Doğan Deniz: Çayırova bir spor beldesi - BasketFaul.com

Doğan Deniz: Çayırova bir spor beldesi

19-04-23 13:21
TB2L'nin kadro kalitesi olarak en iyi takımların başında gelen Çayırova Belediyesi normal sezon öncesi yaptığı kritk takviyelerle hedefinin üst lig olduğunu gösterdi. Biz de playoff başlamadan tecrübeli başantrenör Doğan Deniz'le kendisinin geliş sürecini ve Çayırova'yı konuştuk.
 
Sezona TBL'de ekiplerinden Antalya Güneşi ile başlamıştınız. Sonrasında orayla yollarınızı ayırıp Çayırova'ya transfer oldunuz. İlk olarak bu transfer sürecinden bahsedebilir misiniz?
Evet dediğiniz gibi Antalya Güneşi'ndeydim. Orada 5 hafta takımın başında yer aldıktan sonra yollarımızı ayırma kararı aldık. Bu ayrılığın bir kaç hafta sonrasında ise Çayırova böyle bir teklifle geldi. Süreç gerçekten çok hızlı ilerlemişti. Pazar günü bir görüşme olmuştu. Ardından pazartesi Bursa'ya geldiler ve ben kendimi çarşamba günü Çayırova'da buldum. 
 
Burası ile sezon başında imzalayan Serhat Uğur vardı bilindiğ gibi. Ben de kendisiyle sürecim devam ederken fikir alışverişinde bulunmuştum. Çünkü gerçekten nerede olduğu, taraftarın ilgisi hakkında bir bilgim yoktu.  Hepimiz bu kulübün ismini iyi transferlerle duymaya yavaş yavaş başlamıştık. Ancak ben de içine dahil olunca gördüm ki gerçekten basketbolu çok seven ve destekleyen bir yönetime sahip. TB2L'deki diğer organizasyon ve yapıların bir tık bile olsa kesinlikle daha üstünde olduklarını söyleyebilirim. 
 
Adının biraz az duyulması sizin de dediğiniz gibi organizasyon ve yapıdan bağımsız bir dezavantaj gibi gözükse de başta Can Altıntığ gibi çok önemli oyuncularla anlaştınız. Bu ikna sürecinizi öğrenebilir miyiz? Çünkü böyle oyuncuları TB2L seviyesine getirmek bile zor olsa gerek.
Buradaki insanların basketbola bakış açısını görmeleri buradaki en önemli etken oluyor. Güvenilir yapılar tercih neeni... İyi organizasyon ve gerçekçi bir hedef olduktan sonra kaliteli oyuncuları getirtebiliyorsunuz. Bir de antrenör ve staffın da nasıl olduğu bir diğer etken oluyor. Burada yabancı olmaması bazı oyuncuların gelmesinde çok etkili oluyor mesela.                                                                                                

Sizi daha önce Gaziatep ile alt ligde izlemştik. Hatta o sezon takımı üst lige çıkartma başarısı da göstermiştiniz. Aradan belki zaman geçmiş olsa da alt ligin geçmiş yıllardaki gelişimiyle ilgili neler söylersiniz?

En son 2012 senesinde Gaziantep'le alt ligde mücadele ederek şampiyonluk elde etmiştik. Tabii o dönem ile şu an arasında çok fark var. Şu an daha fazla yatırım yapan kulüpler var, daha hedefli takımlar var. Basketbol kalitesi bir tık daha iyi desek de aslında bazı zamanlar maçtan maça da farkediyor. Her maçtan aynı verimi alamadığınız olabiliyor. Biz de bu sebeple antrenman kalitesine çok dikkat ediyoruz. Bildiğiniz gibi Gaziantep genç takımını misafir ediyoruz. Bazı zamanlarda iki takım olarak takvimlerimiz uyuştuğunda aramızda maçlar yaptık. 
 
Çayırova Belediyesi pek çok branşta mücadele ediyor. Geçtiğimiz sezonla birlikte basketbolda da profesyonel olarak var olmaya başladılar. Peki basketbolda hedeflenen nedir, kulübün yapısı ve hedeflerinden biraz bahsedebilir misiniz?
Burası gerçekten herkesin gelip görmesi gereken bir yer. Başta da konuştuğumuz gibi çoğu oyuncumuz mevcut sözleşmelerinden feragat ederek buraya geldiler. Demek ki burada gördükleri bir ışık var. İnanın bu kadar keskin kararlar almanızda para bir yere kadar etkiliyor. Daha önemlisi yönetim, hedefler ve mevcut olanaklar yani tesisler. İstediğiniz kadar iyi bütçeniz olsun eğer kendi tesisiniz yoksa başarıyı getirmek bana göre zor. Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi olsun yönetim kurulumuz olsun basketbolu çok seviyor ve uzun yıllar üst seviyede basketbola hizmet etmek istiyor. Şu an biz Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın salonunu kullanıyoruz. Ancak çok güzel bir yenileme işlemi yapılmış, tesisleşmeye ne kadar önem verildiğini görebiliyoruz. Eğer üst lige çıkarsak salon kapasite olarak istenilen sınırı yakalayamayabilir. Bir de kendimize ait salonumuz olması bizim hedeflerimiz açısından daha doğru geldiği için yeni salonumuzun temel çalışmaları da başladı. Önümüzdeki sezona teslim almayı hedefliyoruz. 
 
Burası gerçekten sporla iç içe bir yer. Çayırova olarak pek çok branşta mücadele ediyoruz ve hepsi de ilgi ve önemle takip ediliyor. Mesela geldiğim ilk günlerde burada bir voleybol ödül töreni düzenlenmişti. Burada sporcuya verilen değer üst düzey gerçekten. Burada hedeflenen en önemli şey en üst basamağa en kısa sürede ulaşmak değil. Sporla iç içe bir yaşam, şehrin de vereceği destekle profesyonel bir şekilde basketbola hizmet etmek. Tabii bunu ne kadar üst seviyede yapabilirsek altyapıya teşvik açısından o kadar iyi olacak. Ama önceliğimiz zemini olmadan yükselmekten ziyade yavaş yavaş sağlam ve profesyonel bir yapıyla ilerleyebilmek.  Konumumuz itibariyle de çok avantajlı durumdayız. Bu durumdan da yararlanarak güçlü bir altyapı kurarak uzun yıllar var olmak burada hedeflenen en önemli şey. 

Yorumlar Okunma: 1672