Basketbol Gündemini Aydınlatan Türk Filmleri (Murat Özyer) - BasketFaul.com

Basketbol Gündemini Aydınlatan Türk Filmleri (Murat Özyer)

14-04-17 16:50

7 ay evvel Türkiye Basketbol Federasyonu yönetim görevini devir alan Başkan Hidayet Türkoğlu ve yönetim kurulu hareket halindeki bir trenin içine atlamışlardı. Trenin varış noktasına içindeki yolcularla birlikte olabildiğince sağlıklı bir şekilde varabilmesi için çalışırken, treni, yolcuları ve süreci de tanımaya gayret ettiler. Trenin bundan sonra gitmesi gereken Yol Haritasının çıkarabilmek için yaptıkları Lig Kurulu toplantısındaki projeleri ve tavırlarının camiayı heyecanlandırdığı konuşuluyor. İlk hamlenin genelde pozitif karşılanması oldukça güzel! 

1. Her Şey Çok Güzel Olacak

Lig Kurulu toplantısının pozitif yansımaları bana bu filimi hatırlattı.
 
Hidayet Türkoğlu ve ekibi enerji ve heyecanları iyi hazırlanıp kulüplerin karşısına yararlı projelerle çıkmaları ilk adım olarak umut verici. 

 
 
 
 
 
 
 2. Dünyayı Kurtaran Adam
 

 
TBF’nin yeni projelerinin arasında beni en çok heyecanladıranı, Alt Yapılardan yetişen oyuncuların sisteme entegrasyonunu sağlıklı hale getirebilecek olan; Deplasmanlı Gençler Ligi ve Geliştirme Ligi projeleri oldu. Dünyayı olmasa da Türk Basketbolunun geleceğini kurtarmak için önemli bir adım olacak.

3. Kabadayı

2013’ten beri yapılan Lig Kurulu toplantılarında kulüplerin sözlü ve yazılı taleplerine rağmen NET cevap alınamayan Infont Anlaşmasının konusu, Mayıs ayında yapılacak toplantıda şeffaf hale gelebilmesi için adım atıldı.
 
Basketbol Süper Ligine devletin yarattığı gelirler İnfront’ un yarattığı gelirler kapsamından çıkacak mı?
 
Bakalım!

“KABADAYI” filmi Şener Şen’in oyunculuğu ile efsane olmuştu, bakalım ikincisi çekilecek mi? Yoksa farklı senaryo mu izleyeceğiz? 

 
 
4. Hokkabaz
 
Takımların BSL’ye katılma hakkının sadece sportif başarılara bağlı olmaması konusu çok radikal bir karar olsa da Lig Kurulunda TBF’nin verdiği mesaj bu konuda da ilk adımların atılacağını gösterdi. Finansal kriterler, uygun salon, alt yapı organizasyonu olması, alt yapıya harcanacak bütçenin minimumunun belirlenmesi gibi diğer kriterleri de kulüpler tarafından yerine getirilmesi çok önemli.

Hemen bir örnek verelim; Almanya Basketbol Ligi, Phoenix Hagen’in lig maçlarını düzgün bir organizasyon içinde gerçekleştirebileceğine dair belge ve kanıtları sunamaması üzerine 2016-17 sezonu başladıktan sonra lig lisansı elinden alınıp, ikinci lige düşürüldü. Kulübün bu karara itiraz hakkı bulunsa da takımın ismi artık sıralamada yer almayacağı, aldığı sonuçlar geçerli kılınmayacağı Kasım 2016’da bildirilmiş ve yetkililerce HOKKABAZ filminin artık tarihteki yerini alacağı ima edilmişti.

5. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz
Basketbolun en önemli unsurlarından olan HAKEMlere de TBF’den sevindirici haberler çıktı. 12 Hakem ile profesyonel sözleşme imzalanması gereken bir hamleydi. Hakemlik sistemine

kulüplerin güvenini sağlamlaştırmak için yeni fikirlerin oluşturulmasında fayda olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, her BSL maçında (her salonda) pozisyonların tekrar seyredilebileceği teknolojinin sağlanması, NBA Replay Center’ın Avrupa versiyonu olabilecek projeleri üreterek, uluslararası organizasyonlara öncülük edecek duruma gelinmesi gerektiğine inanıyorum. Sponsorluk, sportif başarıların yanında Avrupa Basketboluna fikir öncülüğü de yapmalıyız.

Euroleague’ teki hakem sayımızın arttırılması prestij açısından önemli, bu konu biraz da Vizontele’yi bağlıyor...

Hakemlerimizin Ne Yaşar Ne Yaşamaz kıvamından çıkacağı günler yakında gibi…

6. Vizontele
 

Vizontele’deki “ Zeki Müren de bizi görecek mi?” önemli repliklerden biriydi.

Peki ; “Euroleague’te bizi görecek mi?”

Ana sponsoru, baba sponsoru, kuruyemiş sponsoru bile Türk olan Euroleague organizasyonunda, FIBA’da olduğu gibi, karar vericilerinin arasında Türk yöneticilerinin yer almasını şart. Türk lobisinin kuvvetlendirilmesi için TBF- Kulüpler- Sponsorların beraberce strateji üreterek hızlı bir şekilde hareket etmeli.

7. Ay LavYu
 

Avrupa Kadınlar Basketbolunun ikinci kupası olan FIBA Eurocup finalinin Türkiye’de oynanmasını sağlayan; Şampiyon Yakın Doğu Üniversitesi ve finalist Kayseri AGÜ Bellona’ ya bu gururu yaşattıkları için kucak dolusu teşekkürler. Sizleri seviyorum…

8. İki Filim Bir Arada ( Pardon – Eyvah Eyvah-1)
 

 
Vikipedi: İki Film Birden bir sinemada önce B filminin, ardından asıl tanıtımı yapılan filmin yayınlanmasına verilen addır.

Kadınlar FIBA Eurocup finali son maçında Caferağa Spor Salonunda protokol tribünde yer krizi çıktı. TÜRKİYE’de 2 TÜRK takımın oynadığı finalde FIBA Avrupa Başkanın TÜRK olmasına rağmen TÜRKİYE Basketbol Federasyonu ile ilgili sıkıntı çıkmasına hep beraber şaşırdık!?

Neyse PARDON deyip geçelim, diyeceğim ama konu sıcaklığını koruyacak gibi… EYYVAH EYVAH... 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5721