Kadın Basketbolumuzun Parlayan Yıldızı: Düzce Belediye (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Kadın Basketbolumuzun Parlayan Yıldızı: Düzce Belediye (İlker Yıldız)

24-03-19 07:51
2018-2019 Kadınlar Basketbol Bölgesel Ligi Final Grubu maçları, 6 takımın katılımıyla tek devreli lig sistemiyle Adana’da bütün heyecanıyla devam ediyor. Bütün maçların TBF Youtube kanalından verilmesi, benim gibi basketbol tutkunlarının turnuvayı takip etmeleri adına büyük bir imkân sağladı. Final grubunda oynanan maçların çoğunda hem mücadele hem kalite hem de heyecan üst seviyedeydi. Oynanan çoğu maçta galibi 1-2 sayılık farkların belirlediğini görüyoruz. Bugün Düzce Belediye - Emlak Konut Spor Kulübü arasında oynanan maç da çok çekişmeli geçti. Maçı 59-58’lik skorla kazanmayı başaran Düzce Belediye takımı aynı zamanda Kadınlar Basketbol 1. Ligine yükselen ilk takım olmayı da başardı. 

Final Grubu Şampiyonluğu

TKBL’e çıkma başarısı gösteren Düzce Belediye Kadın Basketbol Takımınının teknik ekibinde Hakan Ateş, Altuğ Kuru, Emrecan Azılı ve Mümin Çakar yer aldı. Düzce Belediye Kadın Basketbol Takımı final grubuna kalana kadar, uzun ve zorlu bir süreçten geçti. İlk olarak, KBBL B Grubunda 10 galibiyet 4 mağlubiyet ile grubu ikinci sırada tamamladılar ve play-off oynamaya hak kazandılar. Play-off’ta eşleştikleri Kocaeli Basketbol takımını 2-0’lık seri ile eleyerek, Adana’da düzenlenen KBBL final grubunda yer alma başarısı gösterdiler. Final grubuna katılan diğer takımlar: Emlak Konut Spor Kulübü (B Grubu birincisi: 12-2), Fenerbahçe Gelişim (A Grubu birincisi: 13-1), Giresun Üniversitesi (B Grubu ikincisi: 12-2), Botaş Gelişim (B Grubu dördüncüsü: 8-6) ve İzmir BŞB. (A Grubu dördüncüsü: 8-6). Final grubunda birbirinden zorlu maçlar neticesinde beş takımı da geride bırakarak, bir maç kala şampiyonluğu Düzce’ye getirmeyi başardılar. 

Kadın Basketbolumuzda Yeni Bir Umut Işığı 

Kadın basketbolumuzda son yıllarda birçok olumsuzluk yaşadık. Özellikle; altyapı kız milli takımlarımızın Avrupa Şampiyonasında B ligine düşmesi ve A ligine çıkamayışımız (U20 ve U18), birçok kulübümüzün liglerden çekilmesi, KBSL’de çoğu maçın çok farklı skorlarla bitmesi ve zorluk derecesi yüksek maç sayısının az olması, uzun yıllardan sonra Avrupa Kupalarında takımlarımızın erken turlarda elenmesi gibi birçok olumsuzlukla karşılaştık ve maalesef karşılaşmaya da devam ediyoruz.

Bununla birlikte kadın basketbolu açısından umut ışığı olmayı başaran; U16 milli takımımızın geçen yılki Avrupa dördüncülüğü, 1999’dan 2004’e kadar olan yaş gruplarında birçok yetenekli basketbolcu adayı kızımızın olması, İstanbul Üniversitesi başta olmak üzere birkaç kulübümüzün kadın basketbolunun gelişimi adına genç oyuncularımıza imkânlar sağlama gayreti ve son olarak da Anadolu’nun parlayan yıldızı Düzce Belediye Kadın Basketbol Takımının hemen her kategorideki başarıları. 

