Valerie Garnier üzerine Türkiye analizi - BasketFaul.com

Valerie Garnier üzerine Türkiye analizi

06-03-19 14:18

Geçtiğimiz sezon hemen hemen bu zamanlardı. Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı Eurolig Final Four’unun kapısından Sopron’a elenerek Coach Fırat Okul ile yollarını ayırmıştı. Ardından Fransa Milli Takımının da coach’luğunu yapan Valerie Garnier göreve getirildi.


İki sezon gibi bir nefes alımı sürede büyük sükse yapan Yakın Doğu Üniversitesi BGD Takımının inişe geçtiği, hatta YDÜ o tarihlerde hiç kimsenin bilmediği kapanış sürecinin başlangıcında iken, Fenerbahçe KBSL final serisini 3-1 ile kazanıp çok zor gördüğü şampiyonluğu kazanıverdi. Garnier’e bu şampiyonluk ciddi bir Türkiye kredisi kazandırdı.

Bu sezonun başında Kia Stokes, Bria Hartley, İtalyan genç yıldız Zandalasini gibi yıldızlar takıma eklendi, Türk kadrosu korundu, Özge Yavaş takviyesi yapıldı. Garnier bu süreçte Fransa Milli Takımının Dünya Şampiyonluğu mücadelesi için Türkiye’den uzakta kaldı. Sezon başı çalışmalarında bulunamadı.

Derken yeni sezon başladı. Daha ilk büyük kupa olan Cumhurbaşkanlığı Kupası 61-47 gibi ezici bir final skoruyla Hatay BŞB’ye kaybedildi. Gündoğdu Adana Basketbol hezimeti hala belleklerde. Sonrasında ikinci Hatay BŞB yenilgisi ve ardından 20 sayılık Çukurova Basketbol mağlubiyeti Garnier’yi tartışılır hale getirdi. ELW grup maçlarının son ikisi çeyrek finalde saha avantajını kapmak için çok iyi fırsattı. İçerde TTT Riga mağlubiyeti, ardından Carolo Basket ile yeniden ayağımıza gelen şansın heba edilişi ile gelen grup üçüncülüğü Final Four için eşleşme hesaplarını tamamen bozdu. 

Tam da bu sırada Kadınlar Türkiye Kupası Garnier’nin imdadına yetişti. Ligin yenilgisiz lideri Çukurova Basketbol yarı finalde harakiri yapınca Fenerbahçe hiç zor maç oynamadan Şanlıurfa’da kupayı kaldırdı ve Garnier yeniden bir nefes aldı. Kupanın üç gün sonrasında, kupa moraliyle çıktığı ELW çeyrek final elemesinde Prag’da USK Praha takımına karşı hiçbir direnç gösteremeden açık farkla kaybetti Fenerbahçe. Cuma günü rövanşa çıkacaklar ama yürekler üşümüş vaziyette. Buradan bir geri dönüş olabilir mi Final Four için ? Çok ama çok zor. O coşku, o takımdaşlık, o manevra kabiliyeti görünmüyor takımda. 

Türkiye Kupası maçlarında Fenerbahçe’nin kendi potasında gördüğü ortalama 48 sayı savunma direncinin arttığı izlenimi yaratmıştı. Ancak Prag’da özellikle savunmada delik deşik oldu Fenerbahçe. Özellikle maçın başında savunmada büyük açık verdiler ve Praha takımının özgüvenini artırdılar. Bir nevi Çukurova Basketbol yenilgisinin kopyası gibi oldu.

Bu sezon yaşanan durum bir yerli coach ile yaşansaydı o coach muhtemelen bugünleri göremezdi. Evinde istirahate çekilmiş olurdu. Fenerbahçe kadın basketbol takımı neredeyse 20 yıldır düzenli yatırımına devam eden bir gelenek. Bu anlamda kadın basketbolunun da değerini hep ayakta tutuyorlar, saygıyı hakediyorlar. Garnier’nin de bu saygı duruşuna ortak olması beklenir elbet. Kişilik olarak bunu gönülden arzu etse de, coaching başka bir meziyet. Bugün itibarıyla kredi bitmiş, tamamı harcanmış görünüyor. Yerli malının da kıymetini bilen yeni bir Fenerbahçe dizaynı Türk kadın basketbolunun bekası için de son derece önemli.
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5682