Bu lig izlenir: TKBL - BasketFaul.com

Bu lig izlenir: TKBL

14-12-16 08:58

 

TKBL kuşkusuz kadın basketbolumuzun yerli oyuncu sahnesi. Her takım maç kadrosunda sadece tek yabancıya yer verebildiği için, kalan roller hep Türk kadın basketbolcular tarafından sahneye konuyor. Yıllarca tüm otoriteler genç oyuncuların süre alması için gelişim liginin kurulması gerektiği önerisini getirirken, üç yıldır gelişimini hızla sürdüren TKBL, gelişim liginden beklenen faydayı sağlayan alternatif bir lig oldu. TBF Ligler Direktörlüğü’nün 2018-2019 sezonuyla birlikte 16 takımda sabitleyeceği bu lig, muhtemelen Erkekler TBL’de yaşanan muhteşem yarışmanın bir benzerini yaşatacak basketbolseverlere. Bu ligin yakın gelecekte Kadın Basketbol Takımımıza oyuncu verecek kadar kaynağa sahip olduğu inancındayız.

20 takımlı ve tek grupta oynanan başka bir lig yok TBF bünyesinde. Tam 38 lig maçı oynuyor her takım. Her biri 4 tane de Federasyon Kupası eleme maçı oynadı. Yani en başarısız takımın oynayacağı maç sayısı 42. Federasyon Kupası’nda final oynayan, ligde F4 bileti alan bir takım, bu maçların üzerine en az 11 tane maç daha oynayacak, play-off’ta ilk turu 3 maç oynayarak geçerse bu sayı 12 oluyor. Etti mi size 54 maç! Bir benzeri yoktur sanırım. Bu kadar maçın 6-7 oyuncuyla kotarılması zor. Bu nedenle ilk kez denenen bu uzun maratonda kadro genişliği olan takımlar son düzlüğe daha sağlam ulaşacaktır. Buna karşın normal sezonu başarılı geçen kimi takımların play-off’ta kazaya uğraması çok olası.

Takımlar start alırken favoriler belliydi; Bornova Beckerspor, OGM Ormanspor ve Kırçiçeği Bodrum Basketbol. Başaltında ise Edremit Belediyesi Gürespor, İzmit Belediyespor ve Çankaya Üniversitesi. Kırçiçeği Bodrumspor sezon başladıktan sonra mali sorunlar yaşayınca iki değerli oyuncusu Deniz Boz ve Aslı Sevinç’i OGM Ormanspor’a sattı ve başaltına düştü. Bu hafta gerçekleşen coach değişikliği ile Galatasaraylı eski sporcu Başkan Yiğit Özmen yine kendi camiasından bir isme gitti; Kaptan-ı Derya Özyer’i takımın başına getirdi. Derya Özyer ile yeni oyuncu arayışı da başladı. Bu arayışın isabet oranıyla Kırçiçeği Bodrumspor yeniden favoriler arasına katılabilir.

OGM Ormanspor ise aldığı üç beklenmeyen yenilgi sonrası özgüvenini yeniden sağlama yolunda. Sahasında Bornova Beckerspor’a son dakika hatalarıyla kaybettikten sonra altı maçını kazandı. Savunma düzenini oturtmaya çalışırken, hücumda yeni transfer Deniz Boz’a verilen direksiyon, Nihan Demirkol’un vites yükseltmesiyle rahatladı. Takımın en büyük eksiği altı haftalık sakatlık dönemini tamamlamak üzere olan gizli oyun kurucu Melike Bakırcıoğlu. Geçtiğimiz sezonun marka isimlerini kadrosuna katan Ankara ekibinin Süperlig etiketine kavuşması, bu etiketlilerden bir takım yaratabilmesine bağlı görünüyor.

Bornova Beckerspor, ligin şu anda en büyük favorisi durumunda. Ancak böyle bir takım dahi yabancı oyuncusu olmadan sahaya çıkan Mersin Üniversitesi’ne kaybedebiliyor. Bu sonuç da ligdeki çekişmenin bir özeti. Ligden çekilmiş görüntüsü veren Samsun 55 Gençlik dışındaki her takımın rakibini yenme potansiyeli olan TKBL’de, İzmir ekibinin muhteşem beşi ile ikinci beşi arasındaki kalite farkı en büyük zorlukları. Coach Olcay Orak bench’teki oyuncuları bir-iki seviye ileri götürebilirse, Bornova’da Süperlig ışığı daha kuvvetli yanacak.

Edremit Belediyesi Gürespor TKBL’nin en efektif yabancısına sahip: Nirra Fields. Genellikle 4-5 nolu pozisyonda yabancı hakkını kullanan takımlara inat, bu hakkını bir forvetle kullanan Gürespor bu seçimin yararlarını gördü, ezber bozdurdu. Coach Güray Kurtuluş ile mücadeleci bir kimlik sergileyen Gürespor’un

geçen sezona göre en önemli artısı sertliği ve tempolu hızlı oyunu. Betül Pehlivan’ın Nirra Fields’e eşliği parmak ısırtan cinsten. Ligin tecrübeli ismi Saynur Tozlu da Körfez ekibinin kalitesini artırıyor.

