TBF ilk sınavda başarılı - BasketFaul.com

TBF ilk sınavda başarılı

14-04-17 09:56
Yeni federasyon eskimeye yüz tutmuş başarıların yanı sıra birikmiş ve çözüm bekleyen sorunlar devraldı. İlk yedi ayları ligleri yürütmek gibi rutin işlerle geçtikten sonra ilk sınavı lig kurulu toplantılarında verdiler ve katılanları etkilediler. Özellikle BSL Lig Kurulu toplantısından Türk Basketbolu adına mutlu ayrılanların ve "Bugüne kadarki en verimli toplantı oldu." diyenlerin sayısı oldukça fazlaydı. Mutlu olmayanlar ise daha çok alınacak kararların kendilerine tebliğ edilmesinin rahatsızlığını hissediyordu. Bize göre ise seçim kaygısıyla bugüne kadar TBF'nin sadece kulüplerin isteklerini yerine getirmesi ve cesur kararlar alamamış olması bugünkü sorunların nedenini oluşturuyor.

Kulüp temsilcileri karşılarında heyecanlı, istekli, kararlı ve herşeyden önemlisi hazırlıklı bir TBF heyeti ile karşılaştıkları düşüncesinde. Umarız aynı istekle devam ederler ve Türk Basketbolu'na yararlı olurlar.

Gelelim toplantıda nelerin konuşulduğuna...

Bugüne kadar Infont Anlaşması "gizlilik" kaydıyla kulüplere açıklanmadı ve bu durum kuşku yarattı. Şimdi ise Infornt'un üst düzey yetkilisinin Lig Kurulu'nda sorulara yanıt verdiğini, Mayıs ayında yapılacak toplantıya daha da hazırlıklı geleceğini görüyoruz. Bu eski yönetimlerle karşılaştırıldığında çok önemli bir gelişme. Çünkü kulüplerin kendileri üzerinden yapılan anlaşmanın şartlarını ve sonuçlarını bilmeye hakkı var.

Basketbola gönül veren ve geleceğini düşünen insanlar olarak yıllarca Deplasmanlı Gençler Ligi kurulmasını önerdik. TBF yetkilileri Gençler Ligi'yle birlikte Geliştirme Ligi'nin kurulacağı bilgisini de verdi. Gençler Ligi demek o yaş grubundaki oyuncuların daha fazla maç yapması, Anadolu takımlarının sadece antrenman yapmaktan kurtulması, rekabetin artması ve en önemlisi kulüplerin altyapıyla daha fazla ilgilenmek zorunda kalması demek. Yıllarca BSL'de oynayıp tüm kaynaklarını yabancılara aktararak yaşamını sürdüren ancak basketbolumuza faydası olmayan kulüplerin bundan böyle oyuncu yetiştirmesi ve geliştirmesi demek. Ligin ilk yıllarında genç takımları çok farklı mağlubiyet alabilecek olan kulüplerde anlayışların değişmesi ve altyapıya da TBF'nin de desteği ile kaynak ayrılması demek... Oyuncuyla birlikte yeni antrenörlerin yetişmesi demek. 

Toplantıda bazı kulüplerin "Tesisimiz yok ki" serzenişine karşı, "Bu sorunu birlikte çözelim" mesajı da çok pozitif.

Geçmiş federasyonların şöyle bir düşüncesi vardı: Kulüplere kriter getirirsek bunun altından kalkamazlar ve zor duruma düşerler. Oysa tam tersi. Siz özellikle finansal kriterler getirirseniz kulüpler çok daha sağlıklı mali yapıya kavuşur, ayağını yorganına göre uzatır ve borç batağından kurtulup gerçek paralarla yola çıkar. Toplantıda sözü edilen kriter getirilmesi konusunun da sonuna kadar arkasında ve destekçisiyiz. 

Toplantıda gelecek sezon ligin hangi tarihte başlayacağı, Cumhurbaşkanlığı Kupası'nın ne zaman oynanacağı gibi bilgiler de şimdiden aktarılmış. Tıpkı basketbolda gelişmiş diğer ülke liglerinde olduğu gibi 

Eldeki yönergelerin basketbolun yeni dinamikleri ile örtüşmeyen maddeleri de ele alınmış. Bunlardan biri büyük olaylar dışında oyunculara ve antrenörlere maç cezası yerine para cezasının artırılması. Bizim de savunduğumuz bu uygulamanın yeni sezona yetiştirilmesini umarız. Bununla birlikte TBF bünyesi içinde Tahkim Kurulu oluşturulması için de girişimler başlatılmalıdır.

Bize göre Türkoğlu Federasyonu ilk sınavında beklenenden çok daha yüksek not aldı. Mayıs ayında yapılacak toplantıda projelerin somutlaştırılarak uygulamaya sokulması dileğiyle TBF'yi kutluyoruz. (Basketfaul)

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 7212