Olgun (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Olgun (Hayri Pekergin)

17-12-19 05:48
Olgun kelimesini sık kullanırız.

Söz konusu bir meyve ya da yemiş ise yenecek tüketilecek duruma gelmiş olan için kullanılır.

Eğer bir yazı, proje ya da işletmeden söz ediyorsanız, söz konusu ne ise, tamam konuma geldiği, iyice işlenmiş / kurumsallaşmış olduğu anlaşılır.

Söz konusu bir insan ise mesleki ya da genel bilgi düzeyi yetkin, tecrübesi fazla, görgü ve düşünce yapısı gelişmiş kişiler akla gelir.

Konuyu basketbola nasıl getireceksin diyenler için belirtmek gerekirse, basketbolumuzun, özellikle içinde bulunduğumuz şartlarda, olgun coachlara, olgun oyunculara, olgun menajerlik yapılarına çok ihtiyacı var.

Daha büyük bir gereklilik ise olgun yöneticiler.

*****

Elbette yöneticilerde olgunluk ve yetkinlik olmadan kulüplerde olgunluk yani iyi yönetişimden söz etmenin olanağı kalmıyor.

Önümüzde uzanan manzaraya, ortaya konan performanslara bakınca ülkemizdeki basketboldan bir endüstri olarak söz etmeye dilim varmadığı için basketbol piyasası olarak tabir edeceğim sözleşmeli liglerde ve bunlara insan kaynağı sağlayan altyapılarda “iyi yönetilen” kulüplere , “iyi” yöneticilere ihtiyaç var.

Eskiden yöneticide teknik bilgi, deneyim hatta feraset olmadığı zaman doğan boşluğu dominant konumdaki coachlar doldururdu.

Şimdilerde ise menajerlik şirketleri dolduruyor.

Buradan hedef tahtasına bu firmaları koyduğum anlaşılmasın.

Menajerlik şirketlerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tüm profesyonel sporlarda etki alanı artıyor.

Elbette dünyada menajerler kendi “doğal sınırları” içinde faaliyet gösterirken, Türkiye’de yetersiz yöneticilerin, yetersiz kulüplerin hatta Federasyonun neden olduğu boşlukları bu şirketler dolduruyor.

Tüm profesyonel ligleri yukarıdan aşağıya detaylı analiz ettiğiniz zaman dört dörtlük yönetilen kulüp sayısının klasik söylemle “bir elin parmaklarını” geçmediğini görüyoruz.

Kulüp iyi yönetilmediğindeyse ortaya konan sportif performanslar düşüyor ya da istikrar yok oluyor.

******

Özellikle basketbol piyasasını analiz edenler, zaman ayırıp yazıp çizenler, bilip konuşmayanlar, bilmeden çok konuşanlar, ekranlardaki yüzler, çoğunlukla göz önünde olan oyuncuları, coachları, yukarıda belirttiğim gibi alınan sonuçları değerlendiriyor.

Oysa asıl bu resmin arkasında ne var diye bakmak gerekiyor.

Sürekli enflasyonu ve etkilerini konuşup, enflasyona neden olan etkenleri ıskalayan iktisatçıların hatasına düşmemek için sonuçlar kadar nedenleri bilmek önem taşıyor.

Her zaman söylerim: Kulüp yönetmek kolay şey değil.

Bir kulübün hem idari yönetiminde hem de teknik yönetiminde herkesin aynı fikirde olması, aynı şeyi düşünmesi de doğru değil.

Farklı fikirler, karşıt görüşler ortaya konacak ki doğrular planlama aşamasında bulunsun.

İş sahaya kaldığı zaman deneye yanıla öğrenilen dersler hem performans hem de büyük para kaybına neden oluyor.

Bu hafta itibarı ile tüm profesyonel liglerde karşımıza çıkan “olay ufkuna” bir de bu gözle bakmakta yarar var.

******

Kadın basketbolunun bir numaralı ligi Herbalife Nutrition KBSL’de Galatasaray ve Fenerbahçe Öznur Kablo bugün itibarı ile geçerli şartlar aynı kalırsa, diğer takımlardan yavaşça ayrılarak ikili bir takip yarışı başlatacak gibi görünüyor.

Ligden düşme hattındaki tren ise bu sezon geçmiş yıllara göre daha fazla vagona sahip.