400 Bin Nüfuslu Düzce’de Kadın Basketbolunun Yükselişi

Düzce’de kadın basketbolunda yaşanan gelişimi adeta saymakla bitiremeyiz. Bu yıl düzenlenen U14 ve U16 kategorilerindeki altyapı bölge şampiyonalarını açık ara lider tamamlayarak bir üst tura çıktılar. Lise kız takımı (genç kız kategorisi) Türkiye ikincisi olurken, ortaokul takımı (yıldız kız kategorisi) da Türkiye finalleri yolundalar… Bunların dışında Avrupa dördüncüsü olan U16 milli takımımızın 12 kişilik kadrosunda Saliha Mandıracı ve Rana Uçar olmak üzere iki oyuncu vermenin gururunu da hem yaşadılar hem de bizlere yaşattılar. KBBL final grubu maçlarında hayranlıkla izlediğim 2000 doğumlu Ronahi Zilan Kıran’ı da en kısa zamanda U20 milli takımımızda keyifle izleyeceğimizi de düşünüyorum. 

400 bin nüfuslu bir ilimizde, kısa zaman içerisinde kadın basketbolunda yaşanan birçok önemli başarıyı görünce, insanın içinden hem takdir etmek geliyor hem de daha fazla imkânlara sahip olan diğer büyük şehirlerimizde benzer başarıların yakalanamamasını da hayretle karşılıyorum. 

Basketbol Ateşinin İlk Kıvılcımları

2016 yılında Konya'da düzenlenen Okullar arası Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonası'nda Düzce Merkez Fatih Ortaokulu çok büyük başarı göstererek şampiyon olmuştu. Bu başarıyı elde ederken Galatasaray ve Fenerbahçe altyapı oyuncularının oynadığı İstanbul takımları başta olmak üzere, birçok köklü kulübümüzün altyapı takımlarını da geride bırakma başarısı göstermişlerdi. O yıl, bu önemli başarılarına karşılık hak ettikleri şekilde Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet ödülünün de sahibi olmuşlardı. Basketfaul sitesinde Sayın Necip Kapanlı’nın “Düzce Fatih Ortaokulu'nun Hikâyesi” ve Sayın Hayri Pekergin’in “Külkedisi Masalı” başlıklı yazıları, Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet ödülünü almalarında önemli bir vesile olmuştu. 

Ülke Basketbolumuzun Şahlanışının Anahtarı Okullar

Her şey bir devlet okulunda, bir öğretmen tarafından basketbol kıvılcımının yakılması ile başladı. Düzce Merkez Fatih Ortaokulu'nun 2016 yılında elde ettiği Türkiye şampiyonluğu ve günümüze kadar uzanan peri masalında kuşkusuz en büyük emek, Beden Eğitimi Öğretmeni Sayın Hakan Ateş’e aittir. Bir öğretmenin, bütün imkânsızlıklara rağmen basketbol adına neler yapabileceğinin en önemli göstergesi de bu başarı hikâyesi olsa gerek.

Sayın Necip Kapanlı yazısında, Sayın Hakan Ateş’in, Düzce ilimizin küçük bir devlet okulunda ülke çapında büyük başarılar elde etmesini ve gayretleri kısaca şu cümlelerle özetlemişti:

“Aynı sınıftaki 22 kız arasından seçilmiş 8 oyuncu. Okulun bahçesinde beton bir saha ve tek pota. Düzce Spor Salonu'ndan haftada iki gün yararlanabiliyorlar ve antrenör-öğretmen Hakan Ateş kızları tek tek evlerinden alıp takımı otomobiline dolduruyor, antrenmandan sonra da saat 23.00 gibi evlerine bırakıyor. Oyuncuların ayakkabılarını okulun öğretmenleri aralarında para toplayarak alıyor. Düzce'de basketbollarının gelişimini sağlayacak iyi maç oynama imkânları yok ama okul müdürü, veliler, herkes basketbol delisi olmuş, takıma destek vermeye çalışıyor.”

