Fenerbahçe Prag'da fena dağıldı (Kadınlar Euroleague) - BasketFaul.com

Fenerbahçe Prag'da fena dağıldı (Kadınlar Euroleague)

05-03-19 22:47

Kadınlar Euroleague'de üst üste aldığı 2 yenilgi ile B Grubu'nu 3'üncü sırada bitiren ve çeyrek finalde A Grubu ikincisi Çekya'nın USK Praha takımı ile eşleşen Fenerbahçe saha avantajının rakibinde olduğu seride deplasmandaki ilk karşılaşmadan 76-54 yenik ayrıldı. Böylece Praha seride 1-0 öne geçti.


İki takım arasındaki serinin ikinci maçı 8 Mart Cuma akşamı Ataşehir'de oynanacak. Statüye göre 2 galibiyete ulaşan takım Final-Four'a kalacak, durum 1-1 eşitlenirse son maç Praha'nın sahasında oynanacak.

Geçen haftayı Türkiye Kupası şampiyonluğu ile noktalayan ve büyük bir moralle Prag'a giden Sarı-Lacivertli ekip ilk 2 dakikayı 7-0 geride bırakınca koç Valerie Garnier molayı alıverdi. Fenerbahçe mola sonrası ilk sayılarını Bria Hartley'in 3'lüğü ile buldu.
Maçın ilk çeyreğinde 6 dakika geride kaldığında USK'nın 14-7 üstünlüğü vardı.
1.42 kala ise fark ev sahibi lehine 10 sayıya çıktı: 20-10
Fenerbahçe hücumda oldukça kötü oynayıp, 5 top kaybı yaptığı, rakibinin ise hiç yapmadığı bu çeyreği 24-14 geride kapadı. 
İkinci çeyrek karşılıklı basketlerle başlarken 3 dakika geride kaldığında fark yine 10 sayıydı: 28-18
5.02'de ise fark 13'e yükseldi: 33-20
Hemen ardından da 17 sayı oldu: 37-20
Fenerbahçe top kayıpları bir yana, savunmada dağıldığı ve oldukça kötü oynadığı ikinci çeyrekte son 1 dakikadaki gayretiyle 20 sayıya kadar çıkan farkı biraz olsun eritip, soyunma odasına 14 sayı geride gitti: 41-27
Takımımız rakibi karşısında 3'üncü çeyreğe de kötü başladı ve ilk sayılarını 3 dakika geride kaldığında Kelsey Plum ile buldu: 47-29
5 dakika geride kaldığında ise USK Praha'nın 10-2'lik seriyle 22 sayı gerideydik: 51-29
Sarı-Lacivertli ekip adeta ruh gibi oynadığı ve yenilgiyi erken kabullendiği bu çeyreği tam 28 sayı farkla geride kapattı ve teslim bayrağını da çekti: 64-36 (Bu çeyreğin skoru 23-9)
Son çeyrekte 7-1'lik seriyle farkı 22 sayıya indirdiysek de (65-43) rakip geri dönüşe ve bir sürprize imkan vermedi: 76-54
Bu skorla USK Praha seride 1-0 öne geçti.
Fenerbahçe'nin seriyi son maça taşıyabilmesi için cuma akşamı Metro Enerji Spor Salonu'nda rakibini mutlaka yenmesi gerekiyor. 


NOTLAR: 
 
1) Dikkat ederseniz maç yazısına bu kez "Tilbe Şenyürek yine kadroda yoktu" diye başlamadık. Çünkü artık bu bir klasik oldu ve Fenerbahçe'nin Fransız antrenörü Valerie Garnier, milli oyuncuyu yine İstanbul'da bırakarak "Ben seni Avrupa maçlarında kesinlikle düşünmüyorum kızım" diye kesin tavrını ortaya koydu.
 
2) Aslında Fenerbahçe Çekya'da taraftar desteğini de arkasında buldu. Prag Fenerbahçeliler Derneği tribünün bir bölümünü hıncahınç doldurup, takımına destek verdi.
 
3) Fenerbahçe uzun yıllardan sonra geçen sezon Kadınlar Euroleague'de Final-Four'un dışında kalmıştı. Gidişat bu sene de onu gösteriyor.
 
4) Antrenör Valerie Garnier Avrupa maçlarında genelde Türk oyuncuların yüzüne bile bakmıyor. Yerlilerden Tuğçe ilk 5 başlayıp, kısa sürede kenara gelirken (Son çeyrekte fark oluştuktan sonra yine oyundaydı) Birsel fark açıldıktan sonra oyuna girdi. Kupa maçlarının yıldızı Ayşe Cora ikinci yarının başında çok kısa süre aldı. Takımın kadroda olan diğer yerlileri Esra Ural Topuz ve Özge Yavaş ise kenarda havlu sallamakla meşguldüler derken Garnier "Ayıp olmasın" diyerek fark 24'ken Özge ve Ayşe'yi son dakikalarda oyuna aldı. Böylece kenarda havlu sallama işi de tek başına Esra'ya kaldı.
 
5) Fransız olan ve Fransa Milli Takımı'nı da çalıştıran Fenerbahçe antrenörü Valerie Garnier bu sene Avrupa'da ne çektiyse vatandaşlarından çekti. USK Praha takımında yer alan milli oyuncu Valeriane Ayayi müthiş bir oyun ortaya koyarak hocasına selamı çaktı.
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3628