Oynanan basketbol ve mevcut kadro yapılarına baktığımızda çoğunluğun bir numaralı küme düşme adayı olan Samsun Canik Belediye’nin yanına eklenecek diğer iki takımın kimler olacağı konusu giderek karmaşık hale geliyor.

*****

KBSL’de haftanın en çekişmeli maçı Ankara’da Çankaya Üniversitesi – Gelecek Koleji Çukurova Basket arasında oynandı.

Maç boyunca hiçbir oyuncusu hiçbir “şekilde” savunma yapamayan Gelecek Koleji Çukurova Basket maçın ikinci yarısında 12 sayı geriden gelip rakibini yakalamasını, Çankaya Üniversitesindeki ritm kaybına borçluydu.

Çankaya Üniversitesi, ideal pozisyonunda oynamasa da işleri aksamadan götürmeye gayret eden Derin Yaya’nın çabası ve maçın tartışmasız “X Faktörü” olan Özge Karataş’ın 16 sayıyla süslediği özgüvenli oyunuyla maçta kaldı.

Son dakikalarda 7 sayı geriden gelen sarı siyahlılar devşirme Bahar Öztürk, ilk yarının etkili ismi Putnina ve sonda elini kolunu sallayarak “game winner” turnikeleri atan Tan White’ın sayılarıyla saniyeler kala 71-67 ile galibiyeti garantilemişti.

Mersin ekibinde Bentley’in son saniyede kendi sahasından gönderdiği şut sonucu belirledi.

Maçın kahramanı Çankaya Üniversitesi forveti Özge Karataş haftalardır hücumda aldığı süre şansını iyi kullanıyor, savunmada en çok çaba harcayan isim olarak dikkat çekiyordu.

Goodlett’in sakatlığı ile artan süresi ona takımına maçı kazandıran performans sergileme şansı verdi.

Maçı sahadan izleme olanağı bulanlar, 24 yaşındaki forvetin odaklanmasının yüzündeki kararlı ifadeye nasıl yansıdığına yakından şahitlik etti.

Önümüzdeki haftalarda guard ve pota altı rotasyonuna “tekrar” takviyeler yapacağı konuşulan Gelecek Koleji Çukurova Basket Euroleague ile birlikte KBSL’yi oynamanın ne kadar ağır bir yük olduğunu her geçen hafta yaşayarak idrak ediyor.

Basketbolda çok bilinen bir aforizmadır. Etkili savunma olması için eldeki bütün parmakların katılımı ile bir yumruk oluşturmak gerektiği söylenir.

Yeni katılacak iki isim ne kadar iyi savunmacı olursa olsun, özellikle yerli rotasyon savunmaya katılıp bir yumruk oluşturmazsa beklenen ölçüde bir yükseliş “bir kez daha” riske girebilir.

Ben kendi adıma geçmişte oyuncu yetiştirmenin “genç isimleri sahaya sürüp şut at evladım” demenin ötesinde bir şey olduğunun yeterince altını çizdiğimi düşünüyorum.

Bu yanlış anlayışla yukarı gelen genç oyuncuların süper ligde, milli takımlarda savunma yapmayı, kimya yaratmayı öğrenmeden değer yaratamayacağı gerçeğini keşke benimle birlikte bu süreçlere sponsorluk yapanlar da görebilseydi.

Araştırarak, dinleyerek öğrenmek yaşayıp zarar ederek öğrenmeye göre daha ekonomik ve zaman kazandıran bir yöntem. Bu gerçek oyuncu için, coach için olduğu kadar para ve para kadar kıymetli zaman kaybeden yöneticiler için geçerli.

*****

KBSL’de haftanın diğer maçlarında Galatasaray BüyükşehirBelediye Adana Basket, Fenerbahçe İzmit Belediye, Birevim Elazığ İl Özel İdare OGM Orman Spor, Bellona Kayseri Samsun Canik Belediye, Beşiktaş Hatay BŞB önünde farklı kazandılar.

Beşiktaş maçın ikinci yarısında hiçbir varlık gösteremeyen Hatay BŞB karşısında üçüncü galibiyetini elde ederken, televizyondan yayınlanan maçta Hatay BŞB takımının sahada düştüğü çok üzücü durum ligin kalitesi ve marka değeri açısından yara oluşturdu.

