ÇIKIŞTAKİLER 2023 (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

ÇIKIŞTAKİLER 2023 (Hayri Pekergin)

27-03-23 12:56

Okuyacağınız yazı uzun süre ertelediğim bir konuyu,  sezonun çıkış yapan takım ve oyuncularını ele alıyor.  


Uzun süre bekletmemin nedeni yazıda adı geçen takım ve oyuncuların ülke basketbolunun erkek kadın ayrımı olmaksızın en büyük sorunlarından biri olan performansta istikrarı başarıp başaramadıklarını görmek. 

Performansta dalgalanmalar olması gayet normal. Bununla birlikte hem takım hem oyuncu için sezona nasıl başladığından çok sezonun nasıl bitirildiği değerli ve önemli. 

Kulüp sahipliği standartların sorunlu olduğu kadın basketbolunda tesise, tarama çalışmalarına yatırım yerine zaten var olan mahalli bir U18 takımına adını verip altyapıda “portatif inşaat temeli” fotoğrafı üreten kulüplerin sayısı, takımların yalnızca performans olarak değil etik ve sürdürülebilirlik gibi “değerler” açısından da izlenmesi gereğini doğuruyor. 


Euroleague Women’da Fenerbahçe Alagöz Holding ve Çukurova Basket Yenişehir Bld. “Final Four” vizesi aldı. Bu seviyede iki takımla temsil edilmek çok sevindirici. 

Bu günlerde Euroleague Women’daki iki kulübümüz arasında Final Four organizasyonuna talip olma yolunda “tatlı” bir rekabet yaşanıp yaşanmayacağını izleyeceğiz. ÇBK’nın organizasyonu almaya yaklaşması sarı lacivertlilerin de bu konuda “göründüklerinden” daha istekli olmasını sağlayabilir. 

ÇBK Yenişehir Bld takımının Fransız Bourges önünde evindeki çeyrek final 3. maçında hakemlerin Bourges’un sertliğine gözlerini kapatması, 28 sayı farka rağmen adeta dayak yiyen tarafın Mersin ekibi olması dikkatlerden kaçmadı. 

Bakalım Mersin ekibi FIBA Genel Merkezi nezdinde hakem yönetimlerinden daha adil bir yaklaşımla karşılaşabilecek mi?  

Her iki ekip için de biz alamazsak hiç olmazsa Schio ya da Prag olsun yaklaşımı geçerli olabilir. Bu arada Prag’ın maçlarını oynadığı ve daha önce de ELW F4’e ev sahipliği yapan salonun “hala” F4 standartlarına uymadığı da bir gerçek. 

Fenerbahçe Alagöz Holding, Breanna Stewart’ın çok katmanlı performansı, Meesseman’ın pota altı savunma dezavantajını dengeleyen hücum başarısı, Mc Bride, Iagupova ve Vandersloot’un bu seviyedeki deneyimlerine bu sezon pota altına daha yakın oynayarak potansiyelini takımı için daha verimli kullanan Sabally’yi eklemiş durumda. 

Stokes ve yerli rotasyon bu gruba katılırsa Çeyrek finalde izlediğimiz savunma performansı sarı lacivertlilere çok uzun süredir beklenen kupayı getirebilir.  

ÇBK Yenişehir Bld. Bourges önündeki en büyük sınavı, aradaki kalite farkını kavga ederek eşitlemeye çalışan rakip önünde sürekli sakin kalmayı başarmaktı. 

Chelsea Gray’in triple double a yaklaşan performansı, bu maçta yediği dayağa rağmen sakin kalan Tiffany Hayes’in savunmada da verim sağlaması, Elizabeth Williams’ın bilinen gücü, konfor alanında pas alabildiği zaman “dağıtıcı” olabilen Hollingsworth’ün daha çok süre alması, Cornelius ve Crvandakic’in ELW F4 seviyesindeki “görev oyuncusu” istikrarı ve yeni gelen Dubljevic’in fizik gücündeki yükselme işaretleri Mersin ekibi adına olumlu. 

ÇBK Yenişehir Bld. de Gökşen Fitik savunmada da etkili olur, Asena Yalçın süre aldığında hata yapmamak için değil rakibin hatasını aramak için oynarsa Mersin ekibinin Avrupa’da  “iş yapan”  rotasyonu daha da genişleyebilir.

Galatasaray Çağdaş Faktoring ise İtalyan Reyer Venezia önünde 69-60 yenilgi yaşasa da ilk maçtaki 25 sayı farkı koruyarak Avrupa’nın 2 numaralı kupasında bir kez daha finale yükseldi. 

Sarı kırmızılıların yaş ortalaması yüksek guard rotasyonu kaynaklı enerji, tempo ve savunma sorunlarına karşı tehlike yaşamadan finale ulaşması, coach Alper Durur’un sezon başından bu yana maçların ilk yarılarında uyguladığı enerji tasarrufu ile takımına “Nisan’ı göstermesi” kadar pota altındaki gücü ile diğer pozisyonların işini kolaylaştıran McCowan’ın performansına bağlı.  

Azura Stevens zaten geçen WNBA sezonunda büyük işler yapmıştı. Bu seviyede etkili olması sürpriz değil. Yarı finalin 2. ayağında takımı bütün sezon taşıyan isimlerden Nacickaite’nin durgunluğu Prince’in başarısı ile dengelenince sarı kırmızılılar tarihinde 3. kez Euro Cup finaline yükseldi. 

Finalde Asvel önünde Galatasaray Çağdaş Faktoring 2. maçı kendi evinde oynama avantajına sahip olacak.  
 
******

Türkiye’nin kadın basketbolunda bir numaralı ligi ING KBSL “Nilay Aydoğan Sezonunda” önümüzdeki günlerde oynanacak  Beşiktaş - Emlak Konut ve Nesibe Aydın – Galatasaray Çağdaş Faktoring maçları ile play-off üst orta segment sıralaması belli olacak.

Ligden düşme hattında ise son yıllarda yaptığı altyapı yatırımları ve bu sezon kadrosundaki genç oyuncuları ile geçmişten çok farklı bir görünüme sahip Melikgazi Kayseri Basket ile Karadeniz’in “inatçı” takımı Rize Belediyesi arasındaki çekişme sürüyor. 

ING KBSL’de uzun süredir beklediğimiz 20’li yaşların başındaki isimlerden bu sezon gelen başarılı performanslar var. 

Onlardan önce, ING KBSL’de şu ana kadar yılın en başarılı yerli oyuncu performansı olarak BOTAŞ guardı 26 yaşındaki Sevgi Uzun’a 15.3 sayı, 4.5 ribaunt, 7.6 asist ortalaması ile yer vermek gerekiyor. Bu ismi seneye Euroleague Women takımlarından birinde görmek sürpriz olmayacak. 

Fenerbahçe Alagöz Holding’de 27 yaşındaki oyun kurucu Alperi Onar’ın zaman zaman ELW seviyesine taşıdığı etkili oyunları ile çok değerli. Bu isim ING KBSL’de 13.1 sayı, 2.3ribaunt, 3.8 asist ile oynuyor.  

Galatasaray Çağdaş Faktoring’de Pelin Bilgiç zaman zaman çok eleştirilse de 10 sayı, 3 ribaunt, 4 asist ortalama ile yerli rotasyonun ön sıradaki ismi olmayı başarıyor. 

OGM Orman Spor’dan Damla Gezgin (9.2 s, 3.3 rb, 1.9 as), Nesibe Aydın guardı Derin Yaya (8.5 s,2.7 rb, 4 as), Çankaya Üniversitesinden Ayşe Cora (10 s, 3.5 rb, 2.2 as), ilerleyen yaşına rağmen Emlak Konut forması ile yararlı oynayan Bahar Çağlar (7.7s, 7.7 rb), sezonun ilk bölümünde KBSL kariyerinin en etkili bölümünü oynayan Bursa Uludağ Basket forveti Ferda Yıldız (9.4 s, 2.5 rb) ve takım arkadaşı Özge Kavurmacıoğlu (10.3 s,7.1 rb, 3.4 as), BOTAŞ’ta sakatlıklar ardından sezon sonuna doğru performansı artan Melis Gülcan sezonun ön planda yer alan isimleri arasında.    

Artık kariyerlerinin olgunluk dönemine adım atan isimlere geri dönersek;

Beşiktaş’ın 22 yaşındaki forveti Elif Bayram 9.5 sayı, 8.1 ribaunt ortalamaları ve son haftalardaki güçlü performansı ile sezonu iyi bitirecek görünüyor.  Aynı yaştaki isimlerden ÇBK Yenişehir Bld. guardı Gökşen Fitik 8.8 sayı, 3.1 ribaunt, 2.3 asist ortalaması, Nesibe Aydın forveti Şevval Akalan 11.2 sayı, 4.1 ribaunt ortalaması, Melikgazi Bld. Kayseri Basket forveti Şuğranur Sönmez 9.1 sayı,3.5 ribaunt, 3.5 asist ortalamaları ile çıkıştakiler listesinde.  

Bu isimlere sezon içinde yaşadıkları sakatlıklar nedeni ile potansiyellerini bulma yolundaki  BOTAŞ’ın 2002 doğumlu forveti Pelin Gülçelik ve Beşiktaş’ın yine 21 yaşındaki forveti Melek Uzunoğlu’nu eklemek gerekiyor.  Bu iki ismin takımları play-off a kaldığı takdirde sezon ortalamaları üzerinde işler yapması benim için sürpriz olmaz.    
 
******

Kadın basketbolunun iki numaralı ligi TKBL’nin zirvesinde bu ligde başarılı olmanın formülü konumundaki isimlerin yarısını kadrosunda birleştiren Tarsus Belediye var. Nihal Güngör Yıldırım, Ebru Torun, geçirdiği sakatlık ardından aynı sezonda geri dönmeyi başaran Hande Kuzu ve Yağmur Bul pivot Goodlett ile birlikte en etkili isimler.  

Ligin ikinci sırasında çıkış yapan tanımının tam olarak hakkını veren Fenerbahçe Gelişim’i görüyoruz.  

Sarı lacivertliler bu ligde yer alan gelişim takımları arasında KBSL – TKBL koordinasyonunu daha etkili daha pürüzsüz yöneten ekip konumunda. 21 Yaşındaki guard İdil Saçalır oyunun her iki yönündeki güçlü etkisi, işin dışından bakanlarca görülmesi zor ama takıma yararlı alanlardaki odaklanması ile listenin başında olmayı hak ediyor.  

21 Yaşındaki forvet Doğa Adıcan, 20 yaşındaki forvet Selin Rachel Gül, bu gruba çok yararlı olan 24 yaşındaki Djordjevic ve 17 yaşındaki forvet Elif İstanbulluoğlu Fenerbahçe Gelişim takımının bu sezonki çıkışına katkı yapan isimler. 

Sarı lacivertliler tam kapasite oynayıp, guard pozisyonunda zaman zaman çok etkili olabilen Ayşe Yılmaz ve ceza şutlarında giderek uzmanlaşan guard İrem Erdik ve kendi şutunu önemsediği zaman farklı verim üreten forvet Selen İrem Baş’tan kaldıraç etkisi aldığı maçlarda bu ligde her takımı yenebilecek potansiyele sahip.    

TKBL’de son haftalarda kadrosunu daha da güçlendirmesine rağmen bir düşüş içinde olan İzmit Belediye Spor yine de play-off sürecinde etkili olabilecek bir ekip. Tarsus Belediyesi ile oynayacakları maç bu yolda iyi bir işaret olacak.  İzmit temsilcisinde yabancı forvet Marginean ile birlikte Deniz Aygül, Betül Pehlivan ve Ezgi Manlacı savunmada ritim bulduğunda hücumda etkinliği artan oyuncular. 

TKBL’nin en kıdemli kulübü olan Ferhatoğlu Edremit Bld. Güre Spor kendi tarihçesindeki en güçlü kadroya sahip olmasa da Weathersby’nin pota altı hakimiyeti kurduğu maçlarda Yağmur Öztürk, Avinar Kaya ve Gizem Kumandanoğlu ile etkili olabiliyor.  

Galatasaray’dan gelen 20 yaşındaki forvet Arifecan Vardar’ın takıma katıldıktan sonraki başarılı performansı hem genç oyuncuların bu lige, hem de bu ligin “nitelikli” genç oyunculara ne kadar ihtiyaç duyduğunun göstergesi. 

Basketbol dünyası TKBL’de yabancı oyuncu olmaksızın mücadele eden, sezon içinde Erdenay Topçu’nun da sakatlık yaşadığı BOTAŞ Gelişim’in performansının değerini gelecekte daha iyi anlayacak. 20 yaşındaki Pelin Gülçelik’in daha geçen sezon KBSL’de yarattığı değer bunun iyi bir örneği. 

Kırmızı beyazlılarda bu sezon en öne çıkan isim 21 yaşındaki guard Rana Uçar. 23 Yaşındaki Ronahi Zilan Kıran zaten TKBL’de zirveyi hedefleyen her takımda yer alacak konumda. Buradaki performansı KBSL’yi ne ölçüde yapabileceğini anlamak için takip ediliyor.  Saliha Mandıracı kendi şutunu yaratma becerisi ve şut yeteneğine yakın savunmalarını penetre ile geçip potaya dengeli atak ve etkili savunma başarılarını eklediği ölçüde KBSL’de her takımda yer alabilecek nitelikte.  

Bu oyuncuyu, kendisi ile aynı yaşlarda benzer özellikleri olan Esmeral Tunçluer’in bu iki temel performans kriterini 25 yaşından sonra geliştirdiğini akıldan çıkarmadan değerlendirmek gerekiyor. Bana göre bukonularda artık “top kendisinde” 

BOTAŞ Gelişim zaman zaman talihsizlik sakatlıklar yaşasa da Işılay Eğin, Burcu Büyükayan ve Aysude Yıldıztekin gibi TKBL’de her iddialı takımın ilk beşinde yer alabilecek pivot/power forvet rotasyonuna sahip. Bu isimlerin rotasyona etkili şekilde dönmesi ve savunma direncini sezon başı standartlarına getirmek kırmızı beyazlıların play-off sürecinde başarısını belirleyecek.

Gelişim takımları dediğimiz zaman sıralamada daha aşağıda olsa Emlak Konut Gelişim takımına burada ayrı bir yer vermek gerekiyor. Geçtiğimiz haftalarda TKBL gibi sert bir ligin yaş ortalaması en genç takımının zirveyi yakından takip eden Fenerbahçe Gelişim önünde aldığı galibiyet yankı yarattı. 

Ben bu konuda şaşıranlara şaşırıyorum zira Emlak Konut yabancı oyuncusu Marjanovic’ten Fenerbahçe Gelişim önünde aldığı verimi diğer maçlarda alabilmiş olsa zaten TKBL’de  ilk 4-5 takımdan biri olurdu. 

Oyun kurucu 19 yaşındaki Berfin Sertoğlu’nun yönettiği pas trafiğine katkısı kadar zaman zaman 30 sayıları bulan sayı potansiyeline ulaşan gelişim çizgisini bu sezon canlı olarak izledik. İzliyoruz.

Hemen onunla birlikte sezon içinde performansını adım adım yukarı götüren oyun kurucu 18 yaşındaki Ceren Akpınar, sezonda iniş çıkışlar yaşasa da ritmini bulduğunda çok etkili olabilen forvet 19 yaşındaki Eda Balkan ve guard Sıla Kaya Emlak Konut Gelişim’de ön plandaki isimler konumunda.     

Aslında her biri başka takımlarda lider oyuncu olabilecek Nimet Çalışkan, Feray Laiç, Yağmur Yılmaz, Ece Erginay TKBL’de geçecek 1-2 sezon sonrasında çok daha farklı seviyede göreceğimiz isimler olacak. 

Potansiyel sahibi genç oyuncular için etkili oyuncu stoğu giderek yaşlanan TKBL önemli bir gelişim fırsatı. Umarım ÇBK Yenişehir Bld. ve yatırım yapan diğer kulüpler de TKBL’de yer alan kadrolar kurar. Bu şekilde bizler de TKBL’deki sahiplik sorunları, etik standartlar, şüpheli ilişkiler yerine genç oyuncuların gelişimine daha fazla odaklanırız.  

TKBL’de zirve takipçisi konumunda yer alan takımlardan bir diğeri bu sezon dar bir rotasyon ve pota altında sınırlı kapasiteye rağmen Kırklareli Basket. 

28 Yaşındaki forvet Fahriye Bayraktar şüphesiz sezonun en iyi çıkış yapan ismi. Sağlıklı olduğu maçlarda İrem Tulgar, takıma sonradan katılan çok deneyimli Gülşah Çelebi, pota altının yükünü omuzlayan Saynur Tozlu, iş ciddiyeti ile Seda Öztürk ve bu sezon 29 sayı ortalaması ile takımın skor yükünü çeken guard Mazyck Kırklareli şehrine bu sezon çok iyi maçlar izletti. 

Yeşil siyahlıların play-off sürecinde kısıtlı kadronun sıkıntılarını daha çok hissedeceği kesin olsa da bu sezon teknik patron olarak ilk TKBL deneyiminde sürpriz bir çıkış gerçekleştiren coach Kerem Aşıcı’nın ekibi pota altını faul sorununa girmeden savunabildiği ölçüde başarılı olacak görünüyor.  

Elazığ il Özel İdare’de bu sezonun tartışılmaz ismi İlknur Yıldızhan Çetin. Yalnız hücumda çok yönlü katkısı savunma başarısı değil, takımı toparlayan yaklaşımı, kimyayı destekleyen pasları ile bu sezon çok başarılı. Performansındaki eksikliğin takımını ne kadar etkilediği bu hafta Emlak Konut Gelişim maçında izledik. 

Elazığ İl Özel İdare Elazığ şehrinde maçlarına devam ederken Ankara’ya taşınma kararı alan Elazığ Basketbol’un basketbola getirisi Dilara Göçmen, Gülfer Tokatlı gibi büyük resmin içinde göreceğimiz genç isimlerin deneyim kazanmasına katkısı oldu. 

TKBL Liginin deneyimli oyuncularını kadrosunda toplayan Tourism X Boğaziçi Basketbol Reid’in takıma katılması ardından yukarı çıkış yaparak play-off ta umulmadık sonuçlar alabilir. Denise Karaoğlan, Melisa Korkmaz, son dönemde Maria Gültekin ön planda isimler olarak görülüyor.

Bu kadronun ligde 9. sırada yer almak için kurulduğuna inanabilmek mümkün değil.   

TKBL’de ön planda yer alan diğer oyuncular HDI Sigorta Yalova VIP power forveti Başak Altunbey, Alanya Bld. Antalya Güneşi takımında Sevgi Güleç ve Özge Karataş, Turgutlu Belediye’de Pelin Küccük, Urla Gençlik’te Gönül Dönmez. DİBA’da Melis Uçar ve Beril Arık olarak sayılabilir.  
 
 
Bu sezon Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligini daha geçen sezonlara oranla daha yakın takip etme olanağım oldu. 

Öncelikle sezonu yenilgisiz bitirerek bu ligde şampiyon olan Çerkezköy Belediye Spor’u çok kutlamak gerekiyor. Geçtiğimiz sezon da finallerde mücadeleci performansı dikkat çeken, faaliyetini istikrarlı şekilde sürdüren bu organizasyon Çanakkale’de yapılan finallerde şampiyonu belirleyen maçı guard Şeydanur Şahin ve forvet Nursima Üzümcü’nün etkili oyunlarıyla 67-66 kazandı. 

Her iki oyuncu da basketbola Doğu Anadolu illerinde başlayan, zorluklara rağmen geri adım atmadan hedeflerine adım adım ilerleyerek bu başarıyı yaratan isimler.  

2014 yılında İzmit’de yapılan Türkiye finallerinde U14 seviyesinde etkili oyunlarını hatırladığımız Ceren Taşer, 2018 U16 Şampiyonasının MVP’si Başak Gemalmaz şampiyonlukta pay sahibi diğer oyuncular. 

Bütün bu örnekler aslında bize Anadolu’da nice Şeydanur’lar, Nursina’lar yeni şansları hak eden Ceren’ler Başak’lar olduğunu gösteriyor. 

Umarım halen gerilemeye devam eden kadın basketbolunda KBBL esaslı bir proje yapılır. Anadolu’ya yayılan, bünyesinde altyapı kuracak, sürdürülebilirlik kriterlerine sahip olan ve somut desteklerle teşvik edilen bir KBBL basketbolumuz için üretmeye başlar. 

KBBL Finallerinde ikinci sırayı alan Zonguldak Basket 67 ilk yılında toplama tabir edilen bir takım olmanın getirdiği tüm handikaplara rağmen bu konumdaki diğer kulüpleri geride bırakarak TKBL vizesi aldı. Bu organizasyon altyapı kurarak, etik değerlere saygı duyarak, TKBL’deki sorunlu sahiplik ilişkilerine bulaşmadan yoluna başarı ile devam ederse Zonguldak adına çok olumlu olur.  

KBBL’de 3. sırayı alan Burhaniye Belediye kadın basketboluna çok hizmet etmiş bir yapı. Bugün Gizem Başaran Turan diye bir oyuncudan söz ediyorsak Galatasaray altyapısı ardından o takımda edindiği deneyimlerle bugüne geldiği, bu şekilde onlarca başka örnek olduğu akıllardan çıkmamalı. 

Çanakkale’de yapılan finaller öncesi oyun kurucu Merve Büyükbayrak’ın sakatlığı Burhaniye ekibi için Çerkezköy ve Zonguldak maçlarında şanssızlık oldu. Sudenur Tok, Simge Özkutlu, Ayça Kıroğlanoğlu, Zeynep Zilan Yeşil, Elif Nur Ayhan ve Tuğçe Alan farklı maçlarda ön plana çıkan isimlerdi.  

Gelecek sezon, özellikle seçimlerden sonra oluşacak yeni dengelerle “yukarıda” bazı takımların yer almayabileceği dikkate alınırsa Burhaniye Belediye takımını gelecek sezon TKBL’de görmek sürpriz olmayacak. 

Twitter: @hayripekergin

Yorumlar Okunma: 4837