Mutlu Son Vardır (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Mutlu Son Vardır (Hayri Pekergin)

29-04-18 21:46
Sıklıkla ifade edilir. “Mutlu Son” yoktur.

Hayatın başka alanlarında öyle olabilir. Sporda bal gibi “Mutlu Son” olur.

Aylardan Nisan - Mayıs geldiği zaman okullardan, altyapıya, alt liglerden süper lige kadar sezonun sonuna ulaştık demektir.

Sezon sonu demek hedef demektir. Hedeflere ulaşanlar aynı zamanda “Mutlu Sona” kavuşanlar olur.

“Mutlu Son” demek mutlaka Şampiyon olmak, ilk üç dereceye girmek demek değildir.

Sezon başında hedefi ligde kalmak olanlar vardır.

Sezon başında hedefi bir üst lige çıkmak olanlar vardır.

Sezon başında hedefi ligde kalırken oyuncularına katma değer ekleyip gelecek senenin planlarını yapanlar vardır.

Bu hedeflere ulaşıldığı zaman “Mutlu Sona” ulaşılmış olur.

*****

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir;

Sporda ya da basketbolda gerçekten bir son var mı?

“Sporcu” açısından jübile yapmıyorsa her son yeni bir başlangıçtır.

Keza “Yönetici” açısından da öyle.

“Coach” açısından o kadar kesin bir genelleme yapamıyorum.

“Coach” için bazı “Son”lar özellikle “Mutsuz Sonlar” “mutlak bir son” olabilir.

*******

Lafı daha fazla dolandırmadan kısa bir muhasebe çalışması yaparsak şu fotoğrafı görüyoruz.

Bilyoner KBL’de sezon 14 Takım ile bitirilemedi. Becker Spor ihraç edildi.

Bu tehdide hem geçen sezonki yazılarda hem de bu sezonun hemen başında dikkat çektiğimi hatırlayacaksınız.

Alınabilecek önlemler belli. Gerçekçi olmak gerekiyor.

Bunlar alınmazsa yine 12 takımlı sisteme dönülmek zorunda kalınacak.

Adana ASKİ küme düşen takım oldu. İbret alınması gereken bir başarısızlık hikâyesi olarak görülmeli. Bütün fatura da bu seneki yönetimlere kesilmemeli.

Ligin kıdemli kulüpleri olan Samsun Canik Belediye ve AGÜ finansal tercih ya da zorunluluklar sonucu sezonu Lig’in yeni takımı Orman Spor’un altında düşme hattının hemen üzerinde tamamladı.

Samsun Canik Belediyesi’nin sezon ortasında play-off için iyi bir yer şansı varken finansal olarak “şalter indirme kararını” ligin marka değeri açısından yanlış görüyorum.

AGÜ ise şehrin desteğini alma konusunda yapılan yönetim hataları kadar, geçen yıllarda üst üste oynadığı 3 FIBA Euro Cup Finalinde sıfır çekerek bugünkü durumunu adeta kendisi yarattı.

İstanbul Üniversitesi, sakatlıklar, takımı terk eden yabancı oyuncular, finansal zorluklara rağmen ligde kalarak “Mutlu Sona” ulaştı.

Ligin yeni takımı Orman Spor play-off şansını son maçlarda kaçırırken sezonu İstanbul Üniversitesi, AGÜ ve Canik Belediye Spor’un önünde tamamladı. Ankara ekibi ilk sezonunda kalıcı olmayı başardı.

Galatasaray iniş ve çıkışlar ile dolu bir sezonu 3. Avrupa Şampiyonluğu anlamına gelen 2. Euro Cup zaferi ile bitirdi.

Sarı kırmızılılar KBL Play-off’larında YDÜ önünde 2-0 ile elense de bu sezon kesinlikle bir “Mutlu Son” anlamına geliyor.

BOTAŞ sezon içinde sıralamada hep kendisinden beklenen yerlerde olmayı başardı.

Beklenmeyen ise Play-off mücadelesinde Çukurova Basket önünde ilk turda 2-0 seri ile elenmesi oldu. Bu sonuç bir “Mutlu Son” anlamına gelmiyor olmalı.

Beşiktaş son yılarda yaşadığı iddiasız sezonlardan birisi ile sezonu noktaladı.

Siyah beyazlıların bu sezon ilk beşinin yaş ortalaması 31.8. 

1997 ve 2000 Yaş gruplarında uzak ara skorlu U16 Türkiye Şampiyonlukları olan altyapıdan daha fazla oyuncunun A takıma gelmesi gerekiyordu.

Bu sezon, daha 3 sezon önce takımda sorumluluk almaya başlaması gereken 1997 doğumlu guard Sevgi Uzun’u 15 dakika ortalama ile süre alırken gördük.

Böyle sezonlarda gençlere daha fazla yatırım yapmak gelecek yıllarda hem daha uygun maliyetli hem de yarışmacı kadrolar kurmayı kolaylaştıran bir faktör olduğu basketbolda herkesin bildiği bir gerçek.

Beşiktaş işi iyi bilen, bunları görebilecek yetkinlikte profesyonellere sahip.

Bununla birlikte Galatasaray’ın İrem Naz Topuz ya da Meltem Yıldızhan’a süre ve sorumluluk vermesinden ya da Lig’in yeni takımı Çukurova Basket’in play-off yarı finali yaptığı sezonda elindeki 2001 doğumlu Gökşen Fitik – Fatmanur Karakaş ikilisine verdiği önemden dersler alınması gerekiyor.

Diyebilirsiniz ki “Beşiktaş’ın önce bir Gelişim takımı olsun.” Elbette iyi olur.