Son iki üç sezonda ortaya konan basketboldan çok takım içinde 80’lerin çok seyredilen yabancı dizisi Dallas’ı çağrıştıran gelişmeler ile anılır duruma gelen Antakya ekibinin bir şekilde kendine gelerek, KBSL’yi aşağıya değil yukarı çeken takımlardan biri olması gerekiyor.

Haftanın önemli maçlarından biri Elazığ’da oynandı.

Birevim Elazığ Spor evinde oynadığı ve sıralama açısından kendi adına büyük önem taşıyan maçta OGM Orman Spor karşısında olağan üstü hücum performansıyla net bir galibiyet elde etti.

105-76 Skorlu maçın akışını detaylı takip etmeyenler, maçın bitimine 4 dakika kala skorun 78-70 olduğunu, son 4 dakikadaki 27-6’lık seride Elazığ ekibinde yerli rotasyonun katkısını, Kia Vaugh’un daha baştaki üç 3 sayı isabeti ile Orman Spor’un Riquna Williams’ı yavaşlatmayı hedefleyen savunma dengesini nasıl bozduğunu, Ervin’in her türlü taktiksel hamleyi boşa çıkartan kritik sayılarını gözünde tam canlandırmayabilir.

Dengesi bozulan Orman Spor savunması adeta Çanakkale Boğazı Savaşında “İtilaf Devletleri” Donanması’nın durumuna düştüğü maçta Riquna Williams değil yavaşlamak, 52 sayı ile kariyer rekoruna yaklaştı.

Sezonun bu bölümüne kadar hücum başarısı, akılcı spacing çözümleri ve Ogumbowale’nin skor liderliği ile başarılı olan OGM Orman Sporda yerli rotasyondaki tüm isimlerin bu güne kadar rastlanmayan şekilde “aynı anda” beklentilerin altında kalması sonuca neden olan en önemli etken konumundaydı.

******

TKBL’de zirveyi ilgilendiren önemli karşılaşmada Emlak Konut, İstanbul Üniversitesi önünde 64-58 galip geldi.

İstanbul Üniversitesi açısından alınan yenilgi kadar maçın bitimine 6 dakika kala takımın etkili oyun kurucusu Yağmur Bul’un şanssız sakatlığı üzücü olsa gerek.

Bitime 7 dakika kala 10 sayı önde olan Emlak Konut, Yağmur Bul’un sakatlandığı bölümde 8-0 seri ile skora ortak olan İstanbul Üniversitesi karşısında, önce Bahar Yapar, ardından Deniz Çolakoğlu ve Halime Uykan Ukic’in kritik basketleriyle galibiyete uzandı.

İstanbul Üniversitesi, deplasman maçında ilk çeyrek sonrasında yorgunluk belirtileri gösteren ve koruyarak oynatılan Yağmur Bul’un son bölümde eksikliği ve ABD’li pivot Grant Allen’ın çok silik performansına rağmen maça ortak olsa da kritik anlarda yapılan savunma hataları ve top kayıpları sonucu belirledi.

Emlak Konut açısından Nihal Güngör’ün farkın 10 sayı üzerine çıkmasını sağlayan etkili oyunu, Ebru Ağar’ın ribaunt ve savunmaya katkısı, topun değerini bilerek oynaması, karar anlarında Bahar Yapar, Deniz Çolakoğlu ve Halime Uykan Ukic’in kritik sayıları olumlu notlar.

ABD’li pivot Fall’un özellikle güçlü rakipler önünde giderek daha görünür olan yetersizliği, takımın zaman zaman hücumda yaşadığı momentum kayıpları, kenardan gelen dış oyuncuların şut seçimi hataları, Emlak Konut adına gelecek haftalarda gelişmesi gereken başlıca konular.

*****

TKBL’de Fenerbahçe Gelişim deplasmanda Edremit Güre Belediyesi önünde kendi başarısı kadar tecrübeli rakibinin inanılmaz hatalarıyla çok değerli bir galibiyet aldı.

Son dakikaya Merve Arı’nın çizgi isabetleriyle önde giren Fenerbahçe önünde defalarca öne geçme şansı elde eden Körfez ekibi top kayıpları ve isabetsiz şutlarla bu fırsatları kullanamadı.

Sarı lacivertlilerde sakatlığı sonrası form kazanan İrem Sözen’in 18 sayısı kadar Staschuk ve takımın pas trafiğine olumlu katkısı değerliydi.

Takımın diğer tecrübeli ismi Merve Arı’nın etkili penetreleri takımı öne geçiren faul atışları ne kadar değerliyse, sonda alınan teknik faul ve kaçan faul atışları da iki puanı o kadar riske attı.

Fenerbahçe Gelişim’in Doğa Adıcan’ın yokluğunda daralan rotasyonunda, Stashchuk’un 17 sayı, 14 ribaunt, 4 asist performansı, İdil Saçalır’ın 12 sayılık katkısı, kenardan gelen isimlerin az top kaybı ile pozitif etkisi sonucu belirleyen faktörlerdi.

Edremit Belediyesi Güre Spor ise bundan sonraki iç saha maçlarında yönetimin “kamp uygulaması” başlatmasını gerektirecek kadar dağınık bir oyun sergiledi.

Son dakikada gelen birden fazla fırsat kullanılamayınca yenilgi kaçınılmaz hale geldi.

*****

TKBL’de önceki haftalarda İstanbul Üniversitesini mağlup eden 1881 Düzce Belediye Spor benzer bir reçete ile bu kez Bursa Büyükşehir Belediyesi önünde kazandı.

Bursa ekibi maç öncesindeki savunma brifinginde mutlaka Düzce ekibindeki Cansu Aslan, Jordan ve çoğu maçta skora önemli katkı getiren Ronahi Zilan Kıran’a yer vermiştir.

Oysa Düzce ekibinin en önemli silahlarından biri, kendi oyun kurgusu içinde değişik isimlerin farklı maçlarda ön plana çıkabilmesi.

9 Sayı 11 ribaunt ile oynayan Elanur Demir ve 13 sayılık katkı getiren Buket Ünal ile birlikte ürettiği 15 sayının yanı sıra maçın en kritik sayılarından birine imza atan Saliha Mandıracı, galibiyet getiren son baskete imza atan Rana Uçar etkili oyunlarıyla galibiyette pay sahibi oldu.

2016 Yılında Saliha Mandıracı ve Rana Uçar ve rotasyonda bulunan İrem Nur Özdamar, Şevval Özkaya’nın yer aldığı Düzce Fatih Ortaokulu’nun sürpriz Türkiye şampiyonluğuna dikkat çekmiştim.

2018 -2019 Sezonunda bu isimlerden 1-2 yaş büyük olan 2001 doğumlu Elanur Demir, 2000 doğumlu Ronahi Kıran ve 2001 doğumlu Buket Ünal’ın önemli katkılarıyla Düzce ekibinin kulüplerde KBBL şampiyonluğunu konuştuk.

Sözün özü şu;

1882 Düzce Belediye Spor savunmasıyla, hızlı hücum kurgusuyla, aldığı beklenmedik pozitif sonuçlarla, Düzce’den yetişen yetenekleri titiz bir seçimle takıma eklenen transferle iyi kaynaştırma başarısıyla değer yaratan, Türkiye’ye yeni oyuncular kazandıran, tüketici değil üretici konumda olan bir yapı.

Umarım bu konumları, başarıları, oyunculara ve basketbolumuza değer katan çizgileri artarak, aşağıdan yeni isimler getirerek sürmeye devam eder.

Bursa Büyükşehir Belediyesi TKBL standartlarına göre basketbolu çabuk oynayan, hamleli savunma yapan rakip önünde kontrolü ele alacak savunma başarısını maç boyu ortaya koyamayınca son hücumda gelen basket ile yenilmekten kurtulamadı.

******

TKBL’de haftalardır süren çıkışını Antalya deplasmanında 90-76 kazanarak devam ettiren Mardin Büyükşehir Başakspor, Sakarya deplasmanında zorlanmadan 77-54 galip gelen Nesibe Aydın üst sıraları takip ediyor.

BOTAŞ Gelişim üst üste 2. galibiyetini Urla Belediye karşısında alırken, Bosna 34 Basket karşısında kazanan Bayraklı Belediye, Mersin Üniversitesini Yalova’da mağlup eden Yalova VİP Spor haftayı galibiyetle kapatan diğer takımlar oldu.

twitter: @hayripekergin 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5036