Basketbolumuzdaki Düşünsel Değişimin Ayak İzleri (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Basketbolumuzdaki Düşünsel Değişimin Ayak İzleri (İlker Yıldız)

17-04-19 10:56
Kadınlar Basketbol Bölgesel Ligi (KBBL) 6’lı final grubu maçları (19.03.2019–24.03.2019 tarihleri arasında Adana Atatürk Spor Salonunda düzenlendi) sonunda, Düzce Belediye ve Fenerbahçe Gelişim takımları Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligine çıkmaya hak kazanmışlardı. Her iki takımımızın da kendi altyapılarından yetiştirdikleri genç oyuncularla bu başarıyı elde etmeleri, Türk kadın basketbolumuzun geleceği adına umut verici olarak nitelendirilebilir. Final grubunu şampiyonlukla tamamlayan Düzce Belediye takımı ve ikinci olarak bir üst lige çıkan Fenerbahçe Gelişim takımının oyuncularını ve teknik ekibini kutlar, bir üst lig olan Türkiye Kadınlar Basketbol Liginde (TKBL) de başarılarını devam ettirmelerini dilerim.

Özellikle Düzce Belediye Kadın Basketbol Takımının elde ettiği bu önemli başarının ve bundan sonra elde edeceği başarıların, Türk basketboluna düşünsel anlamda birçok zenginlik getirdiğini düşünenlerdenim. Bu düşüncelerimin pekişmesinde Düzce Belediye Kadın Basketbol Takımı antrenörü Sayın Hakan Ateş ile yapmış olduğum uzun soluklu konuşmalarımızın da büyük etkisinin olduğunu söylemeliyim. Sayın Hakan Ateş ile yapmış olduğumuz röportaj “Kıvılcımdan Meşaleye: Düzce Belediye” başlığıyla geçtiğimiz günlerde TÜBAD resmi sayfasında yayımlanmıştı. Bu röportaj metnini okuduğunuzda, Türk basketbolunda neden önemli bir düşünsel değişimin gerçekleştirilmeye başlandığının ipuçlarını görebilirsiniz. Bu röportajın dışında da Düzce Belediye Kadın Basketbol Takımının çalışmalarını yakından takip eden Sayın Necip Kapanlı başta olmak üzere, Sayın Hayri Pekergin’in ve benim de bu konuyla ilgili geçmiş yazılarımızın okunmasıyla daha bütünlüklü bir bilgi sahibi olunacağını düşünüyorum.

Sayın Hakan Ateş’in Beden Eğitimi Öğretmeni olarak, 2006 yılında atandığı ilk görev yeri olan Düzce Merkez Fatih Ortaokulunda başladığı basketbol çalışmalarının bugünlere kadar gelme süreci, kesinlikle Türk basketbolu adına şimdi ve gelecekte çok büyük izler bırakacaktır. Basketbol adına elde edilen masal gibi başarıyı baştan sona okumak isteyenler için daha önce yayımlanmış bazı köşe yazılarının başlıklarını yazımın en sonunda belirttim. Bu yazıların tamamını okuduktan sonra, bu yazımda genel anlamda ifade etmek istediğim düşüncelerimin çok daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

Bu başarı, gerçek bir basketbol sevgisinin, tutkusunun ve özverisinin ürünüdür. Düzce Belediye Kadın Basketbol Takımı, ülke basketbolumuz adına en güzel başarı örneklerinden birisini vermiştir ve bundan sonra da vermeye devam edeceğine inanıyorum. Amacımızın, bu tür organizasyonların ülke çapında çoğalarak devam etmesini sağlamak ve ülkemizde gerçek basketbol ruhunu korumak olmalıdır. Ülke basketbolumuzu her açıdan "dünyanın 1 numarası" haline getirmek, ancak bu tür başarı hikâyelerini çoğaltmakla mümkün olacaktır. Bu başarı hikâyesi son yıllarda sıkça gördüğümüz, kendine yabancılaşmış bir basketbol anlayışıyla gelen (bol para harcanarak, bol yabancıyla ve bol transferle gerçekleşen) bir başarı değildir. Bu dünya çapında klasik eserler arasına giren romanlara konu olacak çapta büyük bir başarı hikâyesidir. Günümüzde belli sebeplerden dolayı profesyonelliğin gittikçe fetiştirilmesine karşın, amatör ruh ile gelen bu başarı, ülke basketbolumuz açısından başlı başına düşünsel bir değişimdir.

