Milli Takımımızın Resmi Turnuvalar Tarihçesi (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Milli Takımımızın Resmi Turnuvalar Tarihçesi (İlker Yıldız)

24-11-17 12:19

A Erkek Basketbol Milli Takımımız son olarak Türkiye, Finlandiya, İsrail ve Romanya’nın ortaklaşa düzenlediği 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası Finallerinde resmi bir maç oynamıştı. 10.09.2017 tarihinde 56-73 yenildiğimiz İspanya maçından sonraki ilk resmi maçımızı bugün saat 19.00’da Bursa Tofaş Spor Salonu’nda Letonya ile yapacağız. FIBA Dünya Kupası 1. Eleme Turu B Grubunda Letonya dışında İsveç ve Ukrayna’da rakiplerimiz arasında yer almakta.


32 ülkenin, 4’erli 8 grupta yer aldığı Avrupa elemelerinin ilk turunda gruplarında ilk 3’e giren ekipler ikinci tura katılmaya hak kazanacaklar. Takımlar ilk turda kazandıkları galibiyetleri ikinci tur gruplarına da taşıyacaklar. İkinci turda, 6’şar takımın yer alacağı dört grupta ilk üç sırayı alacak 12 ülke, 2019 yılında Çin’de düzenlenecek Dünya Kupası Finallerine katılmaya hak kazanacak. Kasım 2017'de başlayıp Şubat 2019'da sona erecek 2019 FIBA Dünya Kupası elemeleri sonucunda; Afrika'dan 5, Amerika ve Asya'dan 7'şer, Avrupa'dan 12 ve ev sahibi Çin olmak üzere toplam 32 ülke finallerde yer alacak. Temennimiz ilk ve ikinci tur gruplarında oynayacağımız 12 maç sonunda 2019 FIBA Dünya Kupası Finalleri vizesini almaya hak kazanırız. Yenilenen kadro yapılanması ile A Milli Takımımızın finallerde yer alması, bu yapılanmanın güven kazanması adına çok önemli olacaktır. 2019 yılına kadar geniş kadromuzda yer alan genç oyuncularımızın tecrübe kazanması açısından büyük turnuvalar oynamamız muhakkak gerekiyor. 2019 Dünya Kupası Finallerine gitmenin çok önemli başka sebepleri de var. Bunların başında 2019 Dünya Kupası Finallerinde ilk yedi sırayı alan ülkelerin doğrudan 2020 yılında Japonya’nın Tokyo şehrinde düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunlarına katılacak olmasıdır. 2020 ve sonrası için şu an geniş kadromuzda yer alan genç oyuncularımızın birçoğu tecrübeli konuma geleceklerdir. Bu nedenle 2019 Dünya Kupasına katılamamak, aynı zamanda A Milli Takımımızın çoğu büyük hedefinin de akamete uğraması anlamına gelecektir. İlk tur maçlarını mümkün olduğunca kayıpsız geçtiğimiz taktirde ikinci turda çaprazdan gelecek olan İspanya, Slovenya gibi ülkelere karşı gruptan çıkma şansımız daha da artacaktır.

 

FIBA’nın bu yıl düzenlediği yeni formatı birçok eleştiriyi de yanında getirdi. Özellikle FIBA ile Euroleauge arasında yaşanan maç takvimi krizinden dolayı birçok Euroleague oyuncusu milli takımlarına gidemediler. Şükürler olsun ki biz diğer ülkelere göre bu konuda daha şanslıyız. Fenerbahçe Doğuş kaptanı Melih Mahmutoğlu, Anadolu Efes oyuncuları Doğuş Balbay ve Birkan Batuk A Milli Takımımızın kadrosunda yerlerini aldılar. Başta bu oyuncularımızın kulüpleri olmak üzere, kendilerine de şükran borçluyuz. Bu yeni ve bir anlamda da krizi sürekli devam ettirecek FIBA-Euroleague çekişmesinin bir an önce sonlandırılması gerekmektedir. Çünkü bundan en çok milli takımlar zarar görmektedir. Normal şartlarda kadrosunda birçok Euroleague ve NBA oyuncusu barındıran milli takımlar, FIBA ve Euroleague’in anlamsız çekişmesinin neticesinde Dünya Kupası Finallerini görememe tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. Çünkü Euroleague ve NBA gibi üst düzey liglerde oyuncusu olmayan milli takımların kadrolarında hiçbir eksiklik yaşanmazken, üst düzey oyuncu yetiştiren ülkeler ise adeta cezalandırılarak yetenekli oyuncularından mahrum bırakılmaktadırlar. Umarım kasım ayına kadar çözümlenemeyen sorunlar, şubat ayına kadar çözümlenir.

