Giresun Üniversitesi: Basketbol tarihimizde bir ilk - BasketFaul.com

Giresun Üniversitesi: Basketbol tarihimizde bir ilk

02-05-18 15:58
KBBL Final Grubu'nda mücadele eden Giresun Üniversitesi bir açıklama yaparak Fethiye'deki organizasyon sırasında haksızlıklarla karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

Açıklama şöyle:

"24-29 Nisan 2018 tarihleri arasında Muğla ili Fethiye ilçesinde yapılan Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi Final müsabakalarına katıldık. Müsabakalar da o kadar ilginç ve organize olaylar oldu ki kamuoyu ile paylaşma gereği duyduk… 

Maçlardan önce federasyon yetkilileri ile yapılan söyleşilerde gelişim takımları lehine olumlu yönde destekler olduğunu, örnek olarak da KBL takımlarından 4 oyuncu oynatma hakkı verilerek adaletsizlik oluştuğunu söyledik. Ve bize bu takımların 1. Ligde oynamaları gerektiğini ve bu oyuncuların süre almalarının önemli olduğunu söylediler, sonuçta turnuvada bulunan 2 gelişim takımı da 1. Lige yükseldiler. 

İlk maçımız Galatasaray Gelişim takımı ile yapıldı ve maçı 60-48 kaybettik. İlginç olan Galatasaray takımına 14 faul, bize 24 faul çalınması, Galatasaray'ın 16/22 faul sayısı, bizim ise 7/9 faul sayısımızdı.  İkinci maçımızda Nesibe Aydın'a 69-60 kaybettik. Nesibe Aydın Koleji 15/20, biz ise 5/8 serbest atışla mücadeleyi bitirdik…

Nesibe Aydın Koleji maçında takım kaptanımız 2.periyodun başında ikinci sportmenlikdışı faulünden dolayı diskalifiye edilmiştir.  Hakem bu kararı verdiğinde rakip takım sporcusu ile sohbet ediyordu ve görmeden düdük çalıyor. 

Üçüncü maçımız İstanbul Üniversitesi Gelişim takımı ile yapıldı ve maçı 80-72 kaybettik. Burada ilginç olan ise maçtan 2 saat önce lig görevlisi maçtan iki saat önce başantrenörümüzü arayarak iki oyuncumuzun tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edildiğini ve maçta oynatmamamız gerektiğini söyledi.  Sporcuların disiplin kuruluna sevk edilmesi olayı ise; sporcularımız Nesibe Aydın Koleji maçı oynarken arkadaşlarının (Bizim takım sporcuları değil) akreditasyon kartını alarak protokol tribününde oturması… Türkiye tarihinde bir ilk... Sporcularımız 4 maç men ve 3500 TL para cezası, indirim yapılarak 2 maç men 1750 TL para cezasına çarptırıldı. Ceza maddesi ise “lisansı olmadığı halde başkasının formasını giyip müsabaka yapmak”. Bu ceza maddesi ile akreditasyon kartının bir ilişkisini bulamadık. 

Ek olarak İstanbul Üniversitesi KBL takımının genel menajeri olan kişi sahaya giriş kartı olmadığı halde maç oynanırken yedek oyuncuların oturduğu bölgede dakikalarca oturdu ve oyuna müdahale etti. 

 Takdir Tüm kamuoyunundur…" 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 7200