Basketbolumuzdaki düşünsel değişimin ayak izleri artık yavaş yavaş belirginleşmeye başlıyor. Özellikle son yıllarda kadın basketbolumuzdaki ivme kaybı ve kısırlaşan basketbol anlayışına karşın; son gelen başarılarla birlikte (U16 milli takımımızın Avrupa dördüncülüğü, Gelişim takımlarının verimliliği, İstanbul Üniversitesi ve Düzce Belediye gibi kulüplerimizin kadın basketboluna katkısı) olumlu anlamda bir değişimin yaşandığından söz edebiliriz.

Bu değişimin farkında olmayanlar veya bu değişimi görmezden gelenler hala çoğunluğu teşkil edebilir. Çünkü farklı bir bakış açısıyla bakmaya alışmamış olan bir anlayışın, bu değişimi algılayabilmesi pek mümkün değildir. İster kabul edelim ister etmeyelim, şu bir gerçek ki kadın basketbolumuzda sert bir şekilde esen değişim rüzgârları var. Bu rüzgârı arkamıza alarak verimli şekilde kullanıp, Türk kadın basketbolumuza yeni bir güç katma imkânlarımız olmakla birlikte; bu rüzgârı karşımıza alarak kadın basketbolumuz adına daha da büyük bir çıkmaza girme ihtimalimiz de var. Sonuçta bunu gerçekleştirecek olan şey hep insan faktörüdür ve bu açıdan da şanslı olduğumuzu düşünenlerdenim. TBF yetkilileri başta olmak üzere, Altyapı Basketbol Kadın Milli Takımlar Koordinatörü Sayın Zeynep Gül Ene ve ekibinin bu zorlu süreci başarıyla yöneteceğine inanıyorum. Ben kadın basketbolumuzun geleceği adına iyimser düşünenlerdenim. Ama optimistler gibi de her şeyi iyimser düşünecek kadar da değil. Mesele zaten her iki sınırda da (kötümser ve iyimser) salınım halinde bulunup, her ihtimalin olma olasılığını düşünerek hareket etmektir.

Ülkemizdeki illerin 2018 nüfus verilerine göre 50. sırada yer alan Düzce ilimizin (nüfus 387.844), küçük bir devlet okulunda ve bu okuldaki sadece dokuz öğrencisiyle oluşturduğu takımıyla 2016 yılında Okullararası Türkiye Yıldız Kızlar (Ortaokullar) Şampiyonu olan Sayın Hakan Ateş’in bu başarısı nasıl okunmalıdır. Bu başarının değerlendirilmesiyle ilgili düşüncelerimi maddeler halinde aşağıda sıralamaya çalışacağım. Değerli okurlarımızın yorumları ve eleştirileri ile birlikte bu maddelerin daha da artacağını düşünüyorum. Bu önemli başarının Türk basketboluna eylem boyutuyla birlikte, düşünsel anlamda da neler kattığını hep birlikte değerlendirme imkânımızın olacağını düşünüyorum. Bu başarı hikâyesine hak ettiği değeri vererek ve bu başarıyı en iyi şekilde okuyarak, yeni başarı hikâyelerinin ortaya çıkmasına da imkân sağlanacağı kesindir. Bu nedenle bu ve bunun gibi başarı hikâyelerinin çoğalması için, öncelikle bu başarıları görebilmemiz ve ödüllendirmemiz gerekiyor. Bundan sonrası ise yeni başarı hikâyelerini yazacaklara düşüyor.