Bugün oynayacağımız Letonya maçının 12 kişilik kadrosunda Ege Arar ve Alp Karahan olmayacaklar. Son 12’ye kalan oyuncularımızın tamamı Tahincioğlu Basketbol Süper Liginde yer alan takımlarımızın oyuncuları. Kadroda yer alan oyuncularımız arasında yurt dışında oynayan oyuncumuz bulunmuyor. Oyuncularımızın Avrupa Kupalarında yer alma durumuna göre sıralayacak olursak; 5 oyuncu Basketball Champions League, 3 oyuncu Turkish Airlines EuroLeague, 3 oyuncu 7DAYS EuroCup ve 1 oyuncu da Avrupa Kupalarında yer almayan kulüp oyuncuları. Rakibimiz Letonya’nın FIBA’nın resmi sitesinde açıklanan 12’sinde, ülkemizde Gaziantep Basketbol forması giyen Rolands Freimanis’de yer alıyor. Letonya’nın kadrosunda 35 yaşındaki tecrübeli Shooting Guard’ları Janis Blums (Basket Zaragoza - İspanya) da yer alıyor. Genç yetenekleri Radions Kurucs (1998, FC Barcelona Lassa – İspanya), Ojars Silins (1993, Trentino Rovereto – İtalya) ve genç uzunları Anzejs Pasecniks (1995, Gran Canaria – İspanya) diğer önemli silahları olarak dikkat çekiyorlar. 

 

A Erkek Basketbol Milli Takımımızda, 2017 Avrupa Şampiyonası Finalleri ile 2019 Dünya Kupası Elemelerinde yer alan 12 kişilik kadroları kıyasladığımız zaman önemli değişikliklerin olduğunu görüyoruz. Milli Takımımızda; Erkan Veyseloğlu, Sinan Güler, Cedi Osman, Barış Hersek, Furkan Korkmaz ve Kenan Sipahi olmak üzere 6 oyuncu 2019 Dünya Kupası Elemeleri Kasım ayı maçlarında yer alamayacaklar. Bu oyuncularımızın yerine; Barış Ermiş, Metin Türen, Birkan Batuk, Berk İbrahim Uğurlu, James Metecan Birsen ve Tolga Geçim yer alıyorlar. 2017 Avrupa Şampiyonası Finallerinde yer alıp da 2019 Dünya Kupası Elemelerinde yer almayan altı oyuncunun yaş ortalaması 27,33 iken, onların yerine çağrılan altı oyuncunun yaş ortalaması 25,04 olduğunu görüyoruz. 2017 Avrupa Şampiyonası Finallerinde A Milli Takımımızda yer alan 12 oyuncunun yaş ortalaması 27 iken, 2019 Dünya Kupası Elemelerinde A Milli Takımımızda yer alan 14 oyuncunun yaş ortalaması 25,58 olduğunu görüyoruz. Kısacası iki buçuk aylık bir süreçte ama zorunluluk ama değişim ihtiyacı ile olsun A Erkek Milli Takımımızın 1,5 yaş gençleştiğini görmekteyiz. Bugün oynayacağımız Letonya milli takımının yaş ortalaması da 25 civarında. Eleme maçlarında milli takımların yaş ortalamalarının düşük olmasında en temel etken, FİBA-Euroleague çekişmesiyle birlikte NBA oyuncularının gelememesidir. FIBA-Euroleague çekişmesinin milli takımlara ne derece zarar verdiğini en iyi bu hafta oynanacak eleme maçları sonunda göreceğiz. Tek temennim milli takımımızın bu hafta oynayacağımız iki maçtan da galip gelerek, grup maçlarına kayıpsız başlamamızdır.
 
A Milli Takımımızın 2019 Dünya Kupası Elemeleri aday kadrosunda yer alan 6 genç oyuncumuz ilk kez A Milli formayla resmi bir maça çıkma fırsatı yakalayabilir. Tolga Geçim, Ege Arar, Metin Türen, Alp Karahan, Berk İbrahim Uğurlu ve James Metecan Birsen çeşitli kategorilerde birçok kez altyapı milli takımlarımızda forma giymişlerdi. Ancak ilk kez bir resmi organizasyonda A Milli Takımımızda oynama imkânları doğdu. Umarım bu genç oyuncularımız ellerine geçen şansı iyi değerlendirirler ve ay-yıldızlı formayı uzun yıllar başarıyla taşırlar.

 2019 Dünya Kupası Elemeleri Kasım ayı aday kadromuzda yer alan 14 oyuncumuzun lig ve Avrupa Kupa maçları istatistiklerine baktığımızda 20 dakika ve üzerinde süre alan oyuncularımızın; Barış Ermiş (Lig ve Avrupa Kupası), Berk İbrahim Uğurlu (Lig ve Avrupa Kupası), Metin Türen (Lig ve Avrupa Kupası), Tolga Geçim (Lig ve Avrupa Kupası), Doğuş Balbay (Lig), Hüseyin Göksenin Köksal (Lig), James Metecan Birsen (Lig), Melih Mahmutoğlu (Lig) ve Sertaç Şanlı (Lig) olduğunu görüyoruz. Aday kadroda yer alan oyuncularımızdan çift haneli sayı ortalamasına ulaşanlar ise; Melih Mahmutoğlu (Lig’de 13,40 sayı), Hüseyin Göksenin Köksal (Lig’de 12,40 sayı), Sertaç Şanlı (Lig’de 12,00 sayı) ve Barış Ermiş (Lig’de 11,70 sayı) olarak sıralanmaktalar. A Milli Takım aday kadrosunda yer alan oyuncularımız şu ana kadar toplamda Lig ve Avrupa Kupası olmak üzere 161 resmi maça çıktılar. Bu maçlarda ortalama 19:13 dakika süre aldılar. Maç başına; 6,25 sayı, 2,81 ribaund ve 1,79 asist ortalaması yakaladılar. Aday kadroda yer alan oyuncularımızın çoğunluğunun genç olduğunu düşünürsek, 2018 Şubat ayında yapılacak ikinci hafta grup eleme maçlarında bu ortalamaların artarak devam edeceğini söyleyebiliriz. Tabii bu genç oyuncularımıza güvenerek oynatan kulüp ve antrenörlerimiz olduğu müddetçe.


