Tribünlerin yarısı F.Bahçeli, yarısı G.Saraylıydı.. - BasketFaul.com

Tribünlerin yarısı F.Bahçeli, yarısı G.Saraylıydı..

26 yıl önce Galatasaray'ın 2-1 kazandığı finalde Fenerbahçeliler ile Galatasaraylı seyirciler yan yana oturabiliyordu.
08-06-12 10:25

 

 

26 yıl öncesinde Türk basketbolu bir Fenerbahçe-Galatasaray finali daha yaşamıştı.. Ancak o günden, bugüne o kadar çok şey değişti ki..
 
En önemlisi.. Maçların oynandığı Spor Sergi Sarayı tribünlerinin yarısı Galatasaraylı, yarısı ise Fenerbahçeli’ydi.. Salondaki polis sayısı en fazla 15-20 idi.. Çünkü o tarihlerde insanlar uygarca maç seyretmeyi biliyorlardı.. Kimse rakibe ya da hakeme küfüretmez, maç bittiğinde ise Galatasaraylılarla Fenerbahçeliler salonun dışında karşılaşmanın değerlendirmesini yaparlardı.
 
TV yorumculuğu yapan Nur Germen, şampiyon Galatasaray’ın antrenörüydü. Fenerbahçe’nin rahmetli antrenörü Minik Önder de en iyi arkadaşları arasındaydı. Germen seriyi şöyle özetliyor: “İkinci maçta Fenerbahçe 40 dakika alan savunması yapmış, biz çemberi dövmüştük. Birinci ve üçüncü maçlarda ise büyük fark yapamamıza rağmen oyun kontrolümüzdeydi. Paul Dawkins ve Nihat İziç’i Türk statüsünde oynatabilmemiz bize büyük avantaj sağlamıştı.”
 
O tarihte Fenerbahçe formasını giyen Tofaş Başkanı Efe Aydan, Galatasaray’ın Amerikalı oyuncusu Michaelle Scearce’ün performansını unutamamış: “Paul Dawkins çok iyi bir şutördü ama Scearce içerden-dışardan sayı atabiliyordu ve onu bir türlü tutamıyorduk. Final serisinde bir gazetenin organizasyonu ile inşaat halinde olan Abdi İpekçi Salonu’na Galatasaray kaptanı Turgay Demirel ile birlikte gidip şu mesajı vermiştik: Bizden sonraki finaller uygar bir salonda oynansın.”
 
Efe Aydan 2.02’lik boyuna rağmen pivot oynar, hook atışları ve orta mesafe şutlarıyla etkili olurdu. Turgay Demirel ise müthiş sıçrama yeteneği ile spektaküler bloklar yapar, fast-break’e koşar ve isabetli şutlar atardı.
 
Halen Tofaş’ın antrenörlüğünü yapan Galatasaray’ın şampiyon kadrosunun oyun kurucusu Nihat İziç, “Bize en fazla sorunu Fenerbahçe’nin iki uzunu; Calvin Roberts ve Efe Aydan çıkarmıştı.” diyerek 26 yıl öncesini anıyor. Atletik özellikleri olmayan İziç, basketbolu aklıyla oynar ve ön plana çıkmazdı.
 
Bu sezon Fenerbahçe finale kalmasaydı sürpriz olurdu.. Galatasaray ise final yaparak sürpriz yarattı.. Doğal olarak iyi ve kötü taraflarıyla 1984/85 finalinden çok farklı bir seri izleyeceğiz. Çok daha tempolu, çok daha mücadeleli, çok daha kaliteli.. Çekincemiz ise iki tarafın da seyircisinin, 1984/85 anlayışından çok uzak olması..
 
Haydi hayırlısı..

 

Yorumlar Okunma: 18136