Düzce Belediye Kadın Basketbol Takımının başarısının, Türk basketboluna getirdiği önemli katkıları şu şekilde sıralayabiliriz:

1) Türk basketbolunun; yeni bir bakış açısına, yeni bir yoruma ve yeni bir amatör ruha ihtiyacı vardı. Bunu da kadın basketbolumuz adına yaşadığımız en büyük kriz dönemlerinden birinde, Sayın Hakan Ateş ve ekibiyle birlikte yaşadık. Kapitalist anlayışın her şeyi “Kültür Endüstiri”ne dönüştürdüğü günümüzde, bir Beden Eğitimi Öğretmenin menfaat ve çıkar gözetmeden, tamamen basketbol sevgisiyle başlattığı okul takımı çalışmalarının nerelere kadar gelebileceğini hep birlikte izliyoruz.

Tekrardan, öncelikli olarak basketbol aşkıyla ve beklentisiz bir çabayla yapılan basketbol çalışmalarının önemini kavramış olduk. Her türlü imkana sahip olan birçok kulübümüzün altyapı çalışmaları neticesiz kalırken; birçok imkandan yoksun ve en düşük kademede basketbol antrenör sertifikasına sahip olan bir Beden Eğitimi Öğretmeninin başarıları karşısında (hem oyuncu yetiştirmede hem de kulübün aldığı sonuçlardaki başarıları) herhalde uzun uzun düşünmemiz gerekiyor.

Sayın Yalçın Granit’in beton zeminde ve yazın sıcağında, küçük çocuklarla yapmış olduğu basketbol antrenmanlarını “ADANMAK” kitabında okuduğumda, aslında zihnimde çoğu şey şekillenmişti. Sayın Hakan Ateş’in (belki de ülkemizde onlarca Hakan Ateş var ama biz bunların elinden tutamıyoruz ve hep belli kalıplara takılıp kalıyoruz. Asıl başarı hikâyeleri ve Türk basketbolunun kurtuluşu buralarda) ve ekibinin, amatör ruhla birlikte gelen başarıları da bu düşüncemi doğruladı: “Basketbolun bir ruhunun olduğuna inanıyorum. Profesyonelleşme bahanesiyle siz bu ruhu söker atarsanız, basketbolda adına gerçek başarılardan da bir o kadar uzaklaşırsınız. Basketbol, bizim ülkemizde ve Avrupa’da NBA’in her türlü tüketim anlayışının etkisi altına girdikçe, ruhundan da çok şeyler kaybetti”. Bu başarı hikâyesi en çok da, basketbolumuzun kendi gerçek ruhuna dönüşünü müjdelemiştir.

2) Bu başarı, bahanelere sarılmak yerine bütün imkânsızlıkları bir kenara koyarak çalışmayı tercih ettiğimiz takdirde, Türk çocuklarının bütün zorluklara rağmen neler yapabileceğini bir kez daha görme imkânı vermiştir. Yeter ki siz Türk antrenörlerine ve Türk çocuklarına inanın, onlar hiçbir zaman sizleri mahcup etmeyeceklerdir.

3) Ülke basketbolumuzun gerçek anlamda başarısını ve sürekliliğini sağlayacak temel unsur; basketbolun ülkemizin her iline yayılmasıyla gerçekleşecektir. Sadece üç-dört büyük şehirde basketbol yapılanmasıyla, ülke basketbolumuzun ancak bir yere kadar gelebileceğini artık görmeliyiz. Bu acı tecrübeyi de başta kadın basketbolumuz olmak üzere, son yıllarda iyiden iyiye hissettik. O sınır çıtasını aşacak en temel unsur, basketbolumuzun Anadolu’ya yayılışıyla sağlanacaktır. Basketbolumuz adına yeni bir ruh ve yeni bir aşı, ancak Anadolu’ya basketbolu yaymaktan geçer. Sayın Hakan Ateş’in de söylediği gibi: “Değer üreten ve ürettiği değeri koruyan bir anlayışa sahip olmalıyız.”