Aşağıda yer alan istatistiklerde yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığım oyuncularımıza ait bireysel istatistikleri bulabilirsiniz. Ayrıca A Erkek Basketbol Milli Takımımızın, 1936 yılından itibaren oynadığı 291 resmi maçın (144 galibiyet, 147 mağlubiyet, 20688 atılan sayı, 20658 yenilen sayı) tamamının sonuçlarını ve turnuva turnuva genel bilançomuzun yer aldığı tabloları da bulabilirsiniz. A Erkek Milli Takımımızın bütün maçlarını içeren çalışma, şahsım adına üç aylık bir emeğin sonunda ortaya çıkmıştır ve hatadan uzak değildir. Siz değerli okuyucuların tablolarda gördüğünüz hataları bizlere iletmenizi rica ediyorum. Böylece kusursuz ve herkesin rahatlıkla başvurabileceği bir arşiv oluşturulmuş olacaktır.

A Milli Kadın Basketbol Takımımız, 2019 Avrupa Şampiyonası Elemelerine iyi bir başlangıç yaptı. 11 Kasım 2017 tarihinde deplasmanda Estonya’yı 81-56 ve 15 Kasım 2017’de Polonya’yı kendi evimizde 73-53 mağlup ettik. Benzer başarıyı A Milli Erkek Basketbol Takımımızdan da bekliyoruz. A Erkek Basketbol Milli Takımımız bugün Bursa’da Letonya’yı konuk ederken, 26 Kasım Pazar günü 19.00’da Kiev’de Ukrayna’nın konuğu olacak. A Erkek Basketbol Milli Takımımıza, 2019 Dünya Kupası Eleme maçlarında yürekten başarılar diliyorum. Oyuncularımızın taşıdıkları formanın sorumluluğuyla, eleme maçlarını başarıyla geçeceğimize inanıyorum. Her şey A Milli Takımlarımız için.

 

2019  DÜNYA KUPASI
1.TUR ELEME MAÇ PROGRAMIMIZ
Tarih
Ev Sahibi Takım
Deplasman Takımı
24.11.2017
Türkiye
Letonya
26.11.2017
Ukrayna
Türkiye
23.02.2018
İsveç
Türkiye
26.02.2018
Letonya
Türkiye
28.06.2018
Türkiye
Ukrayna
01.07.2018
Türkiye
İsveç

 

