Tekrar kararı KESİNLİKLE yanlış - BasketFaul.com

Tekrar kararı KESİNLİKLE yanlış

27-12-19 17:11
1881 Düzce Belediyesi-Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında oynanan maçla ilgili olarak Bursa kulübünün itirazını inceleyen TBL, kural hatası gerekçesiyle karşılaşmanın tekrar oynanmasına karar vermişti. 

Oysa...

Yapılan hata, kural hatası kapsamında değildi ve "hakem hatası" idi ve TBF'nin almış olduğu karar KESİNLİKLE yanlıştı.

Gelelim hatanın nasıl oluştuğuna...

Maçın bitimine 27.3 saniye kala skor 63-63 iken Bursa Büyükşehir Belediyespor kendi potası altında Gizem Uca’ya faul yapıldı. Düzce ekibinin faul hakkının dolmasıyla 2 serbest atış hakkı kazanan Bursa BŞB'de kendisine faul yapılan Gizem Uca faul çizgisine doğru yönelirken maçın hakemleri serbest atışları İlemnur Duman’ın kullanacağını işaret etti. Maç içinde yapılan sözlü itirazlar sonucu değiştirmezken İlemnur iki atışı da kaçırdı.Daha sonra Düzce Belediye bir basket buldu ve maçı 65-63 kazandı.

Bursa BŞB hakemlerin yaptığı bu hataya itiraz etti ve TBF yönetimi de itirazı geçerli bulup tekrar kararı aldı.

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kulüplere Genel Sekreter Serbülent Şengün imzalı yazılı açıklamada “Serbest atışları faul yapılan Bursa Büyükşehir Belediyesi  takımından 2 forma numaralı Gizem Mürüvvet Uca’nın kullanması gerekirken hakemlerin Bursa Büyükşehir Belediyesi takımından 5 forma numaralı İlemnur Duman’a kullandırdığı ve 2 serbest atışında başarısız olduğu tespitiyle,  müsabaka hakemlerinin kuralları yanlış uyguladığı yönünde görüş bildirmiştir” ifadelerini kullandı. 

ATIŞLARI YANLIŞ OYUNCUNUN KULLANMASI KURAL HATASI MI?
Oyun kurallarının 44. maddesi hakemler tarafından hangi hatalar yapıldığında düzeltilebileceği ile ilgilidir...

Düzeltilebilir hatalar
44.1 Tanım
Eğer bir kural yanlışlıkla göz ardı edilirse, hakemler sadece aşağıdaki durumlarda bir hatayı düzeltebilirler:
• Hak edilmeyen bir serbest atış(lar)ınverilmesi.
• Hak edilen bir serbest atış(lar)ın verilmemesi.
• Yanlışlıkla sayı(lar) verilmesi ya da sayı(lar)nın(ın) iptal edilmesi.
• Yanlış oyuncuya bir serbest atış(lar)ı atmasına izin verilmesi.

44.2 Genel prosedür
44.2.1 Yukarıda belirtilen hataların düzeltilebilmesi için, hata, hakemler, varsa,
teknik komiser ya da masa görevlileri tarafından, hatadan sonra saat
çalışırken ilk ölü top sonrasında, top yeniden canlanmadan önce, fark edilmiş
olmalıdır.
.....
44.2.6 Düzeltilebilir hatalar başhakem maç kağıdını imzaladıktan sonra
düzeltilemez.

TEKRAR KARARI YANLIŞ
Hakemlerin Düzce-Bursa maçında yaptığı hata düzeltilebilir hatalar kapsamındadır ancak bunun için "hatadan sonra saat çalışırken ilk ölü top sonrasında, top yeniden canlanmadan önce, fark edilmiş olmalıdır." ifadesi gereğince bu süreç kaçırıldığı için düzeltilme imkanı kalmamıştır. Düzeltilebilir hata zamanında farkedilip düzeltilemezse oyun hata olmamış gibi devam eder. 

Yani bu maçta hakemlerin yapmış olduğu hata, "Maçın tekrarını gerektirecek" bir hata olarak kabul edilmemektedir. Bugüne kadar yanlış oyuncunun atışları kullandığı binlerce örnek bulunabilir ama dünya yüzünde bu nedenle tekrar edilmiş tek maç dahi yoktur. Basketbol hakem hatasına açık bir oyundur ve her hatadan sonra tekrar kararı alınamaz.

TAHKİM ANLAYABİLECEK Mİ?
Düzce Belediyesi, Spor Genel Müdürlüğü'ne bağlı Tahkim'e gidecek mi? Bilmiyoruz. 

Giderse, 45 branşla ilgili itirazları karara bağlayan Tahkim Kurulu, FIBA Oyun Kuralları'nı anlayabilecek midir? Onu da bilmiyoruz...

Ancak bildiğimiz bir başka konu var, ki o da TBF'nn bünyesinde Tahkim Kurulu bulunması gererkliliğidir. Hem konulara vakıf olması, hem de zamanında karar verebilmesi için...

Diyelim ki Mamak Belediyesi, Ricky Tarrant'a verilen 4 maçlık cezayı Tahkim'e götürdü. Tahkim ne zaman toplanacak? Belki iki hafta sonra... Ve diyelim ki karar, Mamak Belediyesi'nin lehine çıktı. Bu süre içinde Tarrant'ın oynamadığı 2 maç ne olacak? Kadir Çipa 3 maç ceza almış, cezasını çektikten sonra Tahkim kararı bozmuştu.

Bu konuyu onlarca defa yazdık. Yasa değişikliğine gerek olduğunu biliyoruz ama kimsenin kılı kıpırdamıyor, canları yandığında sesleri duyuluyor. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4047