Tarama Programı Gerçekleştirilmeli (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Tarama Programı Gerçekleştirilmeli (İlker Yıldız)

22-03-23 15:33
Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) tarafından, potansiyel sahibi genç basketbolcuların bilgilerinin kayıt altında tutulması ve gelişimlerinin düzenli olarak takip edilmesi adına 2019 yılında başlayan "TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı"nın, TBF resmî internet sitesinde bu yıl düzenlenmeyeceği ile ilgili tek cümlelik "2022-2023 sezonunda tarama programı gerçekleşmeyecektir" şeklinde bir ifade dışında herhangi bir bilgilendirme yapılmadığını üzülerek görüyoruz.

Bu projenin ilk adımlarının atıldığı dönemde, yetkili kişilerle hem röportajlar yaparak hem de bilfiil kamplara katılarak her aşamasındaki süreci izleme imkânı bulmuştum. Ülke basketbolumuz adına ne kadar değerli bir proje olduğunu ilk aşamadan itibaren gerek köşe yazılarımda gerekse de sosyal medya paylaşımlarımda defalarca belirtmiştim. Bu güzel projeyi başlatan mevcut TBF yönetimine ve emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

Ülke basketbolumuzun gelişimi adına, bu tür projelerin çok önemli olduğu muhakkak. Bu tür değerli projelerde, taviz verilmeden her ne olursa olsun süreklilik sağlandığı müddetçe de ülke basketbolumuzda gerek yatay (sayısal olarak basketbolcu havuzunun genişlemesi ve basketbolun ülke çapına yayılması) gerekse de dikey açıdan (üst düzey yetenekli oyuncuların, tutkulu ve adanmış antrenörlerin ve entelektüel yöneticilerin ülke basketbolumuza kazandırılması) önemli bir gelişim sağlanacağı da kuşku götürmezdir.

Bu sayede ülke basketbolumuzda bölgeler arasında mevcut olan niteliksel ve niceliksel anlamdaki makas daralacak, ülke basketbolumuzun gerçek emekçileri olan değer üretenler arasındaki etkileşimler ve iletişimler artacak, ülke basketbolumuzda ortak bir dil inşasının gerçekleştirilmesi adına çok önemli adımlar atılmış olacak ve ülke basketbol ekolümüzü oluşturma adına zengin bir zemine kavuşma imkânı yaratılmış olacaktır. Ancak, sürekliliğin sağlanmadığı bu tür projeler ise hem basketbolumuzda önemli bir jenerasyon kaybına hem tutarlı olmayan verilere hem de sil baştan tekrarlanmak zorunda kalınarak her açıdan maliyetli bir sürecin yaşanmasına sebebiyet verecektir. Oysa bu değerli proje, şartlar ne olursa olsun aralıksız bir şekilde devam ettirilmiş olsa; ülke basketbolumuzun adeta röntgeninin çekiliyor olmasından dolayı, birçok sorunun görüntülenmesi ile birlikte, ülke basketbolumuz adına yaşanan sorunların da teşhisi ve çözümü de bir o kadar kolay olacaktır.

Salgın sürecinden sonra, bu yıl da "TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı" yapılamazsa, hem bu değerli proje adına şu ana kadar yapılanlar büyük ölçüde heba olacak hem ülke basketbolumuz belli başlı illerin (İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara gibi) eline bakar olmaya devam edecek hem de ülke basketbolumuz belli bir kesimin hegemonyası altında kalmaktan kurtulamayacaktır!

Asıl üzücü olan ise basketbolumuzun vizyonunun genişlemesi yerine, gün geçtikçe daralması ve Anadolu'nun unutulmaya başlanmasıdır. Dar çerçeveye hapsolmuş bir basketbol perspektifimizin, ülke basketbolumuzun gelişimine bir katkısı olamayacağı da bir gerçektir. Bu dar bakış açısının kimlere fayda sağlayacağı da bellidir! Bu ve bunun gibi değerli projelerin koşullar her ne kadar zorlu olsa da yine de sürekliliğinin sağlanması, ülke basketbolumuza değer üretenlerin federasyon yöneticileri gözünde ehemmiyetini de ortaya koyacaktır. Aksi halde, ülke basketbolumuzda değer üretenlerden çok, basketbolumuzu tüketenler ön planda yer almaya devam edeceklerdir.

Ülke basketbolumuzun geneline hitap eden böyle önemli bir proje sayesinde, ülke çapında bütün illerimizdeki gerek oyuncu olarak gerek antrenör olarak gerekse de idareci olarak katkı sağlayan bütün paydaşlarımızın milli takımlarda yer alabilmesinin heyecanını yaşamalarının da sağlandığını ve özellikle de değer üretenler açısından ülke basketbolumuza önemli bir katkı sağlandığını da unutmamalıyız. Bu değerli proje aslında ülke basketbolumuz adına değer üretenlere verilen önemin bir göstergesidir. Bu güzel projenin akamete uğramaması adına, TBF’nin değerli yöneticilerinin ne pahasına olursa olsun, ülke basketbolumuz adına çok değerli olan bu projenin, bu yıl ve gelecek yıllarda da yapılmasını sağlamalarını istirham ediyorum.

2022-2023 sezonunda da, sonrasında da “TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı” "GERÇEKLEŞTİRİLMELİDİR".

Her şey Türk basketbolu için, her şey Milli Takımlarımız için. Saygılarımla. 

Yorumlar Okunma: 1558