A Milli Erkek Basketbol Takımımızın Kesinleşen Aday Kadrosu (Kasım 2017)
2019 Dünya Kupası Eleme Grubu Maçları
(Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ve Avrupa Kupaları İstatistikleri)
S
Adı Soyadı
Doğum
Tarihi
Boy
Kulübü
Lig
Maç
Dakika
Sayı
HR
SR
TR
Asist
Blok
TK
Faul
1
Doğuş Balbay
21.01.1989
185 cm
Anadolu Efes
TBSL
7
20:24
4,28
1,28
1,85
3,14
3,00
0,28
1,28
0,71
1,71
EL
7
14:59
1,60
1,00
0,90
1,90
1,60
0,10
1,00
0,30
2,10
2
Birkan Batuk
30.01.1990
196 cm
Anadolu Efes
TBSL
4
16:38
1,25
0,50
0,75
1,25
0,50
0,00
0,50
0,50
2,25
EL
3
05:26
0,00
0,00
0,30
0,30
0,00
0,00
0,00
0,00
0,70
3
Tolga Geçim
27.03.1996
206 cm
Banvit
TBSL
7
20:56
8,85
0,71
3,00
3,71
2,14
0,00
0,42
1,42
1,42
BCL
6
24:12
4,20
0,30
1,80
2,20
3,30
0,00
0,30
1,80
0,70
4
Semih Erden
28.07.1986
210 cm
Beşiktaş Sompo Japan
TBSL
4
11:29
4,75
0,50
0,25
0,75
0,50
0,75
0,00
1,00
2,50
BCL
3
08:30
2,00
0,70
2,00
2,70
0,30
0,00
0,00
1,30
1,00
5
Sertaç Şanlı
04.08.1991
212 cm
Beşiktaş Sompo Japan
TBSL
7
20:14
12,00
1,85
1,85
3,71
1,85
0,42
0,57
1,71
3,71
BCL
6
14:24
7,80
1,20
2,20
3,30
0,20
0,80
0,30
1,20
2,50
6
Furkan Aldemir
08.08.1991
207 cm
Darüşşafaka Basketbol
TBSL
4
16:33
2,75
2,00
2,50
4,50
0,00
0,00
0,25
0,25
2,00
EuroCup
3
17:11
5,30
2,70
4,30
7,00
1,00
0,30
0,00
1,00
3,30
7
Melih Mahmutoğlu
12.05.1990
193 cm
Fenerbahçe Doğuş
TBSL
7
24:38
13,40
0,14
2,00
2,14
2,14
0,00
0,42
0,71
2,00
EL
6
04:01
0,30
0,00
0,20
0,20
0,30
0,00
0,00
0,00
0,70
8
Ege Arar
02.09.1996
206 cm
Galatasaray Odeabank
TBSL
7
15:05
2,85
1,71
3,00
4,71
1,14
0,57
0,14
0,57
2,42
EuroCup
5
10:27
1,40
0,80
1,40
2,20
0,20
0,20
0,20
0,60
2,00
9
Hüseyin Göksenin Köksal
08.01.1991
195 cm
Galatasaray Odeabank
TBSL
7
26:44
12,40
1,14
1,28
2,42
1,42
0,00
1,28
1,14
2,42
EuroCup
6
19:14
7,30
0,50
0,50
1,00
0,50
0,00
0,50
1,30
1,30
10
Metin Türen
02.05.1994
206 cm
Pınar Karşıyaka
TBSL
7
22:26
6,14
1,42
4,00
5,42
0,85
0,57
0,28
0,71
2,28
BCL
8
22:48
8,80
1,10
3,10
4,30
1,30
0,50
0,40
0,40
3,00
11
Alp Karahan
20.07.1998
193 cm
Pınar Karşıyaka
TBSL
6
13:37
3,33
0,33
0,66
1,00
0,33
0,00
0,33
0,66
2,33
BCL
6
13:18
2,50
0,20
1,00
1,20
1,00
0,00
0,00
0,50
2,80
12
Berk İbrahim Uğurlu
27.04.1996
192 cm
Pınar Karşıyaka
TBSL
7
27:42
8,14
0,57
1,28
1,85
3,57
0,14
0,85
1,00
1,71
BCL
8
27:06
8,10
0,40
1,40
1,80
3,00
0,10
1,30
0,60
2,00
13
James Metecan Birsen
06.04.1995
205 cm
Sakarya BŞ Basketbol
TBSL
7
25:27
8,71
1,57
5,57
7,14
1,57
0,14
1,14
1,14
1,85
14
Barış Ermiş
03.01.1985
194 cm
Tofaş
TBSL
7
24:10
11,70
0,85
2,00
2,85
5,00
0,14
0,71
3,00
2,28
EuroCup
6
23:30
4,00
0,00
1,70
1,70
6,80
0,20
1,00
1,50
1,70
GENEL ORTALAMALAR
25,58
yıl
199,86
 cm
-
-
161
19:13
6,25
0,86
1,94
2,81
1,79
0,20
0,55
0,95
2,06
HR: Hücum Ribaundu, SR: Savunma Ribaundu, TR: Toplam Ribaund, TÇ: Top Çalma, TK: Top Kaybı
TBSL: Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi
EL: Turkish Airlines EuroLeague
BCL: Basketball Champions League
EuroCup: 7DAYS EuroCup

 

A Milli Erkek Basketbol Takımımızın Kesinleşen Aday Kadrosu (Kasım 2017)
2019 Dünya Kupası Eleme Grubu Maçları
(Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi İstatistikleri)
S
Adı Soyadı
Doğum
Tarihi
Boy
Kulübü
Lig
Hafta
Dakika
Sayı
HR
SR
TR
Asist
TK
Blok
Faul
1
Berk İbrahim Uğurlu
27.04.1996
192 cm
Pınar Karşıyaka
TBSL
7
37:19
7
0
2
2
4
1
2
0
2
2
Hüseyin Göksenin Köksal
08.01.1991
195 cm
Galatasaray Odeabank
TBSL
7
29:13
22
2
1
3
1
3
1
0
2
3
Metin Türen
02.05.1994
206 cm
Pınar Karşıyaka
TBSL
7
26:00
10
1
3
4
1
1
0
0
4
4
Melih Mahmutoğlu
12.05.1990
191 cm
Fenerbahçe Doğuş
TBSL
7
25:44
20
0
5
5
2
1
0
0
1
5
James Metecan Birsen
06.04.1995
205 cm
Sakarya BŞ Basketbol
TBSL
7
24:17
8
1
3
4
1
1
0
0
2
6
Tolga Geçim
27.03.1996
206 cm
Banvit
TBSL
7
24:04
10
1
4
5
4
1
0
0
2
7
Sertaç Şanlı
04.08.1991
212 cm
Beşiktaş Sompo Japan
TBSL
7
23:00
14
0
2
2
1
3
1
0
4
8
Barış Ermiş
03.01.1985
194 cm
Tofaş
TBSL
7
20:40
9
3
3
6
4
0
4
0
1
9
Alp Karahan
20.07.1998
193 cm
Pınar Karşıyaka
TBSL
7
20:10
4
0
0
0
1
0
1
0
2
10
Furkan Aldemir
08.08.1991
207 cm
Darüşşafaka Basketbol
TBSL
7
15:52
2
0
3
3
0
1
0
0
2
11
Ege Arar
02.09.1996
206 cm
Galatasaray Odeabank
TBSL
7
14:40
2
2
1
3
0
0
2
1
1
12
Birkan Batuk
30.01.1990
196 cm
Anadolu Efes
TBSL
7
14:23
3
0
0
0
0
0
0
0
1
13
Doğuş Balbay
21.01.1989
185 cm
Anadolu Efes
TBSL
7
13:20
3
2
2
4
3
0
0
0
1
14
Semih Erden
28.07.1986
210 cm
Beşiktaş Sompo Japan
TBSL
7
05:24
2
0
0
0
0
0
0
1
1
GENEL TOPLAM
25,58
yıl
199,86
cm
-
-
-
294:06
116
12
29
41
22
12
11
2
26
GENEL ORTALAMALAR
21:00
8,29
0,86
2,07
2,93
1,57
0,86
0,79
0,14
1,86
TBSL: Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi, HR: Hücum Ribaundu, SR: Savunma Ribaundu, TR: Toplam Ribaund, TÇ: Top Çalma, TK: Top Kaybı