Altyapıdan Gelen Oyuncularla Yaşanan Şampiyonluk

İşte o günlerden sonra da “bir basketbol masalı” yaşanmaya devam ediyor. Basketbol aşkıyla atılan tohumlar neticesinde başarılar hem istikrarlı hale gelmiş durumda hem de son üç yıldır Düzce Belediyesinin desteğiyle de, Türk kadın basketbol tarihine altın harflerle yazılacak olan bir başarı elde edildi. KBBL’de final grubu şampiyonu olunurken, bu başarının neredeyse tamamı kendi altyapısından yetişen kız çocuklarıyla elde edildiğinin de özellikle altının çizilmesi gerekiyor.

Kaybedecek Bir Şeyimiz Yok!

Sayın Hakan Ateş çok mütevazı birisi ve bu önemli başarıyı dahi özetlerken çok sade bir dil kullanıyor: “Biz sadece basketbolu severek yapmayı ön plana koyduk” diyecek kadar içten birisi. “Bir işi severek yapmak” belki de günümüzde en çok mahrum kaldığımız bir duygu. Bir şeyi severek yapmadığınızda ortaya çıkan ürün ile severek yaptığınızda ortaya çıkan ürün arasındaki farkı görmek adına da, Düzce Belediye kadın basketbol takımının başarısı önemli bir örnektir diye düşünüyorum. Bütün idari ve teknik ekip ile birlikte gerçekleştirdikleri çok kıymetli başarılara rağmen, hala amatör ruhla kalabilmeyi başarabilmiş bir teknik ekip var karşımızda. Bu teknik ekip ve bu ekibin oyuncuları hiç kaybedebilir mi? Onların lügatinde kaybetmek yok, çünkü basketbol başlı başına onlar için bir kazanım. Sayın Hakan Ateş ile konuşmamızda basketbol adına “kaybedecek bir şeyimiz yok!” demişti. Bu cümlenin ne kadar önemli olduğunu anlamamız gerekiyor. Yürekten, menfaatsiz, çıkar gözetmeksizin seven, hiç kaybeder mi?

Kadın Basketbolumuz Açısından Örnek Bir Oluşum

Son üç sezondur da Düzce Belediyesi’nin büyük destekleri ile bu oluşum adeta mükâfatlandırılmış durumda. Düzce Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Sayın Hatun Albayrak Şengüloğlu’nun büyük destekleriyle, az bir oyuncu havuzundan bile kadın basketbolumuz açısından ülke çapında önemli genç oyuncular yetiştirilebileceği de gösterilmiş olundu. Sayın Hakan Ateş’in tutuşturduğu kıvılcım şimdilerde meşale olmuş durumda. Daha da önemlisi Türk basketbolunun ve özellikle de kadın basketbolumuzun gelişimi açısından da hem umut kaynağı oldular, hem de önemli bir örnek olmayı başardılar. Bu önemli başarıda emeği geçen herkesi kutluyor ve bir basketbolsever olarak şükranlarımı sunuyorum.

Her şey Türk basketbolu için. 

 

 

İDARİ VE TEKNİK KADRO

Adı Soyadı

Görevi

Mümin Çakar

Yönetici

Altuğ Kuru

Antrenör

Hakan Ateş

Yardımcı Antrenör

Emrecan Azılı

İstatistikçi

OYUNCU KADROSU

Adı Soyadı

Doğum
Tarihi

Mihrace Yasemin Buğdaycı

31.01.1992

Pınar Şen

 19.01.2000

Ronahi Zilan Kıran

11.02.2000

Buket Ünal

 06.03.2001

Elanur Demir

22.04.2001

Pınar Durmaz

 21.05.2001

Elif Nur Ayhan

27.11.2001

Hilal İlhan

 30.11.2001

Saliha Mandıracı

10.03.2002

Şevval Özkaya

10.06.2002

İrem Nur Özdamar

 17.07.2002

Rana Uçar

03.10.2002

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5775