U14 Derbisi ve Hikayeler... (Murat Özyer) - BasketFaul.com

U14 Derbisi ve Hikayeler... (Murat Özyer)

09-11-18 23:40

Dün Caferağa’da oynanan U14 Erkek Fenerbahçe – Galatasaray maçı için antrenör eğitiminde beraber olduğumuz Fenerbahçeli koçlar beni maça davet etti. Kadıköy vapur iskelesinden Caferağa Spor Salonu’na giderken, o birbirinden farklı sokaklarda kaybolarak yürümeyi çok özlemiştim, hemen daveti kabul ettim. Aslında daha önce Darüşşafaka’ya karşı beğenerek seyrettiğim Fenerbahçe takımının gelişimini ve Galatasaray‘ın seçtiği oyuncuları, oynadıkları basketbolu da çok merak ediyordum.  Maçta dikkatimi çeken konuları sizlerle şöyle paylaşabilirim; 

 

1. Maçın içinde bir sakatlık yaşan bir Fenerbahçeli oyuncu Galatasaraylı arkadaşlarının da yardımıyla saha kenarına götürüldü. Roma arenalarındaki gibi reyting unsuru olabilecek bir kovalamaca olmadı!  Bu gençlerin fabrika ayarlarında sportmenlik var. Eğer bizler bu gençlerin temiz zihinlerini, tatlı rekabeti savaşa çevirerek kirletirsek yazıklar olsun bizlere!  
 

 

2. U14 ve alt yaş gruplarında uygulanan hücumda pick and roll, savunmada alan savunması hakemlerin denetlemede zorlandığı, bu durumun bazı “cin” antrenörlerce “kötü niyetli” kullanıldığından dolayı, basketbolun paydaşları ile değerlendirilerek kaldırıldı  (aslında oyuncuların gelişmesini hızlandırmak ve sağlamlaştırmak için koyulan kurallar). Antrenör eğitiminin yapıldığı kurs ve seminerlerde, özellikle U14 ve alt yaş gruplarında TBF Eğitim Kurulu Eğiticileri, uygulanması tavsiye edilen unsurların antrenör eğitiminde ön plana çıkarmaya başladılar. 
İşte bunun ilk meyvelerini Bayrampaşa Spor Salonu’nda 2018’in Ekim ayında oynan Darüşşafaka –Fenerbahçe U14 erkek maçında görmüş ve sosyal medyada öne çıkarmaya çalışmıştık. Bu anlayışın etkilerini dün oynanan Fenerbahçe –Galatasaray maçında da zevkle izledik. Hızlı hücumlar, pas trafiğinin olduğu hücumlar, topsuz adamlara yapılan perdeler daha neler neler… 
Bu yasakları U14 ve alt yaş gruplarından kaldırırken, televizyonda seyrettiğimiz büyükler liglerinde (Euroleague, Tahincioğlu BSL gibi), hepimiz gibi alt yapı antrenörleri de yoğun ve şiddetli şekilde pick and roll hücumlarına maruz kaldığını, bunlardan beğendiklerini kendi takımlarına uygulamaya çalıştıklarını senelerdir gözlemliyorduk (bu arada bunu oldukça doğal karşılıyorum, her genç antrenör gibi onlar da teknik konularda televizyon ve youtube’dan besleniyorlar). 

TBF Eğitim Kurulu ve TÜBAD antrenörleri olarak bu genç meslektaşlara yeni pencereler açarak, onları farklı hücum düzenlerine yönlendirilmesi gerektiğine inandılar. Her oyuncunun hareket ettiği, farklı pozisyonlarda topla buluşabildiği, topsuz perdelerin olduğu Flex Hücum seti de öğretilmeye başlanan hücum düzenlerinden biri oldu. Fenerbahçe U14 takımının başarı ile Flex hücumu kullanmaya başladığını görmek beni çok sevindirdi.      
 
 
Fenerbahçe’ nin Flex hücumu 

 

3. Galatasaray U14 takımı ise tam saha adam adama savunmayı iyi yapan, uzun oyuncusu olmayan ama hızlı hücumları başarılı şekilde uygulayan, seyretmesi keyifli bir basketbol oynayan takım görüntüsündeydi. Sarı-Kırmızılı oyuncular hızlı hücumlarda dribblingi, pası ne zaman ve nasıl kullanacaklarını iyi öğrendiklerini gördük. Hızlı hücumlardan bir örneği aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

 

 

4. Gelelim koçlara!  Celal Çelik (Fenerbahçe) ve Fatih Ünal (Galatasaray), bu antrenör arkadaşları ve takımlarını takip edin derim. Yetenek seçimini imkanlarına göre iyi yapmışlar. İleriye dönük olarak yatırım yapılacak oyuncuları doğru seçmişler ve onları hata yapsalar da oyunda tutmaları beni mesut etti. Sahada duruşları, oyuncularıyla iletişimleri gayet iyiydi. Hakemlerle olan münasebetleri kıvamındaydı. Gelişmelerinin devam etmesini diliyorum. Takipte olacağım.

 

5. Geçen hafta oynanan futbol derbisinin hepimize verdiği rahatsızlığın zihinlerimizi halen zorladığından eminim. Bu yazıyı Fenerbahçe – Galatasaray derbilerinin güzel ve keyifli yanlarını, o günleri yaşayan EFSANELER’in ağzından dinleyerek son vermek istiyorum. 
Yüksek Lisans bitirme sınavlarından biri için hazırladığım #HikayeniAnlatEfsaneOl sunumu için hazırladığım; Yalçın Granit, Mehmet Baturalp, Majak Çakır, Hüseyin Beşok,  Nikos Zisis ve Sinan Güler ‘in değerli katkılarının bulunduğu klibi sizlerle paylaşmak istiyorum.  
 

 

 

Umarım dün Caferağa’da bulunan oyuncu ve teknik ekiplerin hikayelerini çocuklarına anlatacakları nice keyifli derbi maçları olur . #HikayeniAnlatEfsaneOl


Not: U14 Erkek Fenerbahçe – Galatasaray maçının skorunu hiç hatırlamıyorum çünkü tempolu ve güzel basketboldan dolayı skorboarda bakacak zamanım olmadı.     

 

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4894