 

 
A MİLLİ ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ TURNUVA İSTATİSTİKLERİ
 
 
 
 
TURNUVA
 
 
 
 
EV SAHİBİ
 
 
 
 
O.M
 
 
 
 
G
 
 
 
 
M
 
 
 
 
A.S
 
 
 
 
Y.S
 
 
 
 
Av.
 
 
 
SIRALAMA
1
1936 Olimpiyat Oyunları Finalleri
Almanya
2
0
2
39
63
-24
Grup 3.sü
2
1949 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Mısır
6
3
3
247
256
-9
4.
3
1951 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Fransa
9
6
3
432
357
75
6.
4
1952 Olimpiyat Oyunları Finalleri
Finlandiya
2
0
2
82
113
-31
Grup 3.sü
5
1955 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Macaristan
9
5
4
611
515
96
11.
6
1957 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Bulgaristan
10
8
2
704
556
148
9.
7
1959 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Türkiye
7
3
4
397
426
-29
12.
8
1961 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Yugoslavya
8
3
5
464
475
-11
10.
9
1963 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Polonya
9
1
8
532
641
-109
15.
10
1971 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Almanya
7
1
6
476
582
-106
12.
11
1972 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Hollanda
4
2
2
387
308
79
Grup 3.sü
12
1973 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İspanya
7
2
5
490
558
-68
8.
13
1975 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Yugoslavya
7
3
4
509
571
-62
2. Tur Grup 3.sü
14
1980 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
İsviçre
4
3
1
349
318
31
Grup 3.sü
15
1981 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Çekoslovakya
8
1
7
533
657
-124
2. Tur Grup 5.si
16
1984 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Fransa
3
1
2
231
262
-31
Grup 3.sü
17
1988 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Hollanda
4
1
3
329
333
-4
Grup 4.sü
18
1992 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
İspanya
5
3
2
389
342
47
Grup 3.sü
19
1993 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Almanya
6
2
4
403
465
-62
2. Tur Grup 5.si
20
1995 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1.Tur
Deplasmanlı
6
1
5
474
500
-26
Grup 3.sü
21
1995 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2.Tur
Bulgaristan
4
3
1
316
309
7
Grup 2.si
22
1995 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Yunanistan
6
1
5
462
539
-77
1. Tur Grup 5.si
23
1997 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
10
7
3
732
671
61
Grup 2.si
24
1997 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İspanya
9
3
6
637
699
-62
8.
25
1999 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
10
8
2
774
658
116
Grup 2.si
26
1999 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Fransa
9
4
5
563
603
-40
8.
27
2001 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Türkiye
6
4
2
461
473
-12
Gümüş Madalya (2.)
28
2002 Dünya Şampiyonası Finalleri
Abd
8
4
4
681
681
0
9.
29
2003 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
10
7
3
810
733
77
Grup 2.si
30
2003 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İsveç
4
2
2
298
296
2
9. - 12.
31
2005 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
6
6
0
465
363
102
Grup 1.si
32
2005 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Sırbistan
4
1
3
293
322
-29
9. - 12.
33
2006 Dünya Şampiyonası Finalleri
Japonya
9
6
3
669
673
-4
6.
34
2007 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İspanya
6
1
5
388
472
-84
2. Tur Grup 6.sı
35
2009 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
6
6
0
487
407
80
Grup 1.si
36
2009 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Polonya
9
5
4
672
649
23
8.
37
2010 Dünya Şampiyonası Finalleri
Türkiye
9
8
1
730
593
137
Gümüş Madalya (2.)
38
2011 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Litvanya
8
3
5
583
542
41
2. Tur Grup 6.sı
39
2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
8
5
3
617
568
49
Grup 2.si
40
2013 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Slovenya
5
1
4
355
398
-43
1. Tur Grup 5.si
41
2014 Dünya Şampiyonası Finalleri
İspanya
7
4
3
491
509
-18
Çeyrek Final
42
2015 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Almanya, Fransa
6
3
3
482
535
-53
Son 16
43
2016 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Filipinler
3
1
2
200
214
-14
2. Tur
44
2017 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Türkiye, Finlandiya, İsrail, Romanya
6
2
4
444
453
-9
Son 16
GENEL TOPLAM
291
144
147
20688
20658
30
O.M: Oynadığı Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