Basketbola adeta doymuş illerimiz var. Basketbolumuza yeni bir soluk getirecek ve itici bir güç kazandıracak olan; Düzce, Elazığ, Sakarya, Mardin, Samsun, Diyarbakır, Afyon, Tekirdağ, Ordu gibi basketbola aç şehirlerimizdir. Buralardan basketbol adına çok daha istekli antrenör ve oyuncuların çıkacağından eminim. Düşünsel ve eylemsel durgunluğu en iyi giderecek unsur da bu yeni ruh ve yeni heyecan getirecek olan anlayıştır. Sosyolojik olarak da düşünüldüğünde bu düşüncenin birçok doğruluk payı olduğunu görürüz.

4) Küçük bir devlet okulunun, basketbolda Türkiye Şampiyonluğu ve sonrasındaki birçok kızımızın üst düzey basketbol oynamaya devam etmesi, özellikle devlet okullarında büyük bir potansiyel olduğunu bizlere bir kez daha göstermiştir. Özel okulların birçoğu maalesef oyuncu yetiştirmekten daha çok (hemen hepsinin salonu olmasına rağmen), mevcut olan havuzdaki oyuncuları burslu olarak bünyesine katma yolunu tercih etmektedirler. Bu güç dengesizliği, devlet okullarının çoğunun okul müsabakalarına dahi katılmamasına ve potansiyelli birçok çocuğumuzun basketbolla tanışamamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle Sayın Hakan Ateş’in röportajda da dile getirdiği gibi okul sporları faaliyetlerinin belki de kulüp müsabakalarından çok daha ehemmiyetli hale getirilmesi gerekmektedir. Bu yolla birçok potansiyelli oyuncu adayının basketbola kazandırılması sağlanılacak, basketbol sevgisi yayılacak ve basketboldaki asıl oyuncu havuzunu arttırılması da bu yolla sağlanılacaktır. Burada TBF yetkililerine de büyük görevler düştüğünü belirtmeliyim. (TÜBAD Başkanı Sayın Çetin Yılmaz’ın “Başkanımızın Necip Kapanlı’ya Mektubu” başlıklı yazısı, basketbolumuzun okullara yayılmadığı sürece köklü çözüm bulamayacağını ifade etmesi açısından da çok önemli bir yazı olarak değerlendirilmedir.)

Benim kısaca özetleyeceğim düşüncelerim bunlar. Değerli okurlarımızın da kendi düşüncelerini bizlerle paylaşarak, yeni maddeler ilave edilmesini ve konunun herkesim tarafından eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirilmesini sağlayacaktır. Saygılarımla.

Her şey Türk basketbolu için.

Not: Düzce Belediye Kadın Basketbol Takımının başarı hikâyesini baştan sona takip etme adına, okunması gerektiğini düşündüğüm yayımlanmış yazıların bazıları:

(05.04.2016) Ortaokul Kızlarda Düzce Fatih Şampiyon (Basketfaul)

(05.04.2016) Düzce Fatih Ortaokulu'nun Müthiş Başarısı (Necip Kapanlı, Basketfaul)

(05.04.2016) Külkedisi Masalı ve Alarm (Hayri Pekergin, Basketfaul)

(06.04.2016) Şampiyon Düzceliler Böyle Karşılandı (Videolu) (Basketfaul)

(07.04.2016) Bir Sınıftaki 20 Kız Öğrenciden Çıkan Şampiyon (Necip Kapanlı, Basketfaul)

(28.11.2016) Benim Adayım Düzce Fatih Ortaokulu (Necip Kapanlı, Basketfaul)

(01.02.2017) Düzce Fatih Ortaokulu Bir Kez Daha Kürsüde (Necip Kapanlı, Basketfaul)

(05.02.2017) Düzce Fatih Ortaokulu Ödülünü Aldı (Necip Kapanlı, Basketfaul)

(24.03.2019) Kadın Basketbolumuzun Parlayan Yıldızı: Düzce Belediye (İlker Yıldız, Basketfaul)

(09.04.2019) Kıvılcımdan Meşaleye: Düzce Belediye (İlker Yıldız, TÜBAD)

(10.04.2019) Seni Seviyorum Düzce (Necip Kapanlı, Basketfaul) 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5803