Markota: Milli Takım'da oynamak için can atıyoruz - BasketFaul.com

Markota: Milli Takım'da oynamak için can atıyoruz

15-04-17 08:58
Spor Toto Basketbol Süper Ligi ekiplerinden İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un, Hırvatistan Milli Takımında uzun yıllar oynamış olan tecrübeli oyuncusu Damir Markota, tbf.org.tr’ye açıklamalarda bulundu.

Grup aşamalarından biri ve final müsabakaları ülkemizde gerçekleşecek olan FIBA 2017 Avrupa Şampiyonası adına sorularımızı yanıtlayan Damir Markota, dördüncü yılını geçirdiği İstanbul ile de arasında özel bir bağ olduğunu ifade etti. 

“Her Yaz, Milli Takıma Yüzde Yüz Potansiyelimizi Yansıtmak İçin Gidiyoruz”

-Bu yaz Hırvatistan Milli Takımının sahip olacağını öngördüğün özellikleri nasıl değerlendirirsin?

Damir Markota: Öncelikle şunu söylemek isterim ki Hırvatistan’da yetişmiş olan tüm oyuncular olarak, hepimiz her zaman Hırvatistan Milli Takımında oynamak için can atıyoruz. Her yaz, Milli Takım kadrosuna yüzde yüz potansiyelimizi yansıtmak üzere dâhil oluyoruz. Bu yaz, çok genç ve potansiyelli bir takımımız olacak, umuyorum ki hepimiz sağlıklı olacağız.

“Aco Petrovic Muhteşem Bir İnsan”

-Başantrenörünüz yine Aco Petrovic olacak, onunla ilgili neler söylersin?

Damir Markota: Harika bir karakteri olan, gerçekten muhteşem bir insan ve eski bir basketbolcu. Milli Takım mesaisi iki, iki buçuk ay kadar sürüyor ve Petrovic bu kısa zamanda takımın ruhunu bulmak adına en doğru isim. 

“Milli Takımı Forması Taşımak Harika Bir Duygu”

-Sen, Hırvatistan Milli Takımı forması giydiğin zaman neler hissediyorsun?

Damir Markota: Tabii ki muhteşem bir duygu. Küçük bir ülke olduğumuz için kendimizi Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası ya da Olimpiyatlar gibi büyük turnuvalarda daha fazla göstermek istiyoruz. Özellikle ülkenizde ailenizin, arkadaşlarınızın, herkesin gözünün sizin üzerinizde olduğu bilmek de çok özel bir his… 

“Takımımızın En Hazır Genç Oyuncusu Dario Saric”

-Hırvatistan Milli Basketbol Takımını ileride omuzlarında taşıyabileceğini düşündüğün genç yetenekler var mı?

Damir Markota: Kesinlikle var. Özellikle son dönemde çok potansiyel sahibi genç oyunculara sahibiz. En hazır ve basketbol zekâsı en gelişmiş isim olarak Dario Saric’i örnek göstererek başlayabilirim. Anadolu Efes’te oynarken ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu herkese gösterdi ve bu sene de NBA’de harika işler yapıyor. Belki de yılın çaylağı olacak… Mario Hezonja ve Marko Arapovic’ten de bahsetmek gerekir. Birçok üstün seviyede genç oyuncuya sahibiz, bu yazı merakla bekliyorum.

“Çek Cumhuriyeti’nden Rövanşı Almak İstiyoruz”

-Hırvatistan, EuroBasket 2017 Grup Aşamalarında C Grubu’nda mücadele edecek. Rakipleriniz için neler söylemek istersin?

Damir Markota: Avrupa Şampiyonalarına katılan hiçbir Milli Takım zayıf değildir. Çek Cumhuriyeti, bizi iki sene önce Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finallerde mağlup etmişti. Onlardan alacağımız bir rövanş var. İspanya ve Karadağ da çok iyi tanıdığımız rakipler. Her takım çok tehlikeli… 

“Avrupa’da Türkiye Ligi Kadar Kendini Besleyen Başka Bir Lig Yok”

-Son iki sorum da Türkiye ile ilgili olacak. Avrupa genelinde birçok ülkede oynadın. Sence Spor Toto Basketbol Süper Ligi, Avrupa Basketbolunda nerede duruyor?

Damir Markota: Türkiye’de basketbol her yıl gelişiyor ve harika bir ilerleme gösteriyor. Bence Avrupa’da şu anda bu derece kendini besleyen başka bir lig yok. Hangi ligin daha iyi olduğunu söylemek zor ama şunu ifade edebilirim ki Türkiye ve İspanya hem oynamak için hem, organizasyon olarak, hem de sahip olduğu oyuncular bazında Avrupa’daki en iyi iki lig. 

“İstanbul’da Çok Fazla Arkadaşım Var”

-Bu sezon İstanbul Büyükşehir Belediye’deki ikinci, Beşiktaş’ı da düşünecek olursak Türkiye’deki üçüncü sezonun. İstanbul’la aranda bir bağ var mı?

Damir Markota: Tabii ki var. Beşiktaş’taki dönemi de düşünecek olursak İstanbul’da dördüncü yılıma girdim. Burada çok fazla arkadaşım var. Eski Yugoslavya’dan da tanıştığım ve beraber vakit geçirdiğim birçok oyuncu da var. İstanbul harika bir şehir ve basketbol oynamak adına burada bulunmak çok güzel.

Röportaj: Şansın Tokyay

 

  

Yorumlar Okunma: 4282