İzmit Belediyespor yabancı oyuncu değişikliğinden sonra vites artırdı. Beckerspor galibiyeti kuşkusuz motivasyonlarını artırdı. Yılların tecrübesi Aynur Metin’in de takıma katılmasıyla takımdaki coach sayısı ikiye çıktı; ikisinin de soyadı Metin. Gülizar Sezer de istikrarını, kendine iyi bakmasının karşılığını alıyor. Oya Salter’in geçtiğimiz sezon yaşadığı sakatlıkları yaşamadan sezonu tamamlaması, takımdaki 30 yaş üstü oyunculara gençlerin eşlik verimliliği Kocaeli ekibinin sezon sonu derecesini belirleyecektir.

Yaptığı orta üst ölçekli transferlerle takım kimyasını iyi oturtan Çankaya Üniversitesi de sezonun sürpriz arayan takımlarından. Ligin tabelayı değiştirebilen iki guard’ı; Gülşah Çelebi ve Maria Maryam Gültekin Çankaya Üniversitesi için bir üstünlük bölgesi. İlknur Dumlu da bu pozisyonu tamamlayan skorer. Hande Çelebi bu ligin gediklisi ve verimlisi. Şut seçimlerinde abartıya kaçmadığı sürece takımın en değerlisi. Gülnur Sandallıoğlu,Yasemin Koç ve yedi yıllık Süperlig tecrübesi cebinde Ankara yolunu tutan Seda Tabakçı’nın sezon sonu karnesi Çankaya Üniversitesi’ni sürprize taşıyabilir. İlk 15 hafta itibarıyla takımın en büyük sıkıntısı, hızlı Türk oyuncularla ağır Mercedes Walker’ın bir bütün oluşturamamış olması. Coach Çağrı Özek kuşkusuz bu ligin en önemli coach’larından. Bakalım hüneri bu kimyayı sağlayabilecek mi. Hedef maç kazanmadan üst basamaklara erişmeleri zor.

Mersin Üniversitesi ve Elazığ İl Özel İdare play-off için hazır bekleyen iki ekip. Ancak Mersin Büyükşehir Belediye Gelişim de, gençlik iksirini en iyi kullanan ekip olarak ilk sekizi sezon sonuna dek zorlayacaktır. Bir bütün olarak sezonun sonunu getirecek ve bunun meyvalarını toplayacaklardır. Mersin BŞB A Takımı ile antrenman yapma şansına sahip olmaları onların kuvvetini artırıyor. Elazığ İl Özel İdare sahasında taraftar destekli gücünü deplasmana da taşıyabilirse ilk sekize zorlanmadan kalacaktır. Play-Off hedefiyle lige başlayan Orduspor ve Urla Belediye Gençlik şimdilik hedefe uzak kalmış olsalar da, ara transferde yapılacak hamleler bu takımları yeniden potaya sokabilir. Mücadeleyi hiç bırakmayan yapılarıyla Ferko Ilgaz Hotel Kastamonuspor ve Ted Ankara Kolejliler’i kutlamak bu yazının borcu olsa gerek. Ted Kolejliler özelinde sayı kraliçeliğinde yabancı oyunculardan sonra gelen ilk Türk olan ve top çalmada birinciliğini koruyan, Galatasaray altyapısından yetişme Merve Alkış ve Kolej altyapısından yetişen Derin Yaya’yı işaret etmeden olmaz.

Ligin ceza tahtasında şimdilik, eski günlerinden çok uzakta bir rotada seyreden İstanbulgücü ve Yalova VİP Gençlik var. Betül Kalfalı, İlayda Tokmak, İrem Kikiler, Gizem Uca gibi her takımın sahip olmak isteyeceği kısa forvetlerin iyi bir uzun oyuncuyla süslenememiş olması ilginç. Oysa bu oyuncuların verimliliği kuşkusuz iyi bir uzun oyuncudan geçer. Bunu da en iyi bilen yılların tecrübeli ablası Esmeral Tunçluer olmalı. Gereğini yapacaktır.

Ebru Torun ve Banu Yıllar kadar oynayan Yalova ekibinde Coach Caner Yıllar’ın da sorunu aynı görünüyor. Onlar varlık içinde yokluk yaşıyorlar. Zira bu ligin en kariyerli yabancı oyuncusu Akila McDonald’ın verimliliği çok düşük. Oysa bu ligin pota altını süpürebilecek yetenekte. Ceyda Domaç’ın takımdan ayrılması kimyayı bozmuş görünüyor. Oraya bir montaj şart. Değerli Gürespor galibiyetini sıradan mağlubiyetlerle değersizleştirdi Yalova VİP Gençlik.

İlk iki takımın Süperlig, son dört takımın ise Bölgesel Lig yolunu tutacağı TKBL’yi izlemeye devam edin.
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3946