Gelişim Takımından isimlere A takımda süre ve sorumluluk verilirse daha da iyi olur sonuçta Beşiktaş ve Türk basketbolu kazanır.

Bu konuda Beşiktaş yönetimi bir miktar “daha” yönlendirici ve takipçi olmalı. Sonuçta kıt kaynaklar yönetilmeye çalışılıyor.

******

Hatay BŞB – Mersin BŞB play-off çeyrek final serisi sürerken YDÜ, Fenerbahçe ve Çukurova Basket serilerini 2-0 kazanarak yarı finale ulaştı.

Bu grubun “Mutlu Son” temalı yolculuğu devam ediyor.

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ VE ELW FİNAL FOUR

Yakın Doğu Üniversitesi Euroleague’deki ilk sezonunda Final Four’a ulaştı.

Kadro kalitesi ve yatırım miktarı itibarı ile beklenen bir başarıydı.

Bu cephede beklenmeyen ise Final Four’dan maç kazanamadan dönmek oldu.

Bana göre böyle bir kadronun ulaşabileceği sinerji seviyesi elinde çok fazla top tutarak yalnızca kendisine asist olarak yazılacak pasları veren, diğer yıldızların top adet ve kalitesini limitleyen Vandersloot’un “günlük” formunun vesayetinde olmamalıydı.

YDÜ Takımında gelecek sezon için yukarıda belirttiğim tipte bir basketbol anlayışı olan ama Vandersloot’un bir bant altında konumlanan Gray’in adı Euroleague’de daha büyük hedefler ve Quigley ile birlikte geçiyor.

Bu duyumlar gerçek ise Gray-McBride – Quigley ile güçlü pota altı isimleri arasında topu iyi paylaştıracak ve lafını dinletebilecek bir oyun kurucu olmaksızın, gelecek sezon ne iç dış dengesi ne de mutlu dış oyunculardan söz etmek mümkün olur.

Bilirsiniz kadın basketbolunda “Mutlu Son” mutlu oyuncular ile gelir. Ama tam tersi de mümkündür.

 
KBBL’DE ŞAMPİYON GALATASARAY GELİŞİM

Mutlu Son demişken;

Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi finalleri sona erdi.

Galatasaray Gelişim Takımı bütün maçlarını kazanarak Şampiyon sıfatı ile “Mutlu Sona” ulaştı.

TKBL’ye yükselen diğer takımlar Ordu İEF Açı Koleji ve İstanbul Üniversitesi Gelişim oldu.

Galatasaray Gelişim takımında 19 Yaşındaki isimler İnci Güçlü, Meltem Yıldızhan ve takımın görünmez “sinerji katalizörü” oyun kuru Eda Şahin başrollerdeydi.

19 Yaşındaki diğer isimler guard Yağmur Kübra Taşar, forvet Büşra Turan ve 17 Yaşındaki forvet Miray Balota katkıları ile belirleyici diğer isimler oldu.

Galatasaray Gelişim Coachu Efe Güven altyapıda çok uzun yıllardan bu yana oyuncu yetiştiriyor. Hem kendisi hem de beraberindeki yardımcıları Galatasaray için önemli kazanç olacak şekilde basamakları oyuncular ile birlikte tırmanıyor.

Sarı kırmızılılarda altyapı sorumlusu Hasan Serbest’in deneyimi ile teknik ekiplere verdiği destek, kadın basketbol altyapısının idari sorumlusu Cansel Kirman’ın yakın ilgisi, sağlık ekibinin performansı Galatasaray için Gelişim Takımının yalnız oyuncuları ile değil tüm organizasyon olarak bir gelişim modeli olarak görülmesini sağladı.

Ordu İEF Açı Koleji TKBL’ye 2. sırada yükselen takım oldu. Aynur Beydili, Ebru Ağar tecrübeleri ile sezonun son bölümünde ulaşılan başarıda kilit konumda olurken, 17 yaşındaki pivot Aysude Yıldıztekin ve 18 yaşındaki shooting guard Erdenay Topçu sezon boyunca çok önemli görevler üstlendi.

Bana göre Ordu İEF Açı Koleji Coachu Mehmet Kaputoğlu’nun büyük başarısı sezonun son bölümünde takıma katılan tecrübeli isimlerin takıma uyumunu optimum şekilde sağlaması oldu.

Ordu takımının TKBL’de olması hem şehir hem de Karadeniz bölgesinde basketbol için çok önemli olarak görülmeli.

Önlerinde elbette alınacak çok büyük mesafeler var. Erdenay Topçu’nun saha görüşü ve şut seçimleri, Aysude Yıldıztekin’in fiziksel gelişimini daha üst seviyeye taşıması, kadrodaki diğer genç isimlere deneyim sağlanmaya devam edilmesi bu yol haritalarındaki önemli maddeler olacak.

İstanbul Üniversitesi Gelişim Takımı çok yoğun bir sezonu geride bıraktı.

Coach Murat Başman’ın yönetimindeki takım, Adriyatik Liginde aldıkları farklı yenilgilerden gelen deneyim ile KBBL’de sezon içindeki bir çok maçı son saniye şutları ile kazanmayı başardı.

Forvetlerden Şevval Akalan güçlenmesi, Şuğranur Sönmez ise hızlanması halinde KBL seviyesinde etkili olma konumuna yürüyecek isimler olabilir.

Oyun kurucu Kardelen Gezgin, shooting guard Senay Zeybek, sezonun sonunda gelişim ivmesini arttıran power forvetler Ceren Taylan ve Simge Özkutlu ve forvet Meltem Topaloğlu bu sezon değerli deneyimler kazanarak takımları ile birlikte yükselen isimler oldu.

twitter: @hayripekergin 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 8308