EuroBasket 2022 ev sahipleri 227 milyon euto gelir elde etti - BasketFaul.com

EuroBasket 2022 ev sahipleri 227 milyon euto gelir elde etti

23-03-23 21:12
Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Avrupa ile Nielsen Sports tarafından FIBA Avrupa Basketbol Şampiyonası (EuroBasket) 2022’nin ortak ev sahipleri Berlin, Köln, Milano, Prag ve Tiflis şehirleri üzerinde etkisini değerlendirmek amacıyla kapsamlı bir “Ev Sahibi Şehir Etki Çalışması” gerçekleştirildi. 

FIBA EuroBasket 2022'nin ev sahibi şehirler üzerindeki toplam finansal etkisi 270 milyon avro olarak hesaplanırken bu, üç farklı kategoriye ayrıldı: ekonomik, medya ve sosyal.

Toplam ev sahibi şehir etkisinin en büyük kısmı olan 227 milyon avro katılımcıların ve etkinlik organizatörünün harcamalarından kaynaklanan ekonomik etkiden oluşurken, ev sahibi şehirler için TV, internet yayını, çevrimiçi ve sosyal medya kapsamı tarafından oluşturulan medya etkisi 39 milyon avro olarak değerlendirildi.

Aynı zamanda, beş şehrin tamamı bu kategorilerin her birinden yararlandığından, artan fiziksel aktivite seviyeleri ve gönüllülerin becerilerinin artırılması yoluyla değerlendirilen sosyal etki ise 4 milyon avro olarak hesaplandı.

FIBA EuroBasket 2022’nin final aşamasına ev sahipliği yapan Berlin, 83 milyon avro ile ev sahibi şehir etkisinin üçte birini oluşturdu. Grup aşamasına ev sahipliği yapan şehirler de ekonomik katkıdan yararlandı: Köln 63 milyon avro ile ikinci en yüksek gelire sahip oldu, Prag 54 milyon avro, Milan 45 milyon avro ve Tiflis 25 milyon avro gelir sağladı.

FIBA EuroBasket 2022’yi beş şehirde toplamda 650 binin üzerinde basketbolsever takip etti. Bu rakamın 240 binini tekil ziyaretçiler oluştururken, yarısından fazlası ülke sakinlerinden, yaklaşık 50 bini ise uluslararası ziyaretçilerden oluştu.

Nielsen Sports, ayrıca, FIBA EuroBasket 2022'ye ev sahipliği yapan şehirler hakkındaki algıyı ölçmek için turnuva sırasında tüketici araştırması da yaptı. Buna göre, yaklaşık 1250 kişilik bir örneklem büyüklüğünün yüzde 90'ı, turnuvaya ev sahipliği yapmanın şehrin itibarını güçlendirdiğine inanıyor.

Çalışmaya göre dijital rakamlar da turnuvanın başarısını doğrular nitelikte oluştu. Çeşitli sosyal medya kanalları üzerinden 4,2 milyar etkileşim alınırken, TV, internet ve farklı yayın ortakları üzerinden turnuvayı dünya çapında 303 milyon izleyici takip etti. 

Yorumlar Okunma: 533