 

A MİLLİ ERKEK BASKETBOL TAKIMIMIZIN
AVRUPA ŞAMPİYONASI ELEMELERİ GENEL TABLOSU
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
1
1995 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1.Tur
Deplasmanlı
6
1
5
474
500
-26
Grup 3.sü
2
1995 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2.Tur
Bulgaristan
4
3
1
316
309
7
Grup 2.si
3
1997 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
10
7
3
732
671
61
Grup 2.si
4
1999 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
10
8
2
774
658
116
Grup 2.si
5
2003 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
10
7
3
810
733
77
Grup 2.si
6
2005 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
6
6
0
465
363
102
Grup 1.si
7
2009 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
6
6
0
487
407
80
Grup 1.si
8
2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
8
5
3
617
568
49
Grup 2.si
GENEL TOPLAM
60
43
17
4675
4209
466
-

 

 

A MİLLİ ERKEK BASKETBOL TAKIMIMIZIN
AVRUPA ŞAMPİYONASI FİNALLERİ GENEL TABLOSU
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
1
1949 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Mısır
6
3
3
247
256
-9
4.
2
1951 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Fransa
9
6
3
432
357
75
6.
3
1955 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Macaristan
9
5
4
611
515
96
11.
4
1957 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Bulgaristan
10
8
2
704
556
148
9.
5
1959 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Türkiye / İstanbul
7
3
4
397
426
-29
12.
6
1961 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Yugoslavya
8
3
5
464
475
-11
10.
7
1963 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Polonya
9
1
8
532
641
-109
15.
8
1971 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Almanya
7
1
6
476
582
-106
12.
9
1973 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İspanya
7
2
5
490
558
-68
8.
10
1975 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Yugoslavya
7
3
4
509
571
-62
2. Tur Grup 3.sü
11
1981 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Çekoslovakya
8
1
7
533
657
-124
2. Tur Grup 5.si
12
1993 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Almanya
6
2
4
403
465
-62
2. Tur Grup 5.si
13
1995 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Yunanistan
6
1
5
462
539
-77
1. Tur Grup 5.si
14
1997 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İspanya
9
3
6
637
699
-62
8.
15
1999 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Fransa
9
4
5
563
603
-40
8.
16
2001 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Türkiye / Ankara, Antalya, İstanbul
6
4
2
461
473
-12
Gümüş Madalya (2.)
17
2003 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İsveç
4
2
2
298
296
2
9. - 12.
18
2005 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Sırbistan
4
1
3
293
322
-29
9. - 12.
19
2007 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İspanya
6
1
5
388
472
-84
2. Tur Grup 6.sı
20
2009 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Polonya
9
5
4
672
649
23
8.
21
2011 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Litvanya
8
3
5
583
542
41
2. Tur Grup 6.sı
22
2013 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Slovenya
5
1
4
355
398
-43
1. Tur Grup 5.si
23
2015 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Almanya / Fransa
6
3
3
482
535
-53
Son 16
24
2017 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Türkiye, Finlandiya, İsrail, Romanya
6
2
4
444
453
-9
Son 16
GENEL TOPLAM
171
68
103
11436
12040
-604

 

A MİLLİ ERKEK BASKETBOL TAKIMIMIZIN
DÜNYA ŞAMPİYONASI FİNALLERİ GENEL TABLOSU
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
1
2002 Dünya Şampiyonası Finalleri
ABD
8
4
4
681
681
0
9.
2
2006 Dünya Şampiyonası Finalleri
Japonya
9
6
3
669
673
-4
6.
3
2010 Dünya Şampiyonası Finalleri
Türkiye
9
8
1
730
593
137
Gümüş Madalya (2.)
4
2014 Dünya Şampiyonası Finalleri
İspanya
7
4
3
491
509
-18
Çeyrek Final
GENEL TOPLAM
33
22
11
2571
2456
115
-

 

A MİLLİ ERKEK BASKETBOL TAKIMIMIZIN
OLİMPİYAT OYUNLARI GENEL TABLOSU
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
1
1936 Olimpiyat Oyunları Finalleri
Almanya
2
0
2
39
63
-24
Grup 3.sü
2
1952 Olimpiyat Oyunları Finalleri
Finlandiya
2
0
2
82
113
-31
Grup 3.sü
3
1972 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Hollanda
4
2
2
387
308
79
Grup 3.sü
4
1980 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
İsviçre
4
3
1
349
318
31
Grup 3.sü
5
1984 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Fransa
3
1
2
231
262
-31
Grup 3.sü
6
1988 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Hollanda
4
1
3
329
333
-4
Grup 4.sü
7
1992 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
İspanya
5
3
2
389
342
47
Grup 3.sü
8
2016 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Filipinler
3
1
2
200
214
-14
2. Tur
GENEL TOPLAM
27
11
16
2006
1953
53
-

 

S
TARİH
TAKIM
SKOR
RAKİP ÜLKE
YER
STATÜ
ORGANİZASYON ADI
1
01.08.1936
Türkiye
23
33
Mısır
Almanya
Finaller
1936 Olimpiyat Oyunları Finalleri
2
02.08.1936
Türkiye
16
30
Şili
Almanya
Finaller
1936 Olimpiyat Oyunları Finalleri
3
17.05.1949
Türkiye
41
54
Yunanistan
Mısır
Finaller
1949 Avrupa Şampiyonası Finalleri
4
18.05.1949
Türkiye
33
47
Fransa
Mısır
Finaller
1949 Avrupa Şampiyonası Finalleri
5
19.05.1949
Türkiye
43
33
Suriye
Mısır
Finaller
1949 Avrupa Şampiyonası Finalleri
6
20.05.1949
Türkiye
44
57
Mısır
Mısır
Finaller
1949 Avrupa Şampiyonası Finalleri
7
21.05.1949
Türkiye
38
24
Hollanda
Mısır
Finaller
1949 Avrupa Şampiyonası Finalleri
8
22.05.1949
Türkiye
48
41
Lübnan
Mısır
Finaller
1949 Avrupa Şampiyonası Finalleri
9
04.05.1951
Türkiye
50
18
Avusturya
Fransa
Finaller
1951 Avrupa Şampiyonası Finalleri
10
05.05.1951
Türkiye
34
58
SSCB
Fransa
Finaller
1951 Avrupa Şampiyonası Finalleri
11
06.05.1951
Türkiye
83
36
Danimarka
Fransa
Finaller
1951 Avrupa Şampiyonası Finalleri
12
07.05.1951
Türkiye
60
42
Finlandiya
Fransa
Finaller
1951 Avrupa Şampiyonası Finalleri
13
08.05.1951
Türkiye
45
52
Bulgaristan
Fransa
Finaller
1951 Avrupa Şampiyonası Finalleri
14
09.05.1951
Türkiye
42
40
Fransa
Fransa
Finaller
1951 Avrupa Şampiyonası Finalleri
15
10.05.1951
Türkiye
38
32
Belçika
Fransa
Finaller
1951 Avrupa Şampiyonası Finalleri
16
11.05.1951
Türkiye
42
36
Yunanistan
Fransa
Finaller
1951 Avrupa Şampiyonası Finalleri
17
12.05.1951
Türkiye
38
43
İtalya
Fransa
Finaller
1951 Avrupa Şampiyonası Finalleri
18
14.06.1952
Türkiye
45
64
Mısır
Finlandiya
Finaller
1952 Olimpiyat Oyunları Finalleri
19
15.06.1952
Türkiye
37
49
İtalya
Finlandiya
Finaller
1952 Olimpiyat Oyunları Finalleri
20
08.06.1955
Türkiye
63
86
İtalya
Macaristan
Finaller
1955 Avrupa Şampiyonası Finalleri
21
09.06.1955
Türkiye
83
66
Finlandiya
Macaristan
Finaller
1955 Avrupa Şampiyonası Finalleri
22
10.06.1955
Türkiye
55
66
Macaristan
Macaristan
Finaller
1955 Avrupa Şampiyonası Finalleri
23
12.06.1955
Türkiye
72
59
Lüksemburg
Macaristan
Finaller
1955 Avrupa Şampiyonası Finalleri
24
13.06.1955
Türkiye
82
33
Danimarka
Macaristan
Finaller
1955 Avrupa Şampiyonası Finalleri
25
14.06.1955
Türkiye
38
50
Fransa
Macaristan
Finaller
1955 Avrupa Şampiyonası Finalleri
26
16.06.1955
Türkiye
87
46
İsveç
Macaristan
Finaller
1955 Avrupa Şampiyonası Finalleri
27
18.06.1955
Türkiye
54
55
Finlandiya
Macaristan
Finaller
1955 Avrupa Şampiyonası Finalleri
28
19.06.1955
Türkiye
77
54
İngiltere
Macaristan
Finaller
1955 Avrupa Şampiyonası Finalleri
29
20.06.1957
Türkiye
50
55
Polonya
Bulgaristan
Finaller
1957 Avrupa Şampiyonası Finalleri
30
21.06.1957
Türkiye
80
57
Avusturya
Bulgaristan
Finaller
1957 Avrupa Şampiyonası Finalleri
31
22.06.1957
Türkiye
49
80
SSCB
Bulgaristan
Finaller
1957 Avrupa Şampiyonası Finalleri
32
23.06.1957
Türkiye
59
42
Avusturya
Bulgaristan
Finaller
1957 Avrupa Şampiyonası Finalleri
33
24.06.1957
Türkiye
83
70
Belçika
Bulgaristan
Finaller
1957 Avrupa Şampiyonası Finalleri
34
25.06.1957
Türkiye
100
54
İskoçya
Bulgaristan
Finaller
1957 Avrupa Şampiyonası Finalleri
35
26.06.1957
Türkiye
54
33
Almanya
Bulgaristan
Finaller
1957 Avrupa Şampiyonası Finalleri
36
28.06.1957
Türkiye
97
64
Arnavutluk
Bulgaristan
Finaller
1957 Avrupa Şampiyonası Finalleri
37
29.06.1957
Türkiye
57
50
İtalya
Bulgaristan
Finaller
1957 Avrupa Şampiyonası Finalleri
38
30.06.1957
Türkiye
75
51
Finlandiya
Bulgaristan
Finaller
1957 Avrupa Şampiyonası Finalleri
39
21.05.1959
Türkiye
50
61
Belçika
Türkiye
Finaller
1959 Avrupa Şampiyonası Finalleri
40
23.05.1959
Türkiye
66
70
Yugoslavya
Türkiye
Finaller
1959 Avrupa Şampiyonası Finalleri
41
25.05.1959
Türkiye
57
62
Bulgaristan
Türkiye
Finaller
1959 Avrupa Şampiyonası Finalleri
42
26.05.1959
Türkiye
53
50
İspanya
Türkiye
Finaller
1959 Avrupa Şampiyonası Finalleri
43
27.05.1959
Türkiye
55
73
İtalya
Türkiye
Finaller
1959 Avrupa Şampiyonası Finalleri
44
29.05.1959
Türkiye
54
53
D. Almanya
Türkiye
Finaller
1959 Avrupa Şampiyonası Finalleri
45
31.05.1959
Türkiye
62
57
Finlandiya
Türkiye
Finaller
1959 Avrupa Şampiyonası Finalleri
46
30.04.1961
Türkiye
77
70
Çekoslovakya
Yugoslavya
Finaller
1961 Avrupa Şampiyonası Finalleri
47
01.05.1961
Türkiye
55
40
İsveç
Yugoslavya
Finaller
1961 Avrupa Şampiyonası Finalleri
48
02.05.1961
Türkiye
57
60
Bulgaristan
Yugoslavya
Finaller
1961 Avrupa Şampiyonası Finalleri
49
04.05.1961
Türkiye
46
50
Romanya
Yugoslavya
Finaller
1961 Avrupa Şampiyonası Finalleri
50
05.05.1961
Türkiye
57
74
Fransa
Yugoslavya
Finaller
1961 Avrupa Şampiyonası Finalleri
51
06.05.1961
Türkiye
50
57
İsrail
Yugoslavya
Finaller
1961 Avrupa Şampiyonası Finalleri
52
07.05.1961
Türkiye
63
50
D. Almanya
Yugoslavya
Finaller
1961 Avrupa Şampiyonası Finalleri
53
08.05.1961
Türkiye
59
74
Polonya
Yugoslavya
Finaller
1961 Avrupa Şampiyonası Finalleri
54
04.10.1963
Türkiye
52
71
Belçika
Polonya
Finaller
1963 Avrupa Şampiyonası Finalleri
55
05.10.1963
Türkiye
52
71
Bulgaristan
Polonya
Finaller
1963 Avrupa Şampiyonası Finalleri
56
06.10.1963
Türkiye
55
64
İsrail
Polonya
Finaller
1963 Avrupa Şampiyonası Finalleri
57
07.10.1963
Türkiye
67
97
Yugoslavya
Polonya
Finaller
1963 Avrupa Şampiyonası Finalleri
58
09.10.1963
Türkiye
42
50
Macaristan
Polonya
Finaller
1963 Avrupa Şampiyonası Finalleri
59
10.10.1963
Türkiye
72
74
Hollanda
Polonya
Finaller
1963 Avrupa Şampiyonası Finalleri
60
11.10.1963
Türkiye
65
72
İtalya
Polonya
Finaller
1963 Avrupa Şampiyonası Finalleri
61
12.10.1963
Türkiye
63
80
Fransa
Polonya
Finaller
1963 Avrupa Şampiyonası Finalleri
62
13.10.1963
Türkiye
64
62
Hollanda
Polonya
Finaller
1963 Avrupa Şampiyonası Finalleri
63
10.09.1971
Türkiye
69
88
Çekoslovakya
Almanya
Finaller
1971 Avrupa Şampiyonası Finalleri
64
11.09.1971
Türkiye
97
88
İsrail
Almanya
Finaller
1971 Avrupa Şampiyonası Finalleri
65
12.09.1971
Türkiye
63
86
Yugoslavya
Almanya
Finaller
1971 Avrupa Şampiyonası Finalleri
66
13.09.1971
Türkiye
53
67
İtalya
Almanya
Finaller
1971 Avrupa Şampiyonası Finalleri
67
14.09.1971
Türkiye
60
87
Bulgaristan
Almanya
Finaller
1971 Avrupa Şampiyonası Finalleri
68
17.09.1971
Türkiye
60
82
Fransa