpsız devam ederse Fenerbahçe Alagöz Holding ile Euroleague Women finalinde karşılaşacak. 

Niye Euroleague Women Finalinde bir kez daha Türkiye’den iki takımı olmasın?

Turuncu lacivertliler gelen oyuncular, giden oyuncular, gelen coachlar, giden coachlara rağmen içeride CB Kupa finalini kazandıktan sonra Euroleague Women’da kendi sıralama grubunu önde bitirerek potansiyeli olduğunu ortaya koydu. 

Bana göre Çukurova Basket Yenişehir Bld. adına ELW’de grup seviyesindeki başarıyı getiren hamle  Roberto Iniguez’i Avenida’dan kopartıp almak ya da İspanyol coachun takıma (doğru tespitlerle) oyun kurucu Cornelius ve forvet Crvandakic’i monte etmesi değildi. 

Bana göre Çukurova Basket Yenişehir Bld.nin en önemli kararı İniguez’in takımın kaptan köşküne çıkması ardından oynanan maçlarda İniguez tarafından istenen savunma ve oyun planına uymayacağını şut seçimleri ve saha içi tavırları ile ortaya koyan Dewanna Bonner’ı göndermek oldu. 

Bu karar ile Bonner gibi bir oyuncuya verilmeyen tavizin power forvet Fanbengle’nin takımdan ayrılması sonrası gerçekleşmesi de dikkatlerden kaçmamalı. 

Benim gözlediğim, ÇBK organizasyonunu yönetenler geçmişte bu tip durumlarda ağırlıklarını hep oyuncudan yana koymuş ve bunun sonuçlarını elde edilemeyen hedeflerle yaşamışlardı.   

 
 
Şunun da bilinmesi gerekiyor;

ÇBK Yenişehir Bld. geçtiğimiz sezon olaylı şekilde kaybedilen EuroCup yarı finali ardından, FIBA maçlarında hakemlerin sürekli gazabına uğruyor. 

Bunun son örneğini Tango Bourges ile Mersin’de oynanan yarı final ilk maçının ilk 20 dakikasında gözlerimize gördük. 

Dolayısı ile Mersin ekibinin artık sahada hep doğruları yapması gerekiyor. Iniguez  bunu oldukça iyi anlamış görünüyor. 

Deneyimli İspanyol Coach Tango Bourges önünde, ilk maçın ikinci yarısında kontrolü ezici şekilde ele aldıktan sonra, takımının o ritmi sindirmesi için kilit oyuncuları kenara almayı uzun süre tercih etmedi ve ancak yardımcı coach’un bitime 3 dakika kendini uyarması sonucu rotasyonu devreye soktu. 

Bundan sonraki maçlarda Çukurova Basket adına sakatlığı yok ise Hollingswort’un süresini Williams’ı maç sonuna diri kalacak şekilde ayarlamak, savunma devamlılığında ikinci maçta (Anderson savunmasında) olduğu gibi sorunlar yaşamamak, sert savunmalara karşı Hayes ve Gray’in topu daha iyi paylaşması ve pota altına top indirmeyi unutmamak temel performans faktörleri olacak. 

Çukurova Basket için de yerli rotasyonun katkısı önem taşıyor. 

ELW play-off sertliği farklı bir deneyim gerektirse de Gökşen Fitik, Asena Yalçın, Özge Özışık, Esra Ural Topuz ve Sinem Ataş gibi isimler görev geldiğinde elleri titremeyecek kadar deneyime sahip durumda.   
 

 
Galatasaray Çağdaş Faktoring transfer sezonuna başkanlık seçimi nedeni çok geç girmesine, Prince, Işıl Alben ve Pelin Bilgiç’ten oluşan guard rotasyonunun oldukça yüksek yaş ortalamasına, bu rotasyonu destekleyen düşük maliyetli Pulvere’nin performans kısıtlarına ve Tuğça Canıtez gibi deneyimli bir ismin yokluğuna rağmen EuroCup Women yarı finalinde bu kupanın en deneyimli kulüplerinden Umana Reyer önünde 74-49 skorlu ilk maçta kayda değer avantaj elde etti. 

Bu kupayı geçmişte iki kez kazanan Galatasaray ile Reyer Venezia 2018 EuroCup Women finalinde de karşı karşıya gelmiş ve kazanan sarı kırmızılılar olmuştu. 

İtalyan takımı geçen sezon EuroCup Women’da finali adeta kıl payı ile kaybetmişti.  

Galatasaray Çağdaş Faktoring Coachu Alper Durur sezon boyunca, maçların ilk yarılarında yaş ortalaması yüksek takımının enerjisini maç sonuna saklayabilmenin arayışında oldu. 

Deneyimli coach bu stratejinin karşılığını kritik yarı final sınavında savunmada 40 dakikaya yayılan devamlılıkla alırken son bölümde giderek artan fark ikinci maç için kayda değer bir avantaj sağladı. 

Galatasaray Çağdaş Faktoring adına Işıl Alben, Prince ve Pelin Bilgiç üçlüsünün savunma performansı, az top kaybı ile karşı sahaya gelmeleri, takımı sezon boyunca taşıyan isimlerden biri olan Nacickaite’nin performansının devamı, hücumun sigortası konumundaki McCowan’ın erken faul sorunu yaşamaması  yarı final ikinci maçı adına önemli faktörler olacak. 

Meltem Yıldızhan da oyunun her iki yönünde etkisini arttırarak gruba katılırsa sarı kırmızılıların işi daha da kolaylaşabilir.  
Reyer’in salonu zor bir salon. Yarı final ikinci maçının ilk yarısı şüphesiz çok sert bir mücadeleye sahne olacak.  Bununla birlikte Galatasaray Çağdaş Faktoring çok deneyimli isimlerden kurulu bir ekip. 

Bu isimler ilk maçtaki skoru düşünmeden finale odaklanmanın gereklerini yapar ise maçın sonuna doğru giderek aşırı risk almak zorunda olacak Umana Reyer önünde sarı kırmızılıların final vizesi alması sürpriz olmayacak. 

Twitter: @hayripekergin

Yorumlar Okunma: 3903