Ataman: Kaderimiz sadece bizim elimizde değil - BasketFaul.com

Ataman: Kaderimiz sadece bizim elimizde değil

28-03-23 23:30
Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman, Olimpia Milano galibiyetinden sonra yayıncı kuruluşa görüşlerini paylaştı.
“Çok zor. Bu akşam oynadığımız basketbolun ardından mutlu olmalı mıyım bilmiyorum. Ya da endişelenmeli miyim? Bu tip agresifliği, top dolaştırmayı, doğru şutlar bulmayı, her top için savaşmayı sadece play off'lara kalma konusunda büyük sıkıntıda olduğumuz zaman yapıyoruz. Oyuncularımı tebrik ediyorum. Pes etmediklerini gösterdiler. Bu sadece bir galibiyet. Perşembe günü bir maç daha var. Aynı şekilde devam edeceğiz ve neler olacağını göreceğiz. Çok zor bir durumdayız. Bu tip agresif basketbol oynadığımızı, topu iyi dolaştırdığımızı sadece bu durumlarda görüyoruz. Sezonun sonunda bu yeterli olacak mı bilmiyorum çünkü kaderimiz sadece bizim elimizde değil. Taraftarlarımıza desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Takım son 4 yıl harika oynarken, burada herkes eğlenirken, şov izlerlerken ve biz şampiyonluklar kazanırken bizi desteklemek kolay. Ama benim için bu tip durumlarda takımı desteklemeleri benim için çok önemli. Tüm taraftarlarımıza destekleri için teşekkür ediyorum.”
BEYAZ BAYRAK ÇIKARMAYA NİYETİMİZ YOK
Ataman basın toplantısında ise şunları söyledi:
“Bugün harika basketbol oynadık ama buna rağmen mutlu mu olmalıyım yoksa endişelenmeli miyim bilmiyorum. Maç boyunca çok agresif savunma yaptık, ribaundları kontrol ettik. Hücumda ise sürekli topu paylaştık, doğru atışları bulduk ve bu sayede toplam 19 asist yaptık. Yine de bu tür etkili bir performansı sadece başımız dertteyken sergiliyoruz. Sonuç olarak maçı kazandık, perşembe günü Virtus Bologna’ya karşı çok kritik bir maça çıkacağız. O maçı da kazanarak playoff bileti için umutlarımızı korumaya çalışacağız. 

Maçtan 2 gün önce idmanlarda kısa beşle oynamayı denemeye başladık, maça da böyle başlayıp eğer pozitif sonuç alırsak bu şekilde devam etmeyi düşündük. Aslında bu bizim geçtiğimiz senelerde oynadığımız sisteme benzer bir sistem, sonuç olarak oyunun her iki yönünde de işledi. Savunmada Will Clyburn’le switch yaptık, hücumda ise pas trafiği eski günlerdeki gibi akıcı oldu. Bu maçta kısa beşi denedik ve pozitif sonuç aldık, geçtiğimiz hafta ALBA Berlin karşısında Clyburn’ü 4 numaraya çekerek 19 sayı farktan geri dönmüştük. Açıkçası biraz o maçtan etkilendik. Elbette bakacağız, bu sistem daha iyi işlerse böyle devam edeceğiz. Yine de bugün asıl önemli olan kısaların savunmadaki topa baskısıydı, tüm kısalar çok iyi baskı yaptılar ve rakibi 17 top kaybına zorladık. Bunu da kısa beş sayesinde sağladık, bu nedenle ilerleyen maçlarda daha çok kullanabiliriz. 

Açıkçası playoff şansımız hala çok az, geçtiğimiz hafta yaptığım ‘playoff şansımız kalmadı’ açıklaması stratejik bir açıklama değildi. Sadece o anki duygularımı ifade ettim. 5 yıldır bu takımla beraberiz, bu süreçte çok büyük başarılar elde ettik. Avrupa basketbolu tarihinde kimsenin kolay kolay elde edemeyeceği türden başarılar yakaladık. Bunu gelecekte de göreceksiniz, tarih bunu yazacak. İlk kez böyle bir durumla karşı karşıyayız ve bizim alacağımız galibiyetler bile playoff bileti için tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle geçtiğimiz hafta yaptığım açıklama stratejik bir açıklama değildi, o anki duygularımı yansıtan bir açıklamaydı. Ayrıca ALBA Berlin maçı bu sezon son saniyelerde verdiğimiz 6 veya 7. maç oldu. Bunun da getirdiği çok büyük bir moral bozukluğu oldu. ‘Anadolu Efes‘te takım içerisinde problem mi var?’ gibi bazı yorumlar okuyorum. Evet, var. Çok büyük bir sıkıntımız var. Playoff şansımız şu an sadece bize bağlı değil, bu durum hepimizin moralini bozuyor. Bu nedenle oyuncularım ve benim moralim dibi görmüş durumda. Yine de beyaz bayrak çıkarmaya niyetimiz yok, sahaya çıkıp her maçta kazanmak için mücadele edeceğiz. Sonrasında da neler olacağını göreceğiz.”
 

Yorumlar